„Za poslední tři roky jsem v nemocnici neležela, takže se mě poplatek za pobyt osobně nijak nedotkl," přiznala Klára Bendová ze Zlína.

Myslí si ale, že stokoruna za denní stravu a ubytování je symbolická částka.

„S poplatky nemám problém. Připadá mi to důstojnější než dávat ošetřujícím lékařům v nemocnicích úplatky," říká svůj názor Klára Bendová.

Pacienti sice na poplatcích za pobyt v nemocnici ušetří, nemocnice ale přijdou o miliony. Tíživá je skutečnost především pro zlínskou Krajskou nemocnici T. Bati, která má poslední roky obrovské finanční potíže.

Krajský radní pro zdravotnictví Lubomír Nečas naznačil, že nemocnice se kvůli dočasně zrušeným regulačním poplatkům bude muset smířit se ztrátou přesahující jeden milion korun.

„Jestliže k výpadku placení poplatků za hospitalizaci dojde, budeme se s tím muset vyrovnat jako ostatní nemocnice, kterých se to také dotýká," poznamenala Karla Havlíková, mluvčí Krajské nemocnice T. Bati.

S mnohamilionovými dluhy bojuje také Kroměřížská nemocnice. Ta při zrušení regulačních poplatků měsíčně přijde o zhruba 800 tisíc korun. „Po snížení poplatku na 60 korun se bude naše ztráta měsíčně pohybovat kolem částky 320 tisíc," objasnila Veronika Klímová, mluvčí Kroměřížské nemocnice.

Ztráta Vsetínské nemocnice bude kvůli výpadku regulačních poplatků činit zhruba 3 miliony korun. „Pokud bude zákon novelizován už k 1. dubnu 2014, vybereme na poplatcích zhruba o 5 milionů korun méně než dnes," připustila Lenka Plačková, mluvčí Vsetínské nemocnice.

Také Uherskohradišťská nemocnice přijde v první třetině příštího roku o 1 300 000 korun měsíčně.

„Po snížení poplatku ze 100 na 60 korun se naše příjmy měsíčně sníží o 420 tisíc korun. Ročně půjde o částku 5 040 000 korun," přiznala Dana Lipovská, mluvčí Uherskohradišťské nemocnice. Připustila, že nemocnice bude muset sáhnout na vnitřní rezervy, aby se se ztrátou vyrovnala.

„Naštěstí nemáme dluhy. Doufáme ale, že ministerstvo snížení poplatků zohlední v nové úhradové vyhlášce," uzavřela Dana Lipovská.

Ušlé peníze: vrátí se špitálům nazpět?

Podle Lubomíra Nečase nová úhradová vyhláška nejspíš snížení příjmů nemocnic skutečně vezme na vědomí. „Od ledna nemocnice od pojišťoven dostanou o pět procent více," podotkl Lubomír Nečas. Zatím není jasné, zda ušlý zisk za dobu, kdy pacienti žádné poplatky odvádět nebudou, ministerstvo zdravotnictví nemocnicím nějak kompenzuje.

„Zasadím se o to, aby nemocnice alespoň část ušlých peněz získaly nazpět," slíbila Alena Gajdůšková, první viceprezidentka Svazu pacientů a místopředsedkyně Senátu.

Lázně mají štěstí. Domluvily se se státem na kompenzaci

Luhačovice Poplatek za hospitalizaci v nemocnici či dalších zdravotnických zařízeních se vztahuje i na pobyty v lázních.

„Poplatek za ubytování dnes tvoří zhruba osm až deset procent z našich příjmů," informoval Eduard Bláha, generální ředitel Lázní Luhačovice.

Připustil, že pokud by se poplatek plošně snížil ze stovky na šedesát korun, mohlo by to mít pro české a moravské lázně nedozírné následky.

„Některé z nich by se jistě potýkaly s velmi vážnými existenčními potížemi," podotkl Eduard Bláha.

Skutečnost, že novelu připravovaného zákona Senát schválí až v březnu a tři měsíce se za pobyt v lázních a nemocnici nebude platit žádný poplatek, je podle něj pro lázně neúnosná. I když připouští, že obyčejní lidé by absenci poplatků mohli naopak přivítat.

„Je možné, že naši klienti by přehodnotili návštěvu lázní a pokoušeli se zamluvit si raději ty termíny, kdy se žádné poplatky platit nebudou," zamyslel se Eduard Bláha.

Lázně by tak či onak o peníze za regulační poplatky přijít neměly. S ministerstvem zdravotnictví se domluvily na finanční kompenzaci prostřednictvím úhradové vyhlášky.

„Poplatky nám nahradí v plné výši," uzavřel ředitel luhačovických lázní. 

Jak se díváte na snižování poplatků a naopak zvětšující se ztráty nemocnic vy? Vyjádřete se v diskuzi pod článkem!