Konkrétně má jít o moderní verzi pušky vzor 58, kterou vyrábí společnost Czech Small Arms sídlící v areálu bývalé Zbrojovky v Jablůnce na Vsetínsku. Informoval o tom zpravodajský server iDNES.cz.

Zástupci zbrojařské firmy z Jablůnky se k informacím nechtějí vyjadřovat. „Nemáme tiskového mluvčího. Ani vedení společnosti nebude tyto informace nijak komentovat," sdělila včera redaktorovi Valašského deníku do telefonu pracovnice firmy Czech Small Arms.

Podle vyšetřovatelů útoků v Paříži teroristé zakoupili zbraně v Belgii, a to včetně českého samopalu, který francouzská a belgická média označují za škorpion.

Podle českého serveru Krimi Plzeň, na který se ve svém zpravodajství odvolávají redaktoři iDNES.cz, však nešlo o škorpion, ale moderní verzi pušky vzor 58, která je na trhu teprve krátce. Jejím jediným výrobcem je právě společnost Czech Small Arms. „Ve výrobním závodě v Jablůnce pokračuje výroba těchto legendárních zbraní, které směřují zejména k zákazníkům v Severní Americe a západní Evropě," uvádí firma z Jablůnky na svých internetových stránkách.

Pro řadu lidí na Valašsku je překvapením nejen to, že se zbraň údajně vyrobená v Jablůnce dostala až do rukou islámských teroristů, ale i samotná skutečnost, že se v regionu střelné zbraně stále vyrábějí. Pro mnohé výroba skončila se zánikem vsetínské Zbrojovky.

Samozřejmě způsob využití, který zbraň údajně vyrobená právě v Jablůnce našla, naprosto neschvalují. „Jednoznačně odsuzuji, že byla použitá k takovému hanebnému činu," zdůraznil Pavel Dřevojánek ze Vsetína.

Podle jeho slov je ale dobře, že na Valašsku zbrojní průmysl zcela nezanikl. Naopak zastává názor, že by se sem měl ve větší míře vrátit.

„Na Valašsko vždycky patřil a místní byli vyhlášení tím, že zbraně dělat uměli. Nová generace zbrojířů tak má jistě na co navazovat. Určitě v archivech zůstaly dřívější záměry či projekty," je přesvědčený Pavel Dřevojánek, který sám celý život v bývalé vsetínské Zbrojovce pracoval.

Také Jaroslav Kučera, rovněž někdejší zaměstnanec Zbrojovky Vsetín, si myslí, že zbrojařina ke Vsetínsku patří. „Zbrojovka byla vyhlášenou firmou a obnova tohoto odvětví by přinesla práci mnoha lidem. Nechtěl bych ale, aby se tady vyráběly třeba kulomety. Spíše sportovní či lovecké zbraně," uvedl Jaroslav Kučera.

Také on odsoudil útoky teroristů ve francouzské metropoli. Že je v souvislosti s nimi zmiňovaná i Česká republika, a to kvůli samopalu zdejší provenience, je podle něj důsledek celosvětového chaosu v prodeji zbraní. „Když dnes někdo prodá zbraň, byť je to v dobrém úmyslu, nemá žádný přehled, co se s ní dál děje. To dříve neexistovalo. Vědělo se o každé zbrani, co víc, o každé součástce," řekl Jaroslav Kučera.