Zejména v Mlýnské dolině, kde je většina funkčních technických staveb na vodní pohon, je potřeba každé z nich odzkoušet před květnovým spuštěním do provozu. „Mezi největší opravy letos patří generální oprava venkovní konstrukce dřevěného koryta, takzvaných lamfeštů, u objektu Hamru z Ostravice, které přivádí vodu pro hamerní kola," prozradil Milan Gesierich, technický náměstek muzea.

Nosnou konstrukci koryta tvoří masivní, ručně tesané, dubové trámy o profilu 200 krát 200 milimetrů. Dno a boky koryta jsou seskládány ze smrkových trámů o tloušťce 140 a 100 milimetrů spojovaných na perodrážku. Součástí rekonstrukce je také výroba nového vodního kola pro skříňové dmychadlo, které vhání vzduch do dvou výhní.

Některé opravy už jsou ukončené. Například řemeslné práce v lisovně oleje z Brumova, kde pracovníci vyměnili dubové zárubně, seřídili lisovací stroje a opravili sporák. „Na sklonku loňského roku se nám také podařilo stavebně dokončit dlouhodobé opravy chalupy Bezzemka z Leskovce a chalupy z Lužné," připomněl Milan Gesierich. Při těchto opravách muzejníci spolupracovali s Ústavem teoretické a aplikované mechaniky Akademie věd ČR. „Na základě jejich analýzy a našich dlouholetých zkušeností byl navržen rozsah výměny nejvíce poškozených dřevěných prvků roubení a konzervace objektů," řekl technický náměstek.

Řemeslníci také upravili topeniště, komíny, podlahy, vnitřní omítky i okolí staveb. U chalupy Bezzemka přibylo dřevěné suché WC s přilehlým hnojištěm a kamennou opěrnou zídkou. „Oba zmíněné objekty zpřístupníme veřejnosti během letošní sezóny," slíbil Milan Gesierich.

Pracovníci Valašského muzea průběžně opravují také dřevěné laťkové oplocení, brány a branky okolo fojtství z Velkých Karlovic, amfiteátru i šatny pro účinkující v Dřevěném městečku. Před hlavní turistickou sezónu čekají generální opravy také lavičky v hledišti amfiteátru. A na jaře též venkovní samorostové zábradlí na spodní terase Maměnky na Pustevnách. „Uvedené práce zajišťují naši vlastní zaměstnanci. Ročně do údržby a oprav objektů investujeme přibližně čtyři miliony korun," doplnila mluvčí rožnovského skanzenu Petra Valíčková.

Připomněla, že nejbližší akcí na půdě muzea jsou Velikonoce na Valašsku. Uskuteční se od 4. do 6. dubna. Třídenní cyklus pořadů plných velikonočního a jarního zvykosloví v podání folklórních souborů doplní jarmark s řemeslnými ukázkami a pondělní pomlázku.