„Zadavatel nepředložil ve stanoveném termínu originál dokumentace o zakázce, ačkoli k tomu byl vyzván,“ odůvodnil rozhodnutí Petr Rafaj. Dokumentace se týkala tendru na Energetické úspory v ZŠ Pod Skalkou v Rožnově.

Podle mluvčího radnice Tomáše Grosse zadání tendru včetně dokumentace měla na starosti externí společnost. „Celá záležitost se tak netýká přímo města, ale právě společnosti, která pro nás veřejnou zakázku zajišťovala,“ řekl Gross.

Odvolání proti pokutě úřad zamítl

I případná povinnost zaplatit pokutu není podle něj přímo záležitostí města ale zastupující firmy.

Rožnov přitom není jedinou obcí, jejíž postup v uplynulé době zkoumal antimonopolní úřad.

Šedesátitisícovou pokutu mají zaplatit také Velké Karlovice. Podle ÚOHS vesnice stanovila příliš přísné podmínky v zakázce na opravu silnice z Nového Hrozenkova do Velkých Karlovic, místní části Podťaté.

Předpokládaná cena zakázky činila 24 milionů korun. Účastnit řízení se však mohly jen firmy, které měly za poslední tři roky celkový obrat minimálně 150 milionů korun ročně. „Zadavatel se tím dopustil diskriminace,“ uvedla v rozhodnutí místopředsedkyně ÚOHS Eva Kubišová.

Odvolání proti pokutě antimonopolní úřad zamítl. I přes úspěšnost akce, na kterou upozornil starosta Velkých Karlovic Miroslav Koňařík.

„Ušetřili jsme až čtyřicet pět procent plánovaného rozpočtu,“ uvedl Koňařík.

Vesnice má peníze zaplatit do dvou měsíců. Tomu se však chce vedení obce vyhnout. „Jsme přesvědčení, že jsme postupovali správně. Podáme proto žalobu ke Krajskému soudu. Už jsme ve spojení s právníkem,“ uvedl Koňařík.

Do křížku s antimonopolním úřadem se před dvěma lety dostal též Vsetín. Vysloužil si stotisícovou pokutu za chyby v tendru na logistické centrum odpadů.

Případem se v těchto dnech znovu zabývá Nejvyšší správní soud. Vsetín totiž podal takzvanou kasační stížnost proti rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který platnost pokuty potvrdil.