VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Trenér Vlach: Až na ledě přijde čas, kdy se projeví nový lídr

Zlín – /ROZHOVOR/ Předstoupil před hráče a z jeho závěrečného krátkého proslovu k hráčům před startem dovolené bylo patrné, že je hlavní kouč zlínských hokejistů Rostislav Vlach spokojený. Byť ještě nemá tým nového kapitána po Petru Čajánkovi, který se rozhodl ukončit profesionální kariéru. A ani se prý žádný z hráčů jako nový lídr zatím neprojevil.

4.7.2015
SDÍLEJ:
Fotogalerie
21 fotografií

Konec letní přípravy extraligových hokejistů PSG ZlínFoto: DENÍK/Daniel Ostrčilík

„Jejich čas přijde na ledě, kdy se někdo musí projevit," myslí si Vlach, který měl po dvou divokých letech s účastí ve finále větší klid na přípravu na následující ročník extraligy. Na ledě PSG arény se poprvé tým sejde v pondělí 27. července.

Byla příprava jiná oproti předchozím letům?

Hlavně byla delší. Poslední dva ročníky jsme ji absolvovali ve zkrácené formě, protože sezony s postupem do finále byly strašně dlouhé. Tím se letní příprava o to víc zkrátila. Mělo to i negativní dopady na regeneraci a rehabilitaci hráčů a zranění. Letos jsme trénovali déle a i zranění, která se objevila, se doléčila.

Tedy i víc trénování, nebo jste zátěž rozložili do delšího období?

Spíš do delšího období. Zátěž extrémně nepřevyšovala poslední roky. Jen jsme něco změnili, ale byly to jen drobnosti.

Mančaft se po sezoně hodně změnil. Museli jste tomu uzpůsobit i přípravu?

Myslím, že ne. Samozřejmě tam ale byly některé úlevy. Týká se to Martina Cibáka, který netrénoval od začátku a naskočil až na začátku června. Ale většina starších hráčů vše absolvovala v plné palbě. Neměli žádné úlevy a i Martin Cibák, který byl zvyklý trénovat individuálně, se k nám připojil. Neměl s tím žádný problém. Nebylo to zaměřené na to, že jsou u nás noví hráči. Byla to standardní letní příprava.

Nechyběl mladším hráčům vzor Čajánka nebo Lešky, kteří tady v minulých letech byli a nyní je už kluci neviděli?

Stejně k tomu jednou muselo dojít. Jestli se tomu kluci přizpůsobí letos nebo za rok, je jedno. Všechno má v týmu nějaký vývoj. Zase nastoupí noví lídři, kteří by se toho měli chopit. Věřím, že tým s příchodem nových hráčů dostane nový impulz a náboj. Obměna týmu je někdy i k užitku než ke škodě. Věřím, že budeme sázet na kolektivní výkon a disciplínu ve hře. Snad nově příchozí kluci do toho vnesou jiskru a oživení mužstva. Věříme, že i začátek bude lepší, než byl vloni a sezona proběhne bez větších problémů.

Už se projevuje nový lídr?

Zatím ne. Kluci si na to zvykají a my trenéři také. Myslím, že až na ledě nastane čas, kdy se to musí projevit. Nastoupit musejí hráči, kteří k tomu mají pozice, roky a samozřejmě i výkonnost.

Už jste provedli volbu nového kapitána?

To až bude zúžený kádr. Mám to naplánované tak, že vybereme tři adepty, z nichž si budou hráči vybírat. Aby tam nebylo zbytečně moc kandidátů.

Přípravu jste si zpestřili fotbalovými zápasy proti týmům z nižších soutěží a všechny jste vyhráli. Jste tak dobří už nyní, nebo soupeři ztráceli v kondici?

Je to i kondicí. Kluci nevydrží celý zápas. Ale my fotbal hrajeme několikátý rok a kluci od nás se jej naučili, někteří zlepšili. Síla týmu byla jiná než třeba před dvěma lety.

Na co je fotbal dobrý i pro hokejisty?

Je to forma tréninku. Jak kondičně, tak i rychlostně. Kdo tam pětačtyřicet minut běhá a musí sprintovat, tak vám každý řekne, že to má velký záběr pro celé tělo. Pokud hráč chce běhat, tak je to srovnatelné s tréninkem, který absolvuje druhá půlka.

Dělali jste v takové míře i jiné kolektivní sporty?

Myslím, že ne. Věnovali jsme se komplexněji tenisu, ale zase ne tolik jako v předchozích letech. Trochu jsme jej ubrali. Hráli jsme florbal i basketbal stejně jako každý rok, aby příprava byla i pestrá.

Dva hráči Oldřich Horák a Tomáš Fořt dnes budou na startu cyklistického závodu Drásal v Holešově. Nenapadlo vás, že byste do toho šli všichni?

Drásal je extrémně těžký. Zprávy jsou takové, že to musí jezdit natrénovaný člověk, který na kole jezdí spoustu hodin měsíčně. Není to jen o síle a vytrvalosti, ale i o zvyku na kolo. Sto kilometrů v terénu je strašně moc. Nechtěl bych, aby hráči, kteří k tomu nemají nějaký vztah, na to sedli a došlo k nějakým zraněním. Přece jen v terénu je to jiné než na cestě. A únava k tomu přispívá.

Na kole dáte během tréninkové jednotky kolik kilometrů?

Máme to rozložené. Jezdíme vytrvalostní formou, to znamená čtyřicet kilometrů. To vyjedeme jednou týdně. Ale pak se zaměřujeme na výjezdy do kopce v krátkých úsecích. To už není o vytrvalosti, ale o síle. To jsme letos absolvovali několikrát jak v terénu, tak na asfaltovém povrchu.

Jak tedy celkově hodnotíte přípravu, která včerejškem skončila?

Myslím, že dopadla dobře. Nevím o žádných problémech. Byla tam nějaká drobná zranění, která se musí doléčit. Ať to byl Zdeněk Okál, který měl natržený břišní sval. A byly tam i nějaké potíže s kotníky, které vyplynuly z fotbalu. Dlouhodobější zranění měl jen Libor Kašík, který v lese šlápnul na nějaký kořen a vymknul si kotník. Ale do přípravy na ledě by vše mělo být v pořádku.

Tedy i hráči po operacích, obránci Patrik Urbanec s Daliborem Řezníčkem jsou už stoprocentní?

Ti jsou už zapojení od poloviny přípravy. Jen nějaké těžší váhy měli omezené. Ale jinak odtrénovali všechno a na led půjdou v pořádku.

Ale všiml jsem si, že úlevy měli Tomáš Žižka s Filipem Čechem. Jak to vypadá s nimi?

Ti netrénovali ve všem. Vynechali fotbal nebo skoky. Tomáš má problémy s kolenem a Filip měl dlouhodobé potíže se zády. Z důvodu prevence nedali tréninky, které by jejich stav mohly zhoršit. Když se dělají skoky, necháváme je trénovat individuálně. Dostanou tréninkový program na kolech nebo kolečkových bruslích.

Už se těšíte na led?

Je to jiné a lepší. A pro kluky je to na ledě i zábavnější než třeba na kole nebo dráze. Kluci se všichni těší.

Na led by mělo vyjet snad 34 hráčů, což je hodně. Bude to boj o sestavu, nebo máte jasno a jen dva tři hráči si můžou něco vybojovat?

Máme tam hráče na zkoušce i mladé kluky, kteří se až letos zapojili do přípravy. Ale jsou tam i tací, kteří s námi už přípravu absolvovali. Máme to rozdělené s tím, že nějakou kostru mužstva máme. A ostatní hráči by se měli posunout do první ligy i hráči, kteří prostě vypadnou ze sestavy.

Dá se mluvit už konkrétně?

Ještě ne. Sestava je vyrovnaná a jsem rád, že je tam zdravá konkurence. O místo si musí hráči zabojovat. Hlavně mezi útočníky máme přebytek a konkurence je potřeba, aby na hráče byl tlak a cítili ho. Tím i jejich výkony budou stoupat.

O složení formací jste už přemýšlel?

Nějak v hlavě mám hrubý nástřel na úvod. Poté se uvidí, jak se to bude vyvíjet. Ale předpokládám, že to budeme měnit. Sestava, kterou postavíme na začátku, určitě nezůstane až do konce.

Chystáte se někam na dovolenou, nebo budete odpočívat doma?

Chystám se letos k aktivnější dovolené. Takže se nechystám k moři a strávím ji v Rakousku na horách a na kole. Bude to změna za ty roky. A nebude tam ani moc horko, protože je to trochu výš v horách. Snad jen nebude moc pršet. Ale teploty budou akorát na turistiku a kola. Bereme i psa, takže to bude oživení dovolené.

Přípravné zápasy

Čtvrtek 6. srpna: Slovan Bratislava – Zlín, čtvrtek 13. srpna: Zlín – Slovan Bratislava (18 hodin), Mezinárodní hokejový turnaj RONA CUP v Trenčíně (13. – 15. srpna): čtvrtek 13. srpna Nitra – Zlín (13), Pátek 14. srpna Dukla Trenčín – Zlín (19), sobota 15. srpna Banská Bystrica – Zlín (16), úterý 18. srpna Zlín – Kometa Brno (18), čtvrtek 20. srpna: Orli Znojmo – Zlín (18), úterý 25. srpna Zlín – Karlovy Vary (18), čtvrtek 27. srpna PSG Zlín – Zvolen (18, o dějišti utkání se jedná), úterý 1. září Zlín – Znojmo (18), čtvrtek 3. září Havířov – Zlín (18).

Kádr hokejistů PSG Zlín v přípravě

Brankáři: Libor Kašík, Tomáš Štůrala, Petr Zavadil.

Obránci: Jiří Marušák, Tomáš Žižka, Aleš Holík, Dalibor Řezníček, Oldrich Kotvan, Patrik Urbanec, Martin Matějíček, Oldřich Horák, Karol Korím (zkouška), Michal Stuchlík.

Útočníci: Ondřej Veselý, Martin Cibák, Petr Holík, Roman Vlach, Robert Říčka, Tomáš Sýkora, Zdeněk Okál, Jiří Ondráček, Pavel Kubiš, Filip Čech, Tomáš Čachotský, Daniel Štumpf, Pavel Sedláček, Tomáš Fořt, David Šťastný, Petr Obdržálek (zkouška), Michal Popelka, Lubomír Kovařík, Dominik Matula, Miroslav Zaremba, David Hrazdira.

V ZÁVĚREČNÉM FOTBÁLKU ZNIČILI"STAŘÍ" „MLADÉ" 12:2

NA ZÁVĚR VÝPRASK. Během přípravy na fotbalovém pažitu nepoznali, co znamená porážka. Včera se zlínští hokejisté rozdělili na „staré" a „mladé" a na hřišti ve Zlíně-Loukách, kdy zkušenější borci v sestavě například se Zdeňkem Okálem (v pozadí), Daliborem Řezníčkem (na snímku v modrém u míče) či Romanem Vlachem zničili mladý tým v čele s Petrem Holíkem 12:2.

„Sestava byla ovlivněná, protože Ondra Veselý, Tomáš Žižka, Filip Čech ani Pavel Kubiš nehráli. Možná kdyby se to posunulo a ti ze starých šli k mladým, asi by se to vyrovnalo," tuší kouč Rostislav Vlach.

„Ale dřív jsme pustili Martina Cibáka, který měl vyřizování před dovolenou, Tomáše Sýkoru jsme pustili kvůli tomu, že uzavíral semestr na vysoké škole a měl zkoušky. S nimi by se to možná vyrovnalo, ale jde především o hec," ví Rostislav Vlach, jenž v zápase vykonával funkci hlavního rozhodčího. 

Autor: Daniel Ostrčilík

4.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Obyvatelé vchodu, kde hořelo, se ještě vrátit nesmějí. Čekají ale až je hasiči vyzvou, aby si mohli z bytů vzít aspoň pár věcí.
9

Požár paneláku v Jirkově: "Včera jsem se hroutila, dnes to beru s nadhledem"

Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová.
AKTUALIZOVÁNO
15 17

Valachová chce maturitu SOŠ z matematiky do roka po gymnáziích

Doprava v Brně v roce 2050? Sdílení cest, o pětinu méně aut, tvrdí plán mobility

Pruhy v protisměru pro cyklisty v jednosměrkách? Rozšíření pěších zón? Přednost autobusů na křižovatkách? Tyto a desítky dalších návrhů ovlivňujících dopravu v Brně představil městský plán mobility do roku 2050. Do 30. dubna k němu lidé mohou zasílat připomínky.

Hitlerův telefon se na aukci prodal za téměř čtvrt milionu dolarů

Telefon nacistického vůdce Adolfa Hitlera se na dnešní aukci ve Spojených státech prodal za 243.000 dolarů (6,2 milionu Kč). Oznámil to aukční dům Alexander Historical Auctions. Vyvolávací cena činila 100.000 dolarů. Prodejní cena se nacházela zhruba v polovině předpokládaného rozpětí 200.000 až 300.000 dolarů, napsala agentura AFP.

Janeček: EET funguje, krácení tržeb je menší

Nejenom obchodníci, ale i berní úředníci finalizují přípravy před druhou vlnou EET. Jak říká v rozhovoru pro Deník šéf Generálního finančního ředitelství Martin Janeček, úředníci zohlední dobrou vůli podnikatele.

Nizozemský publicista: Wilders volby vyhrál už před hlasováním

Klíčovým úkolem pro nizozemské politiky by měla být snaha zasypat příkopy, které se mezi občany vytvářejí v souvislosti s březnovými parlamentními volbami. Myslí si to nizozemský učitel a publicista s tureckými kořeny Halil Karaaslan. Krajně pravicová Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse podle něj v zásadě vyhrála už před samotným hlasováním, neboť ostatním stranám dokázala vnutit svůj pohled na situaci v zemi a svou velmi vyhraněnou interpretaci problémů, s nimiž se teď Nizozemsko potýká.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies