„Vyhovovalo mi, že jsem se prakticky až k prodejně dostala autobusem, který mě pak po nákupu odvezl domů. V posledních měsících se tam ale objevují velké skupinky studentů a bezdomovců, kteří tam kouří a popíjí alkohol. Už tam po mě chtěl jakýsi chlapík drobné, prý na autobus. Tak jsem tam přestala chodit,“ vysvětluje změnu svého postoje.

Skupinky kuřáků a nepořádek, který po sobě zanechávají, vadí i provozovatelům supermarketu. Jeho vedení ale tvrdí, že nemá žádný způsob, jak tuto situaci efektivně řešit. „Problém se totiž týká míst za hranicemi našich prodejen, které nespadají do naší kompetence. Jediné, co mohou naši pracovníci, stejně jako všichni ostatní občané udělat je, že zavolají policii. Ta je jediným orgánem, který to může na místě řešit,“ podotkla mluvčí obchodního centra, které provozuje prodejnu i autobusového nádraží v Uherském Hradišti, Gabriela Bechyňská.

O tom, že nepořádek u prodejny vadí i lidem z města svědčí i stížnosti, které se v poslední době začaly kupit u hradišťských strážníků a na tamní radnici. Strážci zákona proto v posledních dnech zvýšili četnost svých hlídek v tomto prostoru. Zaměřili se na autobusové nádraží, prostor u tamního supermarketu i obchodního domu a přilehlé okolí. „Pravdou je, že se tam schází stále více kuřáků. Tím, že nedopalky i dalším odpadem znečišťují okolí porušují městskou vyhlášku. Při poslední kontrole na sklonku minulého týdne jsme tam během krátké chvíle vybrali na pokutách tři tisíce korun za znečišťování veřejného prostranství,“ sdělil velitel strážníků Vlastimil Pauřík.

Ten upozornil že kromě městské vyhlášky o zákazu znečišťování veřejných ploch žvýkačkami, nedopalky cigaret a dalším odpadem jeho muži prověřili i chování kuřáků v prostorách nádraží. Na tyto prostory se totiž vztahuje takzvaný „tabákový zákon“. Ten mimo jiné zakazuje kouření v zastávkách a pod nádražními přístřešky.

„Nebereme stížnosti obyvatel města na lehkou váhu, a proto se u nádraží budeme objevovat častěji než v předešlých obdobích,“ slíbil Pauřík. Nečinně nechtějí přihlížet ani zástupci hradišťské radnice. „U provozní budovy ČSAD vyměníme odpadkové koše tak, aby mohly sloužit i kuřákům a nedopalky cigaret nekončily na chodníku či na trávníku,“ slíbil mluvčí radnice Jan Pášma, podle kterého chodníky a prostor u nádraží uklízí několikrát týdně pracovníci technických služeb i ČSAD.