„Řeším problém s tím, že nemám od ledna kam umístit syna. Přitom by mi stačily třeba jen dva dny v týdnu, ale nenašla jsem místo," svěřila se Deníku například Lucie z Kroměříže.

Hledala i nějakou domácí školku nebo dětskou skupinu, ale marně. „A přitom by něco takového určitě maminkám pomohlo. Otevření soukromé školky tedy jen vítám," usmála se maminka.

Jiný problém zase řeší maminka tříletého Filipa z Kroměříže. „Nevyhovuje mi přístup klasických státních školek a nemám důvěru tam syna dát. Sama mám vysoškolské pedagogické vzdělání a tak bych uvítala individuálnější přístup," popsala žena.

Pro Janu Louckou z místní části Kroměříže je zase rozhodujícím kritériem cena. „Našla jsem místo ve školce v nedaleké vesnici, ale radši bych ho chtěla umístit v Kroměříži, kde máme zaměstnání. Bohužel se to nepodařilo, naštěstí máme hodnou babičku," krčí rameny maminka.

O soukromé školce prý neuvažuje, bojí se totiž, že by ji nedokázali zaplatit. „Nevím jestli bychom to finačně zvládli, když bych vydělala deset tisíc a za dítě ve školce z toho dáme skoro polovinu. To by asi nebylo moc efektivní," míní maminka.

Největší problém mají rodiče s umístěním dětí, kterým je okolo dvou a půl roku a jejichž maminky měly jen dvouletou mateřskou dovolenou, takže jim zákon nyní umožňuje dítě do školky dát.

„Přednostně se totiž do školek přijímají předškoláci a starší děti, ty nejmladší jen tehdy, když je místo," vysvětlil vedoucí odboru školství kroměřížské radnice Jiří Pánek.

Do školek ve městě se navíc umísťují také děti z okolních obcí, ve kterých potřebné zařízení není. Pokud to jsou navíc předškoláci, tak jsou školky povinny je přijmout.

„V mateřinkách je povoleno mít čtyřiadvacet dětí ve třídě. My už máme ve městě takřka ve všech třídách i povolenou výjimku na dvacet osm, takže jsme kapacitně plní," přiznává Pánek. Odbor školství proto už jednal se dvěma možnými zřizovateli nových soukromých školek.

„Budeme nabírat děti už od dvou let věku, neboť s jejich umístěním je to nejproblematič­tější," slibuje Tomáš Studenec, iniciátor myšlenky soukromé mateřské školy Kašpárek na Malém Valu.

Ta by sice měla otevřít až začátkem ledna, už nyní tam ale rodiče mohou dítě přihlásit nebo se přijít podívat na jeden z plánovaných Dnů otevřených dveří.

Nová soukromá školka se má lišit také počtem dětí. „Bude to jednotřídka s maximálně třiadvaceti žáky. Rodinné prostředí a individuální přístup je tedy zaručen, navíc máme možnost využívat i druhou třídu pro speciální výuku nebo hry," poznamenal Tomáš Studenec s tím, že školka navíc nabídne prodlouženou otevírací dobu až do půl šesté večer. (pku)

Čtyři tisícovky měsíčně by rodiče mělo stát umístění dítěte do nové soukromé školky na Malém Vale v Kroměříži.
Co říkáte na problémy kolem přeplněné kapacity mateřských škol v Kroměříži? Napište nám nebo diskutujte pod článkem a na našem facebookovém profilu.