VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rok 2012 na Zlínsku v kostce: v hlavní roli Janečka a komunisté

Zlín - Zlínský deník pro vás zmapoval jeho nejzásadnější události na Zlínsku.

1.1.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

LEDEN

Policie obvinila Martina Janečku z úplatkářství

Zlínského zastupitele a bývalého náměstka primátorky Ireny Ondrové Martina Janečku policisté obvinili z korupce. Trestně stíhán je spolu s ním i jeho švagr a místopředseda Fotbalové asociace Dalibor Kučera a právník Radek Dvořák. Trojice se měla podílet na uplácení insolvenčního správce firmy Arching Group Petra Dokládala, který po Janečkově společnosti vymáhal dlužnou částku 30 milionů korun. Za úplatek 750 tisíc, který mu měl předat na pokyn Janečky právník Radek Dvořák, měl správce snížit dlužnou částku na 6 milionů.

ÚNOR

Zlínští policisté měli napadnout dva muže

Velmi závažné obvinění prošetřuje v krajském městě Generální inspekce Policie České republiky. Několik zlínských policistů totiž mělo údajně brutálně zmlátit Tomáše B., který byl ve Zlíně pracovně. Deníku uvedl, že jej měli nejprve spoutat a pak jej napadnout. Vedení zlínské krajské policie informovalo média, že ihned dalo podnět inspekci, aby případ důkladně prošetřila. Policistu, který byl označen za hlavního podezřelého ihned zprostili výkonu služby.

BŘEZEN

Ve fryštácké školce naměřili také azbest

Je to horší, než se čekalo. Původní výsledky zdravotnického výzkumu, které minulý měsíc potvrdily výskyt minerálních vláken v ovzduší ve fryštácké mateřské škole, jsou zapomenuty. Fryštácká radnice si totiž jako zdroj podkladů pro nápravu nechala změřit prvky v inteiéru školky externí firmou a dočkala se ještě horší zprávy. „Bylo oznámeno, že se při měření objevily také vlákna azbestu a to situaci o dost komplikuje. Na zastupitelstvu jsme jednohlasně odsouhlasili kompletní a trvalou nápravu. Město to vyjde na zhruba 15 milionů korun," vysvětlil starosta města Lubomír Doležel.

DUBEN

V klubu na Jižních svazích muž vyhrožoval bombou

Vozidla policie i hasičů blikající v bezprostřední blízkosti I. segmentu na největším zlínském sídlišti. Tak to vypadalo, když zatím neznámý člověk nahlásil v nedalekém klubu bombu. Místo už prohledal pyrotechnik a žádné nebezpečné zařízení nenalezl. „Do klubu vešel muž a vyhrožoval personálu. Mimo jiné jim sdělil, že je v budově bomba," sdělila tehdy mluvčí policie Jana Bartíková. Dodala také, že po muži policie pátrá a takováto výhrůžka je považována jako trestný čin.

KVĚTEN

Falešný právník zatčen v Luhačovicích

Konec falešného právníka v Česku. Muže, který vystupoval jako advokát A. Tolnay, a který má na svědomí desítky okradených lidí, zatkli zlínští policisté. Třiačtyřicetiletý muž seděl v jednom baru v Luhačovicích. Muže, který přesně odpovídal fotografii, zveřejněné v televizním zpravodajství, totiž uviděli hosté luhačovického baru. Prozradil jej i svetr, který měl na sobě. Byl totiž stejný jako na snímku. Podvodník se zatčení nijak nebránil. Byl totiž více opilý než překvapený. Policisté jej po výslechu právníkem eskortovali k olomouckému okresnímu soudu.

ČERVEN

Zlín vloží do rekonstrukce centra 175 milionů

O výši investice do trojice projektů, které mají zkrášlit centrum Zlína, rozhodli na svém červnovém zasedání zastupitelé. Na revitalizaci Gahurova prospektu (prostor před Kongresovým a univerzitním centrem), rekonstrukci podchodu na náměstí Práce a revitalizaci parku Komenského vedle Školní ulice se město bude podílet částkou 62,8 milionu. Suma však může být i vyšší. Přestože podle původních plánů měly práce začít už letos na podzim, nakonec se termín posunul na jaro roku 2013.

ČERVENEC

Škoda právníka Holomka přesáhla 170 milionů

Na více než 170 milionů korun se vyšplhala škoda, kterou měl způsobit zlínský advokát Milan Holomek desítkám lidí z celé republiky. Policie předpokládá, že číslo není zdaleka konečné. Podle odhadů může být škoda i pětinásobně vyš¬ší. Advokát se měl podvodů dopouštět už od roku 2005. „Jako fyzická osoba si peníze půjčoval od svých známých s tím, že je použije na podnikatelské aktivity nebo jinak investuje. S některými uzavřel smlouvy o půjčkách, v termínu však peníze nevrátil," uvedla dříve mluvčí zlínské krajské policie Jana Macalíková. V té době muže vinila z podvodu za 51 milionů. Policie jej vyšetřuje na svobodě. Hrozí mu až desetileté vězení.

SRPEN

Pošta rozhodla o stěhování hlavní zlínské pobočky

Hlavní pošta Zlín 1 po desetiletích opustí náměstí Míru. Rozhodlo tak vedení státního podniku. O stěhování pošta přitom uvažovala řadu měsíců. Zlínský deník o plánech pošty, které ale tehdy magistrát označoval za téměř nereálné, v listopadu loňského roku informoval jako první. „Pobočka sídlí v budově, která nám nepatří, tedy jsme v nájmu u společnosti MEI Properties a.s.. Nájem, který platíme je velmi vysoký a z tohoto důvodu zvažujeme, zda se nepřestěhujeme do jiného objektu," sdělila vloni mluvčí České Pošty Marta Selicharová. Od dubna roku 2013 budou lidé docházet na hlavní poštu ve Zlíně do 32. budovy areálu Svitu. V centru by mělo zůstat pouze několik přepážek.

ZÁŘÍ

Zlín jako středobod Metanolové aféry

Už je za mřížemi. Řeč je o distributorovi nebezpečného pančovaného alkoholu, který má zřejmě na svědomí několik přiotrávených lidí ze Zlína. Okresní soud v pátek 14. září jednapadesátiletého Aleše S. poslal do vazby. Policisté totiž objevili sklad, v němž muž míchal a čepoval do láhví lihovinu, která zřejmě obsahovala i smrtící dávku metanolu.

Kriminalisté v souvislosti s tímto případem zatkli už několik lidí. V následujících týdnech a měsících si metanol vyžádal mnoho zatčených a desítky obviněných a také lidských životů. Aleš S., který v pronajaté kójí v garážích na ulici K Pasekám ve Zlíně míchal a čepoval pančovanou kořalku. Možná, že zpočátku ani netušil, že svým ziskuchtivým chováním prakticky roznáší smrt, dodával tyto nebezpečné láhve i do večerky na sídliště Jižní Svahy.

ŘÍJEN

Krajské volby vyhrála levice a ujala se vlády

A je rozhodnuto. Ve volbách do krajského zastupitelstva zvítězila ČSSD následovaná KDU-ČSL. Třetí místo získali překvapivě komunisté následovaní TOP 09-STAN. Největší propad zaznamenala ve volbách ODS, která získala jen o málo více hlasů než nováček na kraji zemanovci. Následné sestavení levicové vlády kraje složené ČSSD, SPOZ a KSČM vyústilo v několikeré demonstrace proti vládě komunistů ve Zlínském kraji, protesty na jednáních zastupitelstva i vznik uskupení Repelent21. To založili dva místní podnikatelé a brojí proti vládě KSČM v kraji a organizují petiční i protestní akce.

LISTOPAD

Janečka, Kučera a Dvořák s odvoláním neuspěli. Půjdou za mříže

Dva roky za mříže a bez podmínky. Verdikt, který si vyslechla trojice obžalovaných v případě uplácení u odvolacího soudu v Brně 13. listopadu. Zlínský zastupitel Martin Janečka, jeho švagr Dalibor Kučera a zlínský právník Radek Dvořák si podle verdiktu, proti němuž není možné odvolání, musejí odsedět nejen dva roky ve věznici s dozorem, ale také zaplatit statisícové pokuty a mají zakázánu činnost. Krátce poté Kučera odstupuje z funkce místopředsedy Fotbalové asociace ČR, o několik dní se Janečka vzdává postu zlínského zastupitele. Do věznice v Brně-Bohunicích musí trojice nastoupit nejpozději 7. ledna 2013.

PROSINEC

Hejtman Stanislav Mišák zváží svou rezignaci

Hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák zvažuje setrvání ve funkci. Reagoval tak na jednání opozičních zastupitelů, kteří při prosincovém zasedání veřejně popřeli, že by při tajné volbě hejtmana podpořili jeho zvolení. „Podpora byla více než z jedné politické strany a byla větší," sdělil Mišák. Uvedl to ostatně už při ustavujícím zastupitelstvu v listopadu. „Jeden zastupitel byl i z KDU-ČSL. Více konkrétní ale nebudu. Dal jsem všem slovo, že je neprozradím a to také dodržím," reagoval hejtman. O dalších zastupitelích se bavit nechtěl, o jejich stranické příslušnosti také ne. Na základě hejtmanova vyjádření postupně všichni členové opozice veřejně prohlásili, že s nikým nejednali a nikomu svůj hlas nepřislíbili. „Stalo se, co se stalo. Do únorového zastupitelstva zvážím svou rezignaci. Je pro mě problém pracovat, pokud mě někteří označují za lháře," prohlásil Stanislav Mišák s tím, že on má svědomí čisté.

Autor: Redakce

1.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Rusku protestují tisíce lidí proti korupci.
AKTUALIZUJEME
8 6

V Rusku demonstrují tisíce lidí proti korupci. Šéf opozice byl zatčen

Vít Kalvoda.
8 12

Muž, který bojoval proti šmejdům: Někdo mi zapálil auto, raději jsem skončil

AUTOMIX.CZ

Zapomenuté české automobilky: Wikov nabízel luxus, zaujal i první "kapkou"

Tatru a Škodu zná v naší zemi každý. Jsou tu ale i další, méně známé automobilky, mezi které spadá například Wikov. Strojírenský podnik původně vyrábějící zemědělské stroje vdechnul život vozům, kterým se dnes přezdívá „československý Rolls-Royce".

Ministryně Valachová: Škola musí zveřejnit přijatého žáka s nejhorším výsledkem

Střední školy budou muset v rámci jednotných přijímacích zkoušek anonymně zveřejnit skóre přijatého žáka s nejhoršími výsledky testů. V pořadu Partie televize Prima to dnes řekla ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Podle ní to bude ukazatel kvality dané školy pro rodiče a zájemce o studium. Jednotné přijímací zkoušky se letos plošně konají poprvé, a to na maturitní obory středních škol.

Český skialpinista spadl ve Vysokých Tatrách, pád dlouhý 200 metrů prežil

Český skialpinista přežil asi 200 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom dnes slovenská horská služba, která zraněnému muži v sobotu večer pomáhala.

Kvůli EET nemají kamberští prodejnu potravin

Závažný problém řeší aktuálně již měsíc obec Kamberk. Obyvatelé této vsi nemají, kde v obci nakoupit základní potraviny. Provozovatelka krámku na konci února skončila. Nechtěla kupovat drahou pokladnu pro EET.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies