Inscenace Palubního deníku Hanzelky a Zikmunda se v sobotu 2. března od 19 hodin představí ve Velkém sále Městského divadla Zlín. Režie se ujal Petr Štindl. Milou zajímavostí je, že s přípravami inscenace pomáhal i Miroslav Zikmund.

„Hanzelka a Zikmund jsou značka, podobně jako Voskovec a Werich nebo Laurin a Klement," váží si úkolu převést na jeviště osudy legendární dvojice její divadelní režisér Štindl.

„Inscenace Palubního deníku je velmi zajímavým momentem, který přesahuje hranice zlínského regionu," doplnil.

Scénář k inscenaci napsal dramaturg zlínského divadla Vladimír Fekar. Inspirovala jej Jitka Taussiková a životní osudy obou cestovatelů.

„Na scénáři jsem spolupracoval s panem Miroslavem Zikmundem, který ode mne dostával různé verze, ty připomínkoval, komentoval a občas mi dodal i nějakou literaturu a říkal: „A znáte tohle?" vypráví s úsměvem o jejich spolupráci dramaturg Vladimír Fekar.

„Byl jsem nadšený systematičností, kterou Miroslav Zikmund má v tom, jak mapuje svou vlastní cestovatelskou i životní minulost. Palubní deník Hanzelky a Zikmunda zachycuje nejen cestování prostorem, ale i moderními československými dějinami," řekl o inscenaci Fekar.

První část divadelní hry se v jevištní zkratce dotkne několika silných momentů, které předcházely cestám Zikmunda a Hanzelky. Nebudou chybět ani cestovatelské momenty a zážitky, které se natrvalo vryly do jejich paměti jako zásadní životní okamžiky.

Středobodem života Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda se stal rok 1968. Inscenace se pokouší i na tento dramatický zlomový čas v životě obou cestovatelů reagovat. Druhá polovina hry se nese ve znamení zastaveného času, do kterého je normalizační období uvrhlo.

Zikmund: Žasnu nad tím

A co říká nápadu inscenovat deníky z cest sám Miroslav Zikmund?

„Žasnu nad tím. Před 25 lety by mě nenapadlo, že místo výslechu na STB, dejme tomu za vydanou samizdatovou knížku, se osud naší dvojice promítne na scénu tehdejšího Divadla pracujících, u něhož jsme si tehdy kladli otázku, jestli tam vůbec mohou ti, co nepracují. Pro mne je vznik inscenace úžasnou satisfakcí. A to si dovolím tvrdit i za Jirku Hanzelku," řekl Miroslav Zikmund.

V inscenaci Palubní deník Hanzelky a Zikmunda se představí Pavel Vacek, Radoslav Šopík, Zdeněk Lambor, Luděk Randár, Rostislav Marek, Marek Příkazský, Marta Bačíková, Josef Koller, Eva Daňková, Gustav Řezníček, Helena Čermáková, Roman Blumaier a Jan Leflík.

Diváci se mohou také těšit na model legendární Tatry 87, v níž Hanzelka se Zikmundem procestovali svět a která se díky nápadu scénografa Petra B. Nováka na jevišti objeví.

Luděk Randár: Palubní deník Hanzelky a Zikmunda je dobrodružstvím i pro mne

„Jsem Zikmund, těší mě," představil se pln své role herecký představitel Miroslava Zikmunda v inscenaci Palubní deník Hanzelky a Zikmunda Luděk Randár a vysvětlil, co pro něj nejnovější role znamená.

„Je pro mě velmi zajímavá, je to úplně jiné dobrodružství než doposud, protože říkám věty, slova a myšlenky pána, který sedává tady v divadle v první řadě a se kterým se už roky jakoby společensky známe," prozradil Luděk Randár a pokračoval: „Sám se byl podívat i na několika zkouškách. Vždycky nás chválil, protože obdivoval, jak si dokážeme všechno zapamatovat," řekl o Zikmundovi Randár.

„Říkal nám, že si prý nedokáže zapamatovat ani básničku. Na druhou stranu Miroslav Zikmund je dokonalá studnice faktů. Je to člověk, kterého naprosto nic nezaskočí a vše si dokonale pamatuje. I ve svých čtyřiadevadesáti letech je v maximální kondici," pochválil vitalitu Randár.

A jaký bude mít podle něj hra úspěch?

„Věřím, že tato hra bude mít úspěch. Pro mne je to úplně jiné dobrodružství než kdykoliv předtím. Tak jak je to dobrodružství pro mne, tak věřím, že to může být dobrodružstvím pro ty, kteří Zikmunda a Hanzelku znají, četli jejich knížky, viděli filmy. Myslím si, že se budou na toto představení těšit," dodal herec zlínského divadla a představitel jedné z hlavních rolí. 

JANA ZAVADILOVÁ