„Je neuvěřitelné, kolik lidí se tu sešlo. Jsou mezi nimi i ti, kteří ještě chodit neumí, ale také lidé s holemi, bez nichž by na Radhošť zřejmě nedošli," podivoval se dvaadvacetiletý Antal Czernoszek.

Pouti ke kapli Cyrila a Metoděje se zúčastnil poprvé. Přijel na ni z Karviné se svými přáteli. „Jsem mile překvapen. Sice tu není patrná žádná organizace, ale všechno funguje," dodal Antal Czernoszek.

Podle debat mezi poutníky však většina z nich chodí ke kapli na Radhošti v den Cyrila a Metoděje pravidelně již několik let. „Spolu s kamarády jsem na této pouti po osmé. Je to vždy příjemné setkání. Mezi poutníky už máme taky několik přátel. Doufám, že se tu s nimi setkáme i letos," svěřil se Valašskému deníku Jiří Pekař z Frenštátu pod Radhoštěm.

Vrcholem poutě se i letos staly mše v kapli

Podle jeho slov má červencová Cyrilometodějská pouť na Radhošť svůj zvláštní rozměr. „Nevím čím to je, ale já to tak vnímám. Možná je to tím množstvím lidí všech věkových skupin, kteří se pouti zúčastňují. Větší význam v tomto smyslu však asi bude mít skutečnost, že Radhošť má svoje zvláštní a neopakovatelné kouzlo," zamyslel se frenštátský poutník.

U kaple Cyrila a Metoděje na Radhošti čekaly na poutníky a turisty stánky s občerstvením. Nechyběl guláš ani grilované klobásy. Všechno připravováno pod dohledem věrozvěstů.

Zdroj: Youtube

Vrcholem poutě, ostatně, jako každoročně, se i letos staly mše v kapli. Ty se na svátek Cyrila a Metoděje slouží tři. Více než století pamatující dřevěná stavba byla po čas jejich trvání naplněná doslova k prasknutí. Další desítky lidí ji obklopovaly zvenčí. Farářova slova poslouchali alespoň z reproduktorů.

Od příchodu soluňských věrozvěstů uplynulo 1151 let. Jejich křesťanská misie položila ve druhé polovině 9. století základy vzniku českého státu. Na Moravu přišli z Byzance. Dokázali včlenit evangelium do tuzemské kultury a tu zapojili do života církve. Přeložili biblické a liturgické texty do srozumitelné řeči a upravili pro slovanskou řeč písmo.

Vytvořili ale i světský a církevní zákoník a dali mnoho podnětů pro zpěv, ikonografii a kazatelskou činnost i pro politiku, diplomacii a hospodářství. Cyril zemřel v roce 869 v Římě, Metoděj, který pokřtil českého knížete Bořivoje, zemřel roku 885. Byl pohřben v některém z velkomoravských kostelů.