Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve Velehradě zasedlo do lavic téměř devadesát učitelů

Velehrad – Zatímco většina pedagogických pracovníků v těchto dnes zaslouženě odpočívá a nabírá nové síly do nadcházejícího školního roku, šestaosmdesát učitelek a jeden učitel z různých koutů Česka obsadili lavice velehradské školy, aby se tu v rámci letních intenzivních kurzů Tvořivé školy českého činnostního učení věnovali vlastnímu rozvoji a dalšímu vzdělávání.

7.8.2014
SDÍLEJ:

Velehradskou základní školu obsadilo na čtyři dny osmdesát šest učitelek a jeden kantor z různých končin Česka.Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

„Cílem letní tvořivé školy je umožnit učitelům základních škol poznat přístupy, metody a praktické postupy takzvaného činnostního učení," uvedl Radomír Válek, ředitel velehradské školy, která kurzy pořádá už jedenáctým rokem.

Hlavním účelem tohoto ryze českého projektu je šíření moderních činnostních postupů učení, které vedou k dobrému a trvalému pochopení učiva a motivují žáky pro celoživotní učení.

Kurz letní školy předložil pedagogům soubor vybraných činnostních postupů do výuky vlastivědy ve 4. a 5. ročníku základní koly. Byl zaměřen na učivo vlastivědy, ale také na rozvoj klíčových kompetencí, mezipředmětové vztahy a aktivní zapojení všech žáků do výuky. Další kurzy byly zaměřeny na činnostní učení českého jazyku v 1. až 3. ročníku ZŠ a na informační technologie na I. stupni základní školy.

„V letní škole jsem poprvé. Chtěla jsem se v ní namotivovat, protože po prázdninách budu poprvé učit pátý ročník. Ve Velehradě jsem získala hodně námětů jak pracovat s dětmi jinak než jsem to dělala doposud. Jsem přesvědčená, že činnostní učení bude žáky zajímat," svěřila se Libuše Smreková z Ostravy-Proskovic.

„Tvořivou školu absolvuji už podeváté, z toho počtvrté ve Velehradě. Každé léto přijíždíme s kolegyní proto, aby se naše práce zlepšila, abychom načerpaly inspiraci a chuť dál s dětmi pracovat," nechala se slyšet Pavlína Burdová, ředitelka malotřídní školy v Novém Oldřichově na Českolipsku.

Se svými žáky by se prý nechtěla vrátit k nějaké frontální výuce ani k tomu, že jako učitelka bude dětem něco diktovat od tabule.

Poklonu jí vysekla Dagmar Svobodová z Ústí nad Labem, lektorka kurzu vlastivědy, která na letní škole přednáší pedagogům už podeváté.

„Paní ředitelka Burdová je úžasný a velmi pracovitý člověk. Na letní školy jezdí pravidelně, protože chce na nich získat co nejvíc zajímavých informací, aby je mohla předávat dál," sdělila lektorka.

Podle jejích slov se v její třídě sešly skvělé a pracovité kantorky.

„Stačí jim říct několik slov a okamžitě mají připravené pomůcky, krásně odpovídají, jako by byly dětmi v lavicích. Když si paní učitelky kurz zažijí a samy si činnostní učení vyzkoušejí, tak je pak budou uplatňovat ve vyučování se svými žáky," je přesvědčená Dagmar Svobodová.

POZNÁMKA ZDEŇKA SKALIČKY

Dobře využité prázdniny

Široká nabídka kurzů zaměřených na činnostní učení v jazyku českém, matematice, vlastivědě a informačních technologiích ve všech předmětech základní školy, efektivní náměty a postupy do výuky, výměna zkušeností s kantory z jiných škol v Česku, ale také poznávání jeho krás. To všechno a ještě mnohem víc nabízí pro učitele I. stupně základních škol Letní tvořivé školy.

Jedna z nich byla už po jedenácté v poutním Velehradě. I letos se mezi nadšenými pedagogickými pracovníky, až na jednoho učitele, to byly samé učitelky, našli tací, kteří mysleli na to, čím by po prázdninách mohli obohatit výuku. A není divu. Vždyť činnostní učení je právě to, co dětem maximálně pomáhá pochopit učivo a rozvíjet jejich schopnosti a dovednosti. Kromě toho velehradská letní škola předložila i letos pedagogům možnost aktivního odpočinku, relaxace a takzvané „dobytí baterií".

Oni přinesou po prázdninách do svých vzdělávacích ústavů zajímavá témata i metody práce. Seznámili se totiž s moderními technologiemi a možnostmi jejich smysluplného využití ve výuce při aktivním zapojení všech žáků. Domů dnes budou odjíždět plni nových zážitků, inspirace a chuti předávat nové informace svým žáčkům.

Autor: Zdeněk Skalička

7.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Otec a syn Bushovi
16

Rodina Bushů se připojila ke kritikům Trumpa. Jeho poradní tým se rozpadl

Ilustrační foto
4

Ve Dvoře Králové přišli o hrocha. Zemřel dva měsíce od převozu

RECENZE: Retro pro tátu. Strniště pro Jana Svěráka

Laskavé retro z těžké doby. Natočené podle klíče Obecné školy. To je v kostce nový film Jana Svěráka Po strništi bos, který režisér natočil spíš kvůli otci nežli kvůli sobě.

Pohledem Stanislava Šulce: Slyšet HDP růst

Výkon ekonomiky je stále obdivuhodnější. Tedy alespoň to tak vypadá u stolů makroekonomů, kteří sledují výlučně růst hrubého domácího produktu. Růst HDP o 4,5 procenta by nám mohli ostatní snad i závidět. Proti tomu však stojí rostoucí počet nespokojených lidí, kterým je růst HDP lhostejný, protože jej jednoduše neprožívají. Kvalita jejich životů stagnuje stejně jako platy, mírný růst vyváží stále sílící zdražování, které se zdaleka neomezuje jen na máslo.

Libanon zrušil zákon, který umožňoval pachatelům znásilnění vzít si své oběti

Aktivisté za práva žen se radují. Dlouho požadovali zrušení článku 522 trestního zákona, ke kterému nyní došlo. Jejich kampaň podpořil ministr pro záležitosti žen Jean Oghassabian, který uvedl, že zákon je "z doby kamenné". Podobné právní předpisy byly nedávno zrušeny také v Tunisku a Jordánsku.

Podvodníci zaplavují sociální sítě. Chtějí získat peníze skrze falešné profily

Neposílejte nikomu svoje číslo, policie varuje před podvodníky, kteří vytvářejí falešné profily na Facebooku a chtějí získat peníze. Méně pozorné uživatele dokáží připravit o tisíce korun. Snaží se získat ověřovací SMS pro internetové mobilní platby.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení