V praxi to znamená, že lidé musejí popelnice přes týden schovávat a jen v den svozu je umístit na ulici.

Hlavním důvodem úpravy je podle radnice uvolnění místa na veřejných prostranstvích a také zlepšení vzhledu. Vyhláška se totiž vztahuje hlavně na ulice v městské památkové rezervaci.

„V centru je nedostatek volných míst a kontejnery tam nepůsobí dobrým dojmem. Není důvod, aby popelnice stály na veřejných místech mimo dny svozu odpadu," míní mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.

Vedení města proto vzneslo požadavek na městskou policii, aby na dodržování zákazu upraveného vyhláškou dohlížela. „Cílem není lidem znepříjemňovat život, ale spíše situaci ve městě zlepšit. Pokuty za ignorování vyhlášky jsou až poslední alternativou. Chceme, aby se zažila, lidé si na ni zvykli a respektovali ji," doplnil Zrna.

Vyhláška nabyla účinnosti začátkem srpna, spousta lidí si ale na novou úpravu ještě ne-zvykla. Městským strážníkům tak přibyla práce navíc.

„Naším úkolem je samozřejmě dohlížet na čistotu města a respektování vyhlášky, tedy i na zákaz ponechávání nádob na komunální odpad po termínu odvozu," potvrdil ředitel Městské policie Kroměříž Miloslav Skřebský.

Za nedodržení a porušování vyhlášky lidem hrozí v krajním případě i pokuta.

„Nejdříve se ale snažíme řešit takové věci domluvou. Pokud se však situace nezmění a vyhlášku respektovat někdo nebude, hrozí mu pokuta. To je ale až krajní případ," slibuje Skřebský.

Podle Luďka Švece, vedoucího provozu společnosti Biopas, jež má na starosti právě svoz komunálního odpadu, jsou lidé v centru města většinou už zvyklí popelnice schovávat. Existují však i výjimky.

Případy, kdy některý z obyvatel města zapomene popelnici v den svozu umístit na místo nakládky, se podle Švece řeší náhradním termínem.

„Není to jen tou vyhláškou, stává se běžně, že lidé zapomenou. Pak tedy zavolají a domluví si náhradní termín. Nyní jen možná nastane problém v tom, že než si na vyhlášku zvyknout, objeví se takových případů víc," míní Švec. Biopas ovšem vyváží jen popelnice umístěné po trase aut, tedy na cestách a veřejných místech, kde jsou takzvané nakládky.

„Popelnice musí být přístupné, proto odpad z centra svážíme už v šest hodin, dokud ještě není takový provoz a město není tak zaplněné," dodal Švec.

Někteří si na novou vyhlášku města musí teprve zvyknout, jiným problém nedělá. „I když nebydlím přímo v památkové zóně, tak si popelnici po svozu schovávám. Myslím, že je tak naučena spousta lidí. Někteří ji ale možná nemají kam dát, proto ji nechávají na ulici," míní Marta Vlčková z Kroměříže.