VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O vstupenky do nově otevřeného Baťova institutu je rvačka

Zlín - Obrovský zájem je o nově otevřené expozice v Baťově institutu, který je veřejnosti přístupný už od 1. května. Do 14. budovy Svitu byla z původních prostor přesunuta krajská galerie a muzeum.

2.5.2013
SDÍLEJ:
Fotogalerie
28 fotografií

Baťův institut 14-15Foto: DENÍK/Jan Karásek

„Vstupenky na první otevírací den pro veřejnost jsou již všechny vyprodány, také rezervace na další dny se plní velmi rychle," informovala ředitelka Baťova institutu Lenka Struhárová Jančaříková.

Na Prvního máje mohou lidé nově vybudovaný Baťův institut v areálu Svitu ve Zlíně navštívit za speciální zvýhodněnou cenu 99 korun. Komentovaná prohlídka s průvodcem trvá zhruba 50 minut. Návštěvníci si zatím mohou prohlédnout dvě stálé expozice. Ve druhém patře, kde sídlí Krajská galerie výtvarného umění, se pro veřejnost otevírá expozice s názvem Řady vidění, Prostor Zlín.

Největším lákadlem nově otevřené výstavy je patrně obraz od Alfonse Muchy s názvem Sibyla. V galerii jsou však k vidění i další díla známých umělců moderního umění z řad architektů, designérů, sochařů či malířů.

„Milovníky umění jistě zaujme překrásný autoportrét slavného expresionistického malíře Bohumila Kubišty. Mladý, ale již zralý malíř zde ukázal čistotu své kreslířské techniky," popsal jednu z perel expozice moderního malířství ředitel galerie výtvarného umění Václav Mílek.

K dalším významným dílům, jimiž se galerie v nových prostorách pyšní, patří například obrazy od Jana Zrzavého či socha Hudba od Josefa Václava Myslbeka a mnohé další skvosty.

„Naše sbírky zahrnují předměty z období 19. století až po současnost. Návštěvníci se mohou také seznámit se zmenšenými modely významných budov typické baťovské architektury," doplnil výčet exponátů galerie Mílek.

Druhou stálou expozicí otevřenou ve třetím patře objektu, kde sídlí Muzeum jihovýchodní Moravy, je stálá výstava nazvaná Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost, která se dělí na tři základní okruhy.

„Významným exponátem okruhu cestovatelství je auto Hanzelky a Zikmunda. Máme jej ale k dispozici pouze dočasně. Plánujeme jej však posléze nahradit jiným návštěvnicky atraktivním předmětem," slíbil ředitel muzea Antonín Sobek. 

Ředitelé galerie i muzea si přestěhování do nových prostor pochvalují

Čekají je lepší podmínky a rozsáhlejší místo pro expozice

V muzeu obuvi, které nově sídlí v Baťově institutu v areálu Svitu ve Zlíně, je vystaveno na šest set párů historických bot. Oddělení se věnuje také výrobě a produkci firmy Baťa. Lidé si tam mohou prohlédnout ševcovskou dílnu či interiér původní prodejny. Součástí výstavy je i kabinet reklamy a filmu. Kromě toho návštěvníci spatří také Tatru 87, kterou absolvovali cestovatelé Zikmund a Hanzelka svou první cestu.

Největším lákadlem v Krajské galerii výtvarného umění je asi obraz Alfonse Muchy Sibyla. Zřejmě i proto jsou vstupenky na první otevírací den 1. května vyprodány a rezervace jsou plné i další dny. První patro Baťova institutu je vyhrazeno pro krátkodobé výstavy. Datum jeho předpokládaného otevření pro veřejnost je stanoveno na 15. květen.

Rekonstrukce za 900 milionů

Rekonstrukce celého komplexu, včetně dvou horních pater čtrnácté budovy, které jsou určeny pro provozní zázemí muzea a galerie, stála 904 milionů korun. Část nákladů ve výši 481 milionů korun byla uhrazena z dotace Evropské unie. Oba ředitelé jsou s novými prostory spokojení.

Václav Mílek „Získali jsme adekvátní prostory pro galerii, kde je odpovídající ventilační systém. Hlavní nevýhodou bývalé galerie byla právě ventilace," řekl ředitel galerie Mílek s tím, že historické památky je nutné uchovávat za určitých teplotních podmínek.

„Dům umění byl skleník a přílišné teplo škodí nejenom knihám a papíru, ale všem historickým předmětům. Velkou devízou Baťova institutu je především výstavní plocha. K dispozici teď máme o tisíc metrů čtverečních větší prostor pro pořádání výstav," pochvaloval si Mílek. Jeho nadšení sdílí i ředitel muzea Antonín Sobek.

„Galerie je světelná a prostorná, aby obrazy a umění na bílém podkladu lépe vynikly. Muzeum je naopak laděno v tmavých barvách," popsal Sobek. Interiér Baťova institutu je zajímavý i architektonicky.

Knihovna se přestěhuje v létě

Do areálu Svitu se má jako třetí přestěhovat Krajská knihovna Františka Bartoše, která má v Baťově institutu začít fungovat od 1. září.

„Rekonstrukci objektu jsme podřídili původním funkcionalistickým parametrům budovy. Pro každého architekta je výzva tvořit galerii. Mou snahou bylo, aby se Baťovo odhodlání dát každému člověku možnost k rozvoji promítlo i do tohoto velkolepého objektu," řekl architekt Petr Všetečka. 

Baťovy tradice stále držíme, říká ředitelka Baťova institutu Jančaříková

Lenka Struhárová JančaříkováBaťův institut 14/15 již zítra otevře své dveře veřejnosti. O cenách za vstupné a vstupech zdarma se dozvíte přímo od ředitelky institutu Lenky Struhárové Jančaříkové.

Prohlídka obou stálých expozic v Baťově institutu je zhruba stejně drahá jako návštěva Národní galerie v Praze. Připadá vám cena 199 korun optimální?

Je na zvážení každého člověka, jestli se rozhodne tuto částku do umění investovat. Sám jistě také nejlépe posoudí, poté, co si expozici projde, jestli za ty peníze stála, či nikoliv. My jsme dospěli k rozhodnutí, že částka 199 korun je adekvátní.

Kolik zaplatím, když se rozhodnu navštívit pouze jednu z obou expozic? Třeba pouze muzeum?

V takovém případě zaplatíte jen 129 korun. Děti do 16 let a senioři zaplatí za návštěvu obou expozic zvýhodněné vstupné 89 korun. Pokud si vyberou pouze jednu výstavu, zaplatí jen 59 korun. Další slevy nabízíme pro školy a v rámci vstupenek pro celou rodinu. Jistě jste si všimla, že se držíme baťovské tradice, co se týče cen. Vždy máme na konci devítku. Snažíme se pochopitelně o udržování všech ostatních Baťových tradic.

Běžnou praxí posledních let jsou Muzejní noci, kdy jsou u nás všechna muzea otevřena zdarma. Zapojíte se letos do této akce?

Je sice předčasné o tom mluvit, ale mohu říct, že je to velmi pravděpodobné.

A co galerie? Bude i ta přístupná zdarma?

Při významných svátcích a výročích ano.

Fakta o Baťově institutu ve Zlíně

* vznikl přestavbou budov 14 a 15 v bývalém továrním areálu

* zatím v něm sídlí Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně a Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Krajská knihovna Františka Bartoše se přestěhuje do Svitu o letních prázdninách

* tovární budovy nepostavili původně Baťové. Vznikly krátce poté, kdy bylo rodinné impérium znárodněno dekretem prezidenta Edvarda Beneše

* jako autor je pod nimi podepsán architekt Jiří Voženílek, baťovský architekt, který byl na vrcholu své kariéry i hlavním architektem Prahy

* v posledním období Voženílkovy slavné budovy plnily obchodníci

* Zlínský kraj ve spolupráci s městem Zlínem odkoupily budovy v roce 2008, o rok později se rozhodli krajští zastupitelé zřídit v nich krajské vzdělávací a kulturní centrum

* generálním projektantem se stala společnost A.D.N.S. PRODUCTION. Projektantem stavby a interiéru City Work

Zdroj: 14/15 Baťův institut

Autor: Lenka Kašparová

2.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Rusku probíhají demonstrace proti korupci.
AKTUALIZUJEME
3 6

V Moskvě tisíce lidí protestují proti korupci. Šéf opozice byl zatčen

Konvoj vozidel armády USA na dálnici D5 nedaleko Plzně.
AKTUALIZOVÁNO
11 32

Vojenský konvoj dnes opustí ČR. Před kasárnymi zasahovala policie

AUTOMIX.CZ

Zapomenuté české automobilky: Wikov nabízel luxus, zaujal i první "kapkou"

Tatru a Škodu zná v naší zemi každý. Jsou tu ale i další, méně známé automobilky, mezi které spadá například Wikov. Strojírenský podnik původně vyrábějící zemědělské stroje vdechnul život vozům, kterým se dnes přezdívá „československý Rolls-Royce".

Ministryně Valachová: Škola musí zveřejnit přijatého žáka s nejhorším výsledkem

Střední školy budou muset v rámci jednotných přijímacích zkoušek anonymně zveřejnit skóre přijatého žáka s nejhoršími výsledky testů. V pořadu Partie televize Prima to dnes řekla ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Podle ní to bude ukazatel kvality dané školy pro rodiče a zájemce o studium. Jednotné přijímací zkoušky se letos plošně konají poprvé, a to na maturitní obory středních škol.

Kvůli EET nemají kamberští prodejnu potravin

Závažný problém řeší aktuálně již měsíc obec Kamberk. Obyvatelé této vsi nemají, kde v obci nakoupit základní potraviny. Provozovatelka krámku na konci února skončila. Nechtěla kupovat drahou pokladnu pro EET.

Zvoník Ladislav Leksa: Změna času je proti přírodě

/ROZHOVOR/ V noci na neděli se mění čas ze zimního na letní. Kdo by si myslel, že všechny kostelní hodiny potřebují při změně času ručně seřídit, ten by se mýlil. Hodiny v klášterním kostele sv. Josefa v Obořišti má na starosti místní řemeslník a také zvoník Ladislav Leksa. Už zhruba sedm let na nich přesný čas řídí družice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies