Stávající studenti mají žádost o vysokoškolskou kolej už vyřízenou, ale teprve nastupující ji mohou podávat až na konci srpna. Tři koleje, které má Univerzita Tomáše Bati (UTB) k dispozici, nabízejí 854 lůžek. Podle ředitele Kolejí a menz UTB Miroslava Procházky taková kapacita stačí.

„V září míváme převis poptávky. Někteří studenti ale nenastoupí ke studiu nebo si zajistí bydlení v soukromí. Uvolněná lůžka nabízíme postupně studentům, na které se v první moment nedostalo. Takže nakonec většinou uspokojíme poptávku všech vysokoškoláků po ubytování," tvrdí Procházka.

Ubytování na vysokoškolské koleji vyjde přibližně na 2300 až 3000 korun na osobu. Zájem tisíců studentů těší v létě ve Zlíně realitní kanceláře, případně samotné majitele bytů k pronájmu. V průběhu prázdnin totiž tvoří 20 až 30 % jejich klientů právě studenti. Největší zájem přichází v srpnu, kdy už i ti, kteří spoléhali na nalezení podnájmu bez pomoci realitní kanceláře, pociťují časovou tíseň.

Počet zájemců, kteří hledají bydlení už v brzkých letních měsících, však v poslední době roste. Studenti k tomu mají důvod pěkné byty ve výhodné lokalitě jsou rychle zamluvené.

„Zájem je spíše o větší byty, nejčastěji tři plus jedna. Byt by měl být zařízený alespoň základním nábytkem, to znamená postel, skříň a stůl. Nájem do dvou a půl tisíc na osobu," vypočítává požadavky studentů Petra Mostýnová z Bohemia Reality. Například Agentura Zvonek tak aktuálně zveřejňuje na svých webových stránkách seznam bytů speciálně určených právě pro studenty.

Nejžádanější lokality jsou pochopitelně v centru a v okolí budov univerzity. „Chtěla bych najít bydlení maximálně patnáct minut od školy," potvrzuje budoucí prvačka Michaela Zábojníková. Na kolejích bydlet nechtěla, proto si podala inzerát na portále určeném k vyhledávání spolubydlících. S hledáním problém nemá, na inzerát dostala už několik nabídek. „Půjdu se do bytů podívat a uvidím, co mi bude vyhovovat. Na spolubydlících záleží, takže se budu rozhodovat i podle nich," plánuje Zábojníková.

Že v průběhu letních měsíců není o zájemce o bydlení nouze, potvrzuje i Pavla Svítková, studentka fakulty managementu a ekonomiky. Na začátku července umístila na portál espolubydleni.cz svůj inzerát a od té doby se jí už ozvalo patnáct lidí, většinou právě nastupujících prváků. „Když nám ale odešli spolubydlící během semestru, většinou proto, že ukončili studium, tak jsme měli velký problém sehnat náhradu. Na kolejích mají studenti složenou zálohu, odcházet se jim nechce. Jednu dobu jsme v bytě 3+1 bydleli dokonce jen tři," přiznává Svítková.

Přestože je zájem o studentské bydlení ve Zlíně poměrně velký, vliv na cenu nemovitostí realitní makléři nepozorují. „V posledních měsících ceny spíše klesají, ale ne kvůli poptávce od studentů. Některé výše poplatků jsou nižší, nabídka naopak roste," doplňuje Romana Janíková 

Kde jste bydleli během studií?

Ivona Franková, 42 let, na mateřské, Otrokovice: Bydlela jsem doma a dojížděla. Zpětně bych si raději vybrala bydlení na koleji nebo na privátě. Tehdy ale tolik možností nebylo.

Jiří Pleva, 45 let, technik, Zlín: Studoval jsem ve Zlíně, takže jsem bydlel doma. Znovu bych ale raději zůstal doma, je to přece jen ekonomická otázka.

Jan Heger, 30 let, bankovní poradce, Zlín: Doma. Bydlel jsem sto metrů od zlínské univerzity a do školy jsem chodil dvě minuty před začátkem vyučování. Takže bych neměnil.

Magda Hrstková, 38 let, v domácnosti, Zlín: Tady ve Zlíně, to znamená doma. A určitě bych doma znovu zůstala.

Autor: Jana Karasová