VYBRAT REGION
Zavřít mapu

První rok se ve Zlíně obešel bez skandálů

Zlín - Komunální volby ve Zlíně nenechaly vloni kámen na kameni. Malé strany hlásaly změnu. Zlíňané volání vyslyšeli a TOP 09­STAN, M.O.R. a VV poslali na radnici, kde je doplnila KDU­ČSL a ZHN.

20.10.2011 3
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Po dlouhých letech skončila vláda mocných, ODS a ČSSD spadly do opozice. Změnu tehdy nezastavil ani protest zlínského občana Pavla Sedláře, který u Ústavního soudu napadl platnost voleb.

Noví radní v čele s primátorem Miroslavem Adámkem (TOP 09­STAN) mají za sebou první rok v úřadu. Jaký byl? Převážně ve znamení učení. Radní se museli s fungováním magistrátu seznamovat.

Prý je všechno dobré

„Máme za sebou rok, během něhož lidé neslyšeli o žádném radničním skandálu, nedošlo na žádné krize v koalici nebo k podezření na korupci. To je určitě dobrý signál, když si uvědomíme, co se děje v jiných městech či ve vládě,“ zhodnotil první rok vlády primátor města Zlína Miroslav Adámek.

Ne vše ale bylo až tak idylické. Věci veřejné vypověděly koaliční smlouvu a jejich zástupce Jiří Viktorín přeběhl k hnutí M.O.R. Hnutí získalo mandát navíc, záhy ale přišlo o dva čelné představitele. První náměstkyně Eva Štauderová a Pavel Jungmann se vzdali místa v Radě města Zlína. Podle svých slov proto, že nesouhlasili s některými rozhodnutími, postoji a vizemi. Zlínský primátor přesto vnímá jejich odchod smířlivě.

„Bereme to tak, že po roce v politice zjistili, že je o něčem jiném, než čekali. A protože to byl rozpor zásadní, řešili ho odchodem. Nejde o nic dramatického, k personálním změnám dochází i v managementech firem a rada města je vlastně podobným orgánem,“ naznačil Adámek.

Právě události posledních týdnů nahrály opozici. „První dojem z jejich roční vlády je negativní. Čekal jsem, že se koalice nyní sjednotí a začne úřadovat. Namísto toho mi připadá, že hrozí spíše její rozklad, což mne jako Zlíňana znepokojuje,“ prohlásil například předseda zlínské ODS Miroslav Hladík.

Vláda se hodnotí zejména podle odvedené práce. Čím se zlínská koalice může pochlubit po prvním roce na radnici? Povinné přečíslování baťovských půldomků, dokončení koupaliště Panorama či stavba křižovatky Antonínova byly dědictvím po jejich předchůdcích, které museli dotáhnout do konce. Kromě rozběhlých projektů však podle primátora Adámka přišli i s vlastní trochou do mlýna.

Rozšíření silnice či pořádek v hokeji

„Maximální úsilí jsme věnovali rozšíření komunikace I/49 v Malenovicích, převedli jsme přímo pod magistrát správu městských bytů, podařilo se nám otevřít nové třídy ve školkách, na základě architektonických soutěží zmodernizujeme centrum města, finišujeme s přípravou projektu Chodníky 300 či územního plánu, udělali jsme pořádek v hokejovém klubu. A mohl bych pokračovat dále,“ vyjmenoval dosavadní největší úspěchy Adámek.

Kromě toho si pochvaluje také zefektivnění správy městských společností či úspory v chodu úřadu. „Těch věcí je hodně a jsem za to moc rád,“ dodal s tím, že se snaží o své práci obyvatele maximálně informovat.

Opozice si ovšem z odvedené práce koalice zdaleka takříkajíc nesedla na zadek. „Chtělo by to více činů a méně slov,“ zareagoval například na projekt Chodníky 300 Boris Popesko (ČSSD).

Předseda zlínské ODS Miroslav Hladík nachází rezervy pro změnu v sociální sféře či péči o důchodce. Kromě toho se vrátil ke změně, která odsoudila jeho stranu do opoziční role.

„Každá změna by měla přinést nějaké pozitivní věci. Připadá mi, že se koalice stále učí. Je ale pozitivní, že se za jejich vlády dále rozvíjí transparentnost či internetové aukce,“ pochválil částečně Hladík.

Mají prý málo peněz

Rezerv je si ovšem vědomé i samotné vedení města. „Vše se samozřejmě nepovedlo. Je to i tím, že oproti minulým obdobím máme k dispozici výrazně méně financí. Rozhodně to není výmluva, ale konstatování faktu,“ tvrdí zlínský primátor Adámek. Nedostatek peněz prý brzdí například opravy mostů a silnic či výstavbu nových cyklostezek ve městě.

Z řad Zlíňanů se především po rezignaci Evy Štauderové a Pavla Jungmanna ozývaly výtky a výčitky vůči koalici. Někteří svou důvěru ve vedení města ztratili, jiní mu věří dál.

„Byl jsem pro změnu. Sice mě teď zarazily ty odchody radních, ale i tak bych to neviděl až tak černě. Zajíci se počítají až po honu a zatím mají hodně času,“ zareagoval například Michal Kolář.

Vládnoucí koalice má před sebou stále řadu úkolů. I přes personální obměnu ji čeká schvalování územního plánu, trochu jepičí snaha o řešení dopravy ve Zlíně, změna centra a další oznámené či utajované projekty. Deník bude jejich kroky dál bedlivě sledovat.

Bývalá zlínská primátorka Irena Ondrová hodnotí práci svých nástupců v čele města: Za peníze na soutěž mohli opravit dvě školy

Bývalá primátorka města Zlína Irena Ondrová pro Zlínský deník zhodnotila fungování města pod novým vedením. Žena, která v reakci na agresivní a podle ní neférovou předvolební kampaň krátce po volbách rezignovala na mandát zastupitele, situaci ve Zlíně sleduje dodnes.

„Podle mě se nová koalice ještě stále zabíhá. Přece jen rok uběhl a příliš toho zatím vidět není,“ naznačila. Zároveň však dodala, že její soudy rozhodně nejsou hnány pocitem křivdy.

„Opravdu nejsem nikterak zapšklá. Pokud se novému vedení například podaří snížit cenu chodníků, bude to pro všechny určitě dobře,“ uvědomuje si.

Na druhou stranu ji prý mrzí, že radní zapomínají na starší. „Nevím o žádných aktivitách směrem k seniorům. Tam jsou podle mě rezervy. Zato za nás vznikly tuším hned dva domy s pečovatelskou službou,“ podotkla.

Pozastavila se také nad odchodem dvou čelných představitelů hnutí M.O.R. „Je možné, že to může vést k rozkolu. Ale je obtížné to předjímat. Další členy hnutí příliš neznám. Nemyslím si, že jsou to nějací odborníci. A tak jejich nástupcům může trvat, než se se vším nově seznámí,“ míní Ondrová.

Jakékoli prognózy do dalších let jsou však podle ní v tuto chvíli předčasné. „Určitě to bude ale hodně o tom, jak se koalici bude dařit hospodařit. Například za prostředky, které šly na architektonickou soutěž, se mohly opravit třeba dvě školy,“ podotkla.

Na možný návrat do zlínské komunální politiky se však nechystá. „To naprosto vylučuji. Myslím si, že jsem pro Zlín odvedla spoustu dobré práce. A také proto se ještě po roce nestačím divit některým reakcím v diskuzích na stránkách města Zlína. Do podobného prostředí se mi rozhodně vracet nechce,“ uzavřela Ondrová.

Zastupitel Zlína Miroslav Kašný (KDU-ČSL), člen bývalé i současné koalice, srovnává: Minulé období bylo budovací, toto udržovací

Do zajímavé situace se po loňských volbách dostal zastupitel Miroslav Kašný (KDU-ČSL). Právě jeho strana byla součástí koalice již v minulém volebním období. Loňská povolební vyjednávání ho pak opět katapultovala do Rady města Zlína. Stal se tak jediným, kdo držel svou pozici před volbami i po nich. Práce vedení města za minulé i současné garnitury přitom podle něj nese obdobné rysy.

„Na začátku je vždy potřeba si na sebe zvyknout. To se velmi záhy podařilo, a mohli jsme tak začít naplno pracovat,“ naznačil první krůčky současné koalice.

Názorové třenice při jednáních na zasedání Rady města Zlína jsou však podle něj přirozené a vycházejí ze samotné prapodstaty demokracie. Společnými silami se podle něj současní radní snaží naplňovat programové prohlášení.

„Styl práce je sice trošku jiný, ale to směřování je ve své podstatě stejné. Primární snahou této i předešlé vlády je bezesporu snaha o další rozvoj města Zlína,“ míní Kašný.

Ze žáka učitelem

Zásadní odlišnost podle něj spočívá hlavně v tom, že jsou noví radní v politice většinou nováčky.

„Když jsem vstupoval do politiky já, s prvními krůčky mi pomáhali mí bývalí kolegové, kteří již byli ostřílenými matadory. Tenkrát mi hodně pomáhali. Nyní jsem jejich roli převzal já a nabídl jsem své nabyté zkušenosti svým nynějším druhům. Zda to bylo přínosem, musejí posoudit jiní,“ vysvětlil Kašný.

Navíc si všímá rozdílu také v množství peněz, které byly a jsou nyní k dispozici. „Situace je v tomto ohledu nesrovnatelná. V minulém volebním období bylo peněz více, nyní je jich méně. Zatímco tehdy to bylo období budování, nyní je to spíše přechodné a udržovací období,“ odhalil.

Má­li vyzvednout alespoň jednu věc, které si nebývale cení, nezaváhá ani chvíli.

„Osobně mě těší, jakým způsobem dnes funguje Kongresové centrum,“ uzavřel Kašný.

 

Autor: Stanislav Janalík

20.10.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

PSTRUH103. Takovou přezdívku používá Petr Jelínek z Jihlavy. Patří mezi stovku nejsledovanějších youtuberů v zemi. Kvůli svému videu stanul před jihlavským soudem.
3

Youtuber před soudem: Dostal podmínku za vulgarismy

Dva muže zavalila zemina v Zahořanech nedaleko Vranova u Čerčan. Na místě jsou hasiči a policisté.
14

Zemina zasypala dva dělníky, nehodu nepřežili

Sedm milionů dolarů za horu ledu plnou zlata a ropy

/INFOGRAFIKA/- Rusové dnes nová území obsazují. Bývaly doby, kdy se jich zbavovali. Před 150 lety prodali Aljašku Spojeným státům.

AKTUALIZUJEME

Bauhaus stojí neoprávněně. Inspektor nejednal s vlastníky sousedních pozemků

Brněnský magistrát rozhodl, že hobbymarket Bauhaus v Ivanovicích stojí neoprávněně. Rozhodnutí je zatím nepravomocné, Bauhaus se může odvolat ke krajskému úřadu.

Audit Deníku: Na „kotlíky“ se stály fronty. Kontroly jsou i v domech

Kdyby chtěl žertovat s voliči, může Richard Brabec (ANO) tvrdit, že je jediným ministrem této vlády, kvůli kterému byli lidé ochotni bivakovat celou noc venku na chodníku. Není se co divit. Neexistuje moc možností, jak od státu dostat až 127 tisíc korun na nové topení. Kvůli kotlíkovým dotacím se proto lidé ochotně stavěli do front a na jejich bilanci se zaměřil další díl Volebního auditu.

Divoké ráno na dálnici D1: nehoda auta s kamionem i hořící motor

Nehoda osobního auta a kamionu zkomplikovala cestu do práce řidičům jedoucím ve čtvrtek ráno po dálnici D1 ve směru z Vyškova na Brno. Kvůli střetu dvou aut byla dálnice u obce Luleč na Vyškovsku na čas uzavřená a tvořily se kolony.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies