Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Řidiči i chodci opatrně, ve Zlínském kraji prší a tvoří se námraza

Zlínský kraj /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Dopravu ve Zlínském kraji dnes místy komplikuje mrznoucí mlha. Řidiče překvapí zejména v některých úsecích na Uherskohradišťsku a Kroměřížsku.

1.12.2014 AKTUALIZOVÁNO 1.12.2014
SDÍLEJ:

Ve Zdounkách při výjezdu z obce směrem na Těšánky či Roštín se v pondělí 1. prosince 2014 utvořila kvůli ledovce zhruba dvoukilometrová kolona. Auta nemohla vyjet mírný kopec.Foto: DENÍK/Jarmila Kuncová

SLOVÁCKO

První námrazy na silnicích Slovácka

Na dvě teplotně odlišné části rozděluje počasí okres Uherské Hradiště. Zatímco v oblasti Chřibů až po Buchlovicko klesala teplota místy až ke čtyřem stupňům pod bod mrazu a ledem obalené vozovky tam museli silničáři v průběhu dne vytrvale ošetřovat posypem, Uherskobrodsko a Bílé Karpaty vykazovaly o několik stupňů tepleji, a tudíž nebylo po ledu památky. „Kvůli namrzajícímu dešti jsme nuceni solit v oblasti Chřibů hlavně silnici I/50 až po Uherské Hradiště, včetně vozovek druhé třídy v okolí Osvětiman, Medlovic, Zlechova i dalších obcí," informoval ředitel Správy a údržby silnic Slovácka Rostislav Buchtík s tím, že v této části regionu mrzne od mínus jednoho stupně po mínus čtyři. „Na Uherskobrodsku a Bojkovicku jsou naopak teploty nad nulou," uvedl Rostislav Buchtík. Jeho slova potvrdil před 15. hodinou starosta Bojkovic Petr Viceník. „U nás sice hustě prší, ale nemrzne, takže náledí se tu zatím nekoná, snad to vydrží i nadále," poznamenal bojkovický starosta. Opatrnou jízdu doporučila řidičům uherskohradišťská policejní mluvčí Milena Šabatová. „Zatím máme hlášeny jen tři drobné dopravní nehody související především s nepozorností. Opatrnosti ale není nikdy dost," dodala Milena Šabatová.

KROMĚŘÍŽSKO

Cesty na Kroměřížsku pokrývá ledovka

Mnohé motoristy v regionu překvapila v pondělí ráno na Kroměřížsku namrzlá silnice. Silničáři mají v současné době veškerou techniku v terénu: cesty totiž pokrývá ledovka. Na několika místech došlo podle Správy a údržby silnic k nehodám, cesty jsou ale na všech místech v regionu sjízdné.

„Máme jeden telefonát za druhým. Začalo pršet, je mínus dva a půl stupně pod nulou a celý region zamrzl. Na silnicích je ledovka. Všechny sypače máme venku a snažíme se situaci udržet pod kontrolou," informoval dispečer.

Mrholení způsobuje komplikace po celém regionu. Obdobné počasí by mělo setrvat i během následujících ho­din.

Nehod na Kroměřížsku kvůli ledovce přibývá, déšť zatím nepolevil

Během pondělí trápí řidiče a chodce na Kroměřížsku ledovka. Výjezdy techniky silničářů nepolevují ani po poledni. V terénu mají všechny sypače. Dopravní kolizi na Kroměřížsku zapříčinilo počasí. Déšť, který od rána postupně namrzá vytváří na cestách a chodnících ledovou krustu, která dělá problémy i po dvanácté hodině odpoledne. Komplikace zažívají, jak řidiči, tak chodci.

„Všechny sypače máme venku," hlásil dispečer SÚS Kroměřížska.

Dopoledne havarovala dvě osobní auta například u Střížovic, jedno u Bařic a u Pačlavic zablokoval jízdní pruh nákladní vůz. U Kostelan uvízl autobus a tvořily se tady kolony. Cestu z Roštína na Zdounky blokovala v pravém jízdním pruhu stojící auta. Zácpa se tvořila také v Těšánkách a Zdounkách. Mezi Hulínem a Otrokovicemi došlo k nehodě na rychlostní silnici R55 na dvaadvacátém kilometru. Také tady se tvoří dlouhé kolony.

Podle kroměřížské policejní mluvčí Simony Kyšnerové se všechny havárie obešly zatím bez zranění.

„Během dopoledne jsme měli hlášených asi šest dopravních nehod. Všechny se obešly bez zranění," informovala Simona Kyšnerová.

Přímo v Kroměříži zabezpečují sjízdnost cest a schůdnost chodníků technické služby. Podle mluvčího kroměřížské radnice Pavla Zrny je zimní údržba ve městě vytížená na maximum.

„Vzhledem k pokračujícím srážkám není možné zajistit sjízdnost a schůdnost všech komunikací. Upozorňujeme občany, že navzdory maximální snaze eliminovat následky hrozí při pohybu venku nebezpečí úrazu," varuje mluvčí radnice.

Veškerá dostupná technika je podle něj v terénu a podle plánu údržby ošetřuje nejrizikovější místa. Ledovka se vytváří na všech druzích povrchu: dlažbě, betonu i asfaltu.

„Doporučujeme omezit pohyb venku jen na nejnutnější případy. Pozor si dávejte také na autobusových zastávkách, přechodech pro chodce a podobně," dodal mluvčí.

Příznivé zprávy nečekají řidiče a chodce ani v následujících hodinách. Výstraha meteorologů silné ledovky platí v kraji i nadále.

ZLÍNSKO

Ledovka sužuje část Zlínska. Potrápí i celý kraj

Auta klouzající se na silnicích, stejně tak chodci, kteří ale raději volí chůzi po méně klouzající se trávě, autobusy nabírající zpoždění. Tak to od pondělních ranních hodin vypadá místy ve Zlínském kraji. „Na území Zlínska je například ledovka v Halenkovicích. Ledovka však není souvislá, vyskytuje se místy. Naše vozy už se solí vyrazily na hlavní silniční tahy, ty jsou už povětšinou přesolené, poté se vrhneme na vedlejší silnice," informoval výrobní náměstek Správy údržby silnic Zlínska David Polášek.

Podle meteoroložky Dagmar Honsové by měla ledovka potrápit celý Zlínský kraj, a to po celý tento týden. „Byť v následujících dnech naměříme i čtyři stupně, zemský povrch je tak podchlazený, že mrznoucí srážky a ledovka bude přetrvávat," informovala v pondělí dopoledne meteoroložka Dagmar Honsová. Pondělí, úterý a středa přinesou velkou oblačnost s dešťovými či mrznoucí srážkami. „Místy budou smíšené, ve čtvrtek a pátek už bude méně oblačnosti," konstatovala meteoroložka. Ovšem v sobotu se prý opět vrátí nepříjemná klouzačka. „Ať už chceme nebo ne, ode dneška tu máme meteorologickou zimu," zdůraznila v pondělí dopoledne Dagmar Honsová.

Ledovka už například potrápila i řidiče ve Zdounkách na Kroměřížsku, kde se vytvořila zhruba dvoukilometrová kolona při výjezdu z obce směrem na Těšánky.

Silnice na Zlínsku stále namrzají. Silničáři se musejí několikrát vracet i na stejné úseky

Byť pracovníci Správy a údržby silnic Zlínska dělají, co mohou, silnice neustále solí, přesto musejí opakovaně vyjíždět na stejná místa. Silnice stále namrzají. „Jezdíme a sypeme sůl pořád dokola. Na Petrůvku, Držkovou, Kašavu či Všeminu jsme jeli už párkrát. Opakovaně jsme museli vyrazit i na Kloboucko. Když se zdá, že by to mohlo být dobré, zase se na nás někdo obrátí, že to někde znovu namrzá," informoval krátce po patnácté hodině za Správu a údržbu silnic Zlínska David Polášek. Kvůli dešti silnice opětovně namrzá i přes vrstvu soli.

Problémy kvůli počasí mají už i pracovníci Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice

Dopravní společnost Zlín-Otrokovice se potýkala s největšími problémy na trolejbusové trati vedoucí sídlištěm Jižní Svahy (linky 6, 8, 9, 10, 14). Vytrvalý drobný déšť vytvářel na trolejovém vedení silnou vrstvu námrazy, se kterou si sběrače trolejbusů nedokázaly poradit. Všude bylo vidět silné záblesky, vznikající mezi sběrači a vedením, trolejbusy kvůli námraze na troleji někde jen trhaně popojížděly nebo zůstaly zcela stát. Na Jižních Svazích dokonce chvíli blokovaly i křižovatku u supermarketu Billa.

DSZO musela vyslat na Jižní Svahy svůj tahač Tatra, aby některé trolejbusy odtáhl z neprůjezdných míst. V provozu zůstaly jen trolejbusy, které jsou vybaveny pomocným dieselagregátem. DSZO také postupně nasazovala na Jižní Svahy všechny dostupné záložní autobusy, aby se doprava nezastavila a negativní dopady na cestující byly co nejmenší.

Problémy s námrazou na vedení vznikaly i na Lesní čtvrti a také v Otrokovicích.

Kvůli ledovce se staly už desítky dopravních nehod

Několik desítek dopravních nehod se už vlivem pondělní ledovky stalo na území Zlínska.

„Je to opravdu šílené množství, nejde to ani spočítat, jelikož neustále přibývají další a další," informovala v pondělí krátce po sedmnácté hodině zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Naštěstí se prý doposud nestala žádná velká nehoda s vážným dopravním zraněním, jednalo se povětšinou jen o pomačkané plechy. Doprava je kvůli ledovce velice omezená, na několika místech dokonce stojí. „Na dálnici jsou velké problémy, a dále v úseku Kroměříž – Otrokovice," dodala Monika Kozumplíková.

VALAŠKO

Lidé padají na chodnících, auta kloužou na cestách

Chirurgická ambulance Vsetínské nemocnice a.s. od dnešního rána ošetřila již osm lidí. Důvodem pro lékařské zákroky bylo uklouznutí na náledí. „Dva pacienty čeká operace. Další je hospitalizován s otřesem mozku. U zbývajících nemocných lékaři provedli znehybnění zlomenin a odeslali je do domácí péče," řekla po čtrnácté hodině Valašskému deníku tisková mluvčí nemocnice Vsetín Lenka Plačková.

Podle vyjádření Stanislava Pavelce, úřadujícího místostarosty Vsetína, radnice průběžně situaci řeší. „Příčinu vidím v tom, že neustále prší a teplota je pod nulou. Techniku máme od rána v terénu. Zapojili jsme do prací už taky externí spolupracovníky. Práce jsou prováděny podle schváleného plánu zimní údržby. Všechno najednou stihnout nejde," vyjádřil se Stanislav Pavelec.


Autor: Adéla Buráňová, Soňa Ličková, Jarmila Kuncová, Dušan Póč

1.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Modrý pes v Indii.

VIDEO: V Indii zmodrali psi. Důvodem je průmyslový odpad v řece

Slavie podlehla v prvním zápase Nikósii 0:2.
28

Výzva pro Slavii: Cesta k milionům vede přes aktivitu i chladnou hlavu

Minimální mzda roste. Tisícům lidí kvůli tomu zdraží pojistné

Sobotkova vláda tlačí na vyšší výdělky. Pro studenty, maminky či brigádníky je to ale danajský dar. Zaplatí stovky korun navíc. 

Rozpočet není schopen pokrýt růst platů, říká Pilný

Návrh státního rozpočtu na rok 2018 za současné situace není schopen pokrýt požadavky na zvyšování platů ve státní správě. Ministerstvo financí přitom díky dobrému vývoji ekonomiky a výběru daní navýšilo příjmy rozpočtu proti květnovému návrhu o deset miliard korun. Novinářům to dnes řekl ministr financí Ivan Pilný.

Podvodníci tahají z lidí peníze přes sbírky

Na Berounsku řádí party podvodníků. Na důvěřivé lidi si vymýšlejí různé záminky, aby je okradli o peníze. Někdy se ani neštítí toho, schovávat se za charitativní sbírky.  

Tuny drahocenného lithia chtějí brát z úpatí hory. Už za čtyři roky

Těžba vzácného kovu lithia na hoře Cínovci v Krušných Horách by mohla začít v roce 2021. V plánu to má alespoň česká firma Geomet, která zde provádí průzkumy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení