„Dbáme na dodržování pitného režimu u všech pacientů. K dispozici jsou slazené i neslazené nápoje a čaje. V podstatě na každém pokoji je sprcha, takže se mohou ochladit anebo se jít projít ven," vyjmenovala mluvčí Kroměřížské nemocnice Veronika Klímová. Podle ní je výhodou starých budov nemocnice, že mají silné zdi a teplota uvnitř není tak vysoká.

„Horší je to v nové budově nebo v kancelářích, klimatizované máme jen pokoje a oddělení jednotky intenzivní péče a ARO, tam, kde jsou pacienti upoutáni na lůžko," připouští mluvčí.

Hodně pacientů se tam chodí zchladit ven do bufetu na zmrzlinu.

„Horka zvládám celkem dobře, protože můžu chodit venku, ale je škoda v takovém hezkém počasí ležet v nemocnici, pokoj sice nemáme klimatizovaný, ale není to tak špatné," míní pacient Milan Válek z Bystřice pod Hostýnem. Klimatizace by podle něj měla smysl hlavně pro ležáky, ti co mohou chodit ven jsou na tom totiž lépe.

Na horko na pokoji si nestěžuje ani paní Ludmila Stavjaníková. „My máme na pokoji naštěstí příjemně. Máme zde slunce jenom ráno a potom už je tam chládek, takže je nám dobře," vysvětluje pacientka. Jak to řeší ostatní moc neví, předpokládá, že se asi stejně jako ona chodí osvěžovat na čerstvý vzduch ven do stínu.

V Nemocnici na Malém Vale je situace podobná. „V takto horkých dnech nám klimatizace v nové budově rozhodně chybí. Většina pacientů je totiž upoutána na lůžko. Ve staré budově je díky silným zdem teplota nižší," vysvětluje vrchní sestra Damiána – Martina Tenčíková. Ochlazovat vzduch se snaží větráním a u pacientů dodržují pitný režim, používají také letní lůžkoviny, nebo třeba jen plachty.

„Důležité je, aby pacienti vypili minimálně to, co naordinuje lékař, někteří mají i své osobní ventilátory a ti kteří mohou se chodí projít ven," popisuje vrchní sestra. Nemocnice by ráda alespoň ty nejvíce potřebné dvě etáže v nové budově zaklimatizovala, ale je to teď příliš velké finanční investice.

Jak zvládat horka popisuje tamní lékařka Marcela Menšíková. „Doporučuji změnit harmonogram dne, zbytečně se nezdržovat na přímém slunci, dodržovat pitný režim, ochlazovat se a přesunout aktivity, které jsou lidé zvyklí dělat přes den, do ranních nebo večerních hodin," míní lékařka.

Pitnému režimu podle ní už asi všichni rozumí, teď je potřeba se naučit změnit svůj denní harmonogram tak, aby člověk přes polední horko spíše odpočíval než okopával brambory.