Jedná se o jednu z největších expozic, kterou spolek v Česku od znovuobnovení činnosti v roce 1991 uspořádal. Potrvá do 28. září a k vidění je v zámku Holešov.

„Je to nejen pro Holešov, ale i celou jihovýchodní Moravu a potažmo Českou republiku jedna z nejvýznamnějších událostí. Výstava je skutečně rozsáhlá. Sešlo se tu hodně uměleckých děl, ať už obrazů, soch, nebo mimo jiné i topografických prací," řekl za Městské kulturní středisko Holešov jeho ředitel Pavel Chmelík.

Kvůli úctyhodnému počtu vystavených exponátů museli věnovat expozici také více prostoru. „Nacházejí se v galerii číslo jedna i dva, tentokrát jsme ovšem museli přidat i zámecké chodby," doplnil Pavel Chmelík.

Výstava je rozdělena na historickou část a současnou, která je členskou expozicí žijících autorů.

„Historická začíná založením spolku v roce 1887 a mapuje umělecká díla až do roku 1956, kdy byl v rámci obecného rušení spolků zrušený a ukončuje svoji činnost. Expozice je postavena na sbírce zapůjčených uměleckých děl, která doplňují díla ze soukromých sbírek potomků mánesáků ze společnosti Karlštejnská a z Muzea Kroměřížska," informoval Adam Hoffmeister, předseda mánesáků.

Vznikla tak unikátní kolekce asi stovky obrazů, kreseb, soch a plakátů, které spolu v takovém rozsahu nebyly nikdy vystaveny.

Část odrážející současnou tvorbu členů nabízí díla malířů, grafiků, sklářů, architektů a sochařů od nejstarších členů spolku až po mladší generaci.

„Udělat žebříček nejdražších děl není jednoduché. Řekl bych, že se do něj řadí obraz Jindřicha Štýrského a jeho kolegyně Marie Čermínové nebo také díla od Otakara Kubína či Emila Filly," dodal Ivan Exner, jeden z představitelů spolku.