Základem, jak předejít vážným problémům se sousedy, je například podle ředitele městské policie v Kroměříži Libora Kubiše dobrá nájemní smlouva. „Tedy hlavně neřešit nájmy takzvaně načerno," tvrdí Kubiš.

Případy, kdy dochází k sousedským sporům, by se podle něj i v Kroměříži určitě našly. „Je to však otázka především občanskoprávní," podotkl ředitel strážníků.

Nedá se prý říct, že by v tomto směru ve městě byla konkrétní kritická místa. „Za svou praxi jsem se s podobnými problémy už setkal, obvykle byly použity zákonné prostředky," podotkl ředitel.

Pokud by se podle něj někde objevilo více negativních jevů signalizujících třeba i hrozící nebezpečí, strážníci jsou podle něj v pohotovosti. „Jsme připraveni zavést adekvátní opatření," dodal Kubiš.

Tragédie ve Frenštátě byla nejspíše způsobena zlým úmyslem, v mnoha případech ale podle expertů výbuch plynového kotel může zavinit jen nezodpovědný přístup majitelů. „ Ne vždy navíc jde jen o kotle. Další kategorií jsou samotné spotřebiče, ať už elektrické, plynové nebo třeba ty na pevná či kapalná paliva," upozorňuje mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.

Starosti mohou podle něj nadělat i rozvody plynu v domech a bytech, někdy i komíny a odvody spaliv. „Hlavním problémem, se kterým se setkáváme při řešení následných událostí, je zanedbání údržby těchto kotlů a spotřebičů," podotkl Netopil.

Nejčastější příčiny požárů a výbuchů jsou podle mluvčího hasičů jasné. „Nejsou prováděny pravidelné kontroly a servisy těchto zařízení a také není prováděno jejich čistění," vysvětlil mluvčí.

Pravidelně se tak každý rok objevují požáry sazí v komínech. „V extrémnějších případech dochází k přenosu požárů na střešní a půdní konstrukce," konstatoval Netopil.

Za požáry způsobené samotnými spotřebiči může prý jejich špatný technický stav. „Jedná se zejména o spotřebiče na pevná paliva," podotkl mluvčí.

Problémy s plynovými spotřebiči naopak podle něj nejsou zas až tak běžné. „Pravidelně se každý rok vyskytují úniky plynu z karmy, hoření karmy, podezření na otravu nebo třeba přítomnost zplodin v uzavřeném prostoru hlavně v bytových jednotkách," vypočítával Netopil.

Situace nicméně obvykle není nijak vážná. „Ovšem zásahy a problémy se objevují s železnou pravidelností," dodal Netopil.

Příčina výbuchů a požárů plynového kotle je podle Kamila Hrtúse, který se revizí kotlů zabývá, obvykle jasná. „Lidé si totiž kotel opravují sami. Plyn sice na jednu stranu bouchá, ale uvnitř není nic hmatatelného, proto si myslí, že to zvládnou vše sami," řekl Deníku Hrtúsek.

Dle norem je prý nezbytné kotel pravidelně kontrolovat a revidovat. „Kontrolu však musí provádět odborník, což lidé nedodržují a pak se setkáváme s úniky plynu nebo dokonce i výbuchy kotlů," konstatoval specialista .

Lidé podle něj volají až za pět minut dvanáct. „To už kotel sami rozdělali a složili. Mysleli si, že je vše v pořádku, ale on pak nefungoval," řekl Hrtúsek.

Pochybení prý nikdy nepřiznají. „Tvrdí, že kotel nerozdělávali. Laik to nepozná, ale já jakožto odborník vidím, pokud do kotle zasahoval někdo, kdo tomu nerozumí," podotkl Hrtúsek.

Neodborná manipulace či nedůsledná údržba sebou nese podle něj velká rizika. „Nejen, že plynový kotel může vybuchnout, velmi častý je i únik oxidu uhelnatého," upozorňuje odborník. Koupelny se tak prý můžou stát časovanou bombou. „Malý prostor bez odsávání, je to nejhorší," uzavřel Hrtús.

VENDULA PUDELKOVÁ