Dnes už se může on, 176 žáků vzdělávacího ústavu a jejich učitelé těšit nejen z nové vnější pestrobarevné tváře školních pavilonů, ale také z nových plastových oken, které budou moct bezpečně otevírat. Nemusejí mít obavy, jako tomu bylo u starých dřevěných oken, které držely pohromadě jen silou vůle, že jejich rámy i s výplní vypadnou na zem a dojde k úrazu.

„Když jsem si chtěl v ředitelně vyvětrat, nebylo třeba otevírat okna, ale stačilo, abych pootevřel dveře do chodby. Když v zimě foukal mrazivý vítr, měl jsem v kanceláři sibérii," posteskl si ředitel traplické základní a mateřské školy Stanislav Horehleď. Problém byl v tom, že traplický obecní úřad marně sháněl na tuto opravu peníze.

„Na výměnu oken a vstupních dveří, zateplení obvodového pláště a rovných střech školy se několikrát radnice snažila získat dotaci, ale vždy bezúspěšně," smutně konstatoval bývalý místostarosta Traplic Jiří Kolařík.

Zásadní obrat nastal podle současného prvního muže Traplic Milana Rozuma poté, co radnice přepracovala projektovou dokumentaci, aby žádost měla větší naději na úspěch u Státního fondu životního prostředí. „Ten nám před loňskými Vánocemi přislíbil téměř sedmimilionovou dotaci

na výměnu dřevěných oken za plastová a na zateplení obvodového a střešního pláště u všech pavilonů školy," informoval Milan Rozum.

Ačkoliv omlazení objektu školy začalo v polovině června a skončilo v uplynulých dnech, stavební práce od 1. září výuku žáků ani v nejmenším nenarušily. „Rekonstrukce školy přišla na 12,5 milionu korun. Padesát sedm procent uznatelných nákladů bude činit dotace ze Státního fondu životního prostředí, zbývající částku uhradíme z úvěru," referoval první muž Traplic. Úspora energie, jenž vznikne výměnou oken a dveří a zateplením budovy by podle starosty měla finančně pokrýt náklady na splátku úvěru. Hospodaření obce by úvěr u peněžního ústavu neměl ovlivnit.

„Když jsme převzali školu od minulého vedení obce, roční náklady na topení v ní činily milion sto tisíc korun. Po jejím zateplení bychom v ní měli za energie ušetřit nejméně 400 tisíc korun," plánuje starosta. Poznamenal, že o posledním říjnovém víkendu byl do pavilonu A základní školy přestěhován inventář z mateřské školy, která je téměř na opačném konci vesnice.

„Do rekonstruovaných prostor naší školy, které splňují hygienické podmínky pro provoz mateřinky, se od 29. října přestěhovalo se svými učitelkami 48 dětí předškolního věku. Určitě se tu budou cítit dobře a školní budova bude využita," tvrdí ředitel ZŠ a MŠ Stanislav Horehleď. Přestože však podle něj byla traplická škola v době své výstavby v druhé půli minulého století koncipována nejen pro žáky z Traplic, ale i z okolních vesnic, v posledních letech školáků ubývá. V současné době do ní dochází 176 žáků.

„Když přijedu ke svým rodičům, kteří bydlí naproti traplické školy, kochám se její krásnou fasádou. Kéž by se brzy nové fasády dočkala také huštěnovická škola, která se tou stávající rozhodně chlubit nemůže. A to slavila 125. jubileum," posteskla si Marcela Slezáková.