„Na výrobě vlastního piva se mi líbí, že mi to chutná," prozrazuje Jiří. Pivo vaří už rok.

„Těší mě také, že nejsem odkázaný na žádné patoky," přiznává. Zatím podle svých slov jenom experimentuje s druhy chmelů a sladů. Zkouší také různou stupňovitost svých spodně kvašených ležáků.

Jak říká, získat správné zázemí pro vaření piva není nic jednoduchého. Je k tomu potřeba vhodně velký kotel, místnost, která má stabilně nízkou teplotu, a samozřejmě suroviny.

Každý domácí sládek má samozřejmě své stálé odběratele. Jsou to především kamarádi a rodina, kteří slouží jako degustátoři domácích várek.

Alternativní milovníci pivního moku ovšem nejsou odkázáni jenom na vlastní kuchyň. Ve stále větší oblibě jsou minipivovary. Na Valašsku jsou hned tři.

V Rožnově pod Radhoštěm jsou to Rožnovské pivní lázně.

„Snažím se pokračovat v tradici pivovaru, který byl postaven už v roce 1712," prozradil ředitel pivovaru Tomáš Kupčík.

Potvrdil tím, že se pivovar pyšní bohatou historií.

„Zákazníky lákáme na naše původní receptury," dodal.

V Rožnově nabízejí kolem deseti druhů piv a jejich sortiment se pravidelně obměňuje. Nejprodávanějším pivem je polotmavá třináctka Rothschild, vařená podle starého receptu. Podle Kupčíkových slov si velkou oblibu získal i černý Habsburg. Pradědeček Tomáše Kupčíka prý kdysi vozil toto pivo až na císařský dvůr do Vídně. Hlavní doménou komplexu jsou ale pivní lázně s velkou nabídkou procedur a pivních koupelí.

Dalším pivovarem je Bon v Zašové, který obnovil svou činnost v roce 2003. V záměru pivovaru má vedoucí Bruno Bednář jasno.

„Rozhodli jsme se vařit dobré pivo pro lidi, kteří mají žízeň," svěřil se s úsměvem.

V Zašové se specializují na typický český ležák.

„Děláme jenom přírodní piva bez chemie. Čistě voda, chmel, kvasnice a slad," nechal nahlédnouot pod pokličku Bednář.

Bon čepují nejen ve Valašském Meziříčí, ale i v Praze, kde majitelé vytvořili stylovou Valašskou pivnici.

Posledním hojně vyhledávaným pivovarem je vsetínský Valášek, kde se zabývají vařením různých druhů piv od ležáků až po svrchně kvašená piva.

„V každém minipivovaru by kvalita měla být zaručenou jistotou. V našem pivovaru jsou dobré suroviny největší prioritou," přiznal majitel Jan Dohnal.

Nabídka piv je obsáhlá a vybere si i ten nejnáročnější pivař. Pivovar se může pyšnit i několika oceněními. Pro příznivce dobrého piva uspořádali už 3. ročník pivního festiválku, kde jeho účastníci mohli ochutnat až 16 druhů piv. Pivovar Valášek nabízí rovněž legendární jedenáctku Vsacan.

V dohledné době nabídku regionálních piv obohatí také Karlovarský minipivovar Pod Pralesem ve Velkých Karlovicích. Nejprve začnou s klasickými pivy a později přidají speciály.

MARKÉTA VIDLÁKOVÁ