Ti si nebrali servítky a během krátké doby stihli poškodit některé součásti protipovodňového systému. „Vandalové především poničili

sloupky zamezující vjezdu motorových vozidel na lávku, pomalovali betonové zdi a odstranili plastové kryty matic, které drží sloupky nových plotů," popsala nejzásadnější zjištění mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Navíc také podle ní je na několika plochách protipovodňových hrází poškozený terén, ve kterém jsou vyjeté hluboké koleje. Rozhodně příjemné není ani zjištění, že okolí nově postavených hrází hyzdí množství psích exkrementů, které se nachází i na zpevněných chodnících.

„Učiněné oznámení v souvislosti s poškozením některých součástí protipovodňových hrází ještě nemáme, pokud se tak stane, budeme se věcí samozřejmě zabývat," sdělil k záležitosti policejní mluvčí Aleš Mergental.

Přítomnost protipovodňových hrází budí u obyvatel, kteří bydlí v jejich bezprostřední blízkosti, rozporuplné pocity. „Zeď samotná se nám samozřejmě nelíbí, bývalo to tady takové pěkné, ale asi jsou tato opatření opravdu nezbytná, takže se nedá nic dělat," naznačil svůj názor Tomáš Králík, bydlící na Moravním nábřeží.

Navíc se podle něj dá očekávat, že protipovodňové zdi budou přímo lákat sprejery, kteří si velmi brzy povšimnou tak rozsáhlé volné plochy pro své aktivity. Ani Alena Němcová, která do této lokality jezdí pravidelně za přítelem, není přítomností valu příliš nadšená.

„Zeď se mi tu vůbec nelíbí, navíc se v jejím těsném sousedství na silnici daleko více tvoří kaluže, než dříve," popsala svůj postřeh dívka.

Projekt za 222 milionů, v rámci kterého byl vybudován systém ochranných hrází a zdí při řece Moravě a potoku Salaška, byl úspěšně dokončen v listopadu 2013 a zkolaudován právě v těchto dnech. Dílo má do budoucna ochránit obyvatele Uherského Hradiště a Starého Města od stoleté vody. (Kor)

JIŘÍ KORDOVANÍK