Vedení Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, do jehož správy chata Libušín spadá, přesto věří, že příští rok na podzim by již dělníci mohli začít s rekonstrukcí. Má přijít zhruba na 70 milionů korun. „Chtěli bychom, aby byla rekonstrukce kompletně hotová na konci roku 2017," řekl technický náměstek Valašského muzea v přírodě Milan Gesierich.

Částečné zdržení přípravy rekonstrukce národní památky, kterou letos v březnu zničil rozsáhlý požár, jdou na vrub výběrovému řízení na dodavatele projektové dokumentace. Muzeum je muselo vyhlašovat nadvakrát. „Do prvního se přihlásily dvě firmy. Jedna ale nesplnila veškeré naše požadavky a nastavená poměrně tvrdá kritéria a museli jsme ji vyloučit," vysvětlil Milan Gesierich.

K podání nabídky by tak muzeum mohlo vyzvat pouze jednoho zájemce, což není podle platného zákona o veřejných zakázkách možné. V současné době už je proto vyhlášeno nové otevřené nadlimitní zadávací řízení na zhotovitele projektové dokumentace.

Termín pro podání nabídek je do 7. ledna 2015. „Následovat bude otevírání obálek s nabídkami, které podrobně posoudí zvolená komise. Bude to náročné. Nelze tedy jednoznačně říct, kdy konkrétního dodavatele dokumentace vybereme," nastínil další postup Milan Gesierich. Odhadl, že postup prací na opravě Libušína se administrativní komplikací zpozdil asi o tři měsíce.

Ve věstníku veřejných zakázek, který spravuje Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, je uvedena cena za projektovou dokumentaci ve výši 5,5 milionu korun. Podle Milana Gesiericha odpovídá celkové náročnosti a rozsahu dokumentace. Předmětem veřejné zakázky je dokumentace pro územní a stavební řízení, prováděcí projektová dokumentace a dokumentace pro výběr zhotovitele stavby. Součástí je i výkon autorského dohledu a inženýrská činnost.

„Jde ale především pouze o odhadovanou cenu, která vychází z takzvaného honorářového řádu. Výsledná může být zcela jiná," uvedl technický náměstek. Právě cena je totiž podle zákona hlavním rozhodovacím kritériem ve výběrovém řízení.

Stejné je to podle něj i v případě celkových nákladů na stavbu. „V odhadech mluvíme rámcově o sedmdesáti milionech korun. S výběrovým řízením může ale cena spadnout. Většinou jde dolů asi o třetinu," mínil Milan Gesierich. O práci na obnově Libušína navíc podle jeho názoru budou mít firmy zájem.

V současnosti stále pokračuje veřejná sbírka na obnovu Libušína. Na sbírkovém účtu je aktuálně 7,8 milionu korun. Vedení muzea se rozhodlo její trvání prodloužit. „Krajský úřad Zlínského kraje obdržel naše oznámení o prodloužení sbírky o dva roky od vyhlášení, to je do 3. března 2017," uvedl ředitel muzea Jindřich Ondruš.

Stále neskončilo ani policejní vyšetřování příčin požáru. Hasiči už dříve došli k názoru, že na vině byl špatně zkonstruovaný komín. „Už prvotní ohledání nasvědčovalo tomu, že příčinou může být zejména nevhodná konstrukce komína. To nakonec potvrdil znalecký posudek," uvedl před časem mluvčí hasičů Libor Netopil.