V současnosti strážníci mohou vstoupit do živnostenských prostor jen v oficiální provozní době a pouze do míst určených pro zákazníky. Novela má ale za úkol především zkonkretizovat stávající zákon o obecní policii. Aby však mohla platit od plánovaného data 1. července 2013, musí ji ještě schválit také parlament.

„Vnímám novelu samozřejmě jako pozitivní. Vzhledem k tomu, co do kompetencí městských strážníků spadá nyní, tak je novela jen logickým vyústěním naší práce. Jestliže ji tedy parlament schválí, velmi mě to potěší," vyjádřil svůj postoj k novele zákona velitel uherskohradišťské městské policie Vlastimil Pauřík. Podobný názor mají i ostatní strážníci v kraji.

„Novelu určitě vítáme, protože řadu věcí objasní a zpřesní. Nikdo si už pak nebude moct vykládat věci jinak, než ve skutečnosti jsou. Jedná se tedy v podstatě o jakousi technickou novelizaci zákona. Rozhodně ale nebudeme suplovat republikovou policii. Novela svým způsobem ani není tak zásadní v posílení pravomocí jako spíš právě v konkretizování předpisů," podotkl zástupce ředitele zlínské městské policie Pavel Janík.

Zvětšení pravomocí strážníků a v podstatě i obcí však pro ně znamená také víc té práce, kterou dříve dělala jen státní policie.

„Z hlediska městské policie nové pravomoci určitě vidím pozitivně. Nicméně vzhledem k obcím si myslím, že je to trochu kontraproduktivní. Budou mít tím pádem totiž víc povinností," myslí si ředitel Městské policie Vsetín Nikolaj Martinák.

Víc povinností, ale i větší kompetence

S více povinnostmi ale obcím přibude i více práv a kompetencí, které prospějí udržování pořádku.

„Je to určitě krok vpřed. Novela ale ještě zdaleka nepostihuje všechno, co by měla. Dá alespoň obcím možnost být pružnější," je přesvědčený ředitel kroměřížských strážníků Miloslav Skřebský.

Někteří majitelé klubů však z větších pravomocí strážníků nejsou nijak zvlášť nadšení.

„Připadá mi to spíš jako omezování než ochrana občanů. Především vstupy na soukromé akce, jako oslavy narozenin, budou asi pro hosty velmi nepříjemné," myslí si provozní vsetínského klubu Pod Klenbou, který si nepřál být jmenován.

Novela však neznamená, že budou strážníci na každé akci vždy a všude. „Určitě své pravomoci využijeme především tehdy, kdy to bude mít opodstatnění," upřesnil Janík. V některých klubech si ale nedělají těžkou hlavu ani z větších kontrol.

„My se snažíme předcházet pití mladistvých, takže je mi to celkem jedno. Prostory klidně strážníkům ukážeme, ať dělají svou práci," řekl provozní Star Clubu Zlín Milan Doležal.

Novela se nicméně netýká jen zvětšení pravomocí strážníků, ale i zpřísnění podmínek pro přijetí k obecní policii. Uchazeč bude muset poskytnout opis z trestního rejstříku, nikoliv jenom výpis, jak je to nyní, respektive obec si bude moct bezplatně vyžádat opis rejstříku elektronicky. Obce budou moci také kontrolovat, jestli žadatel není nějakým způsobem spojený s extremistickými hnutími.

„Je logické, že se s většími pravomocemi musejí zvýšit i nároky na strážníky. Vítám tedy i přísnější ustanovení o bezúhonnosti," dodal Pauřík. I dnes už jsou ale kritéria přijetí k obecní policii přísná.

„Novelizace je výhodná v tom, že pokud bychom zjistili o uchazeči aktivitu nebo sympatie k extremistickým hnutím, nemusíme ho přijmout. Takový případ jsme ale zatím ve Zlíně ještě nikdy nezaznamenali," tvrdí Janík.

Při snižování stavů státní policie je také podle policistů rozumné, aby měla městská policie větší pravomoci.

„V době, kdy se u nás snižují stavy, je nasnadě, aby měla městská policie větší pravomoci. Už teď však na Zlínsku nadstandardně spolupracujeme se strážníky," uvedla krajská policejní mluvčí Jana Macalíková.

ANNA MACHÁČOVÁ