VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve Velehradě zasedlo do lavic téměř devadesát učitelů

Velehrad – Zatímco většina pedagogických pracovníků v těchto dnes zaslouženě odpočívá a nabírá nové síly do nadcházejícího školního roku, šestaosmdesát učitelek a jeden učitel z různých koutů Česka obsadili lavice velehradské školy, aby se tu v rámci letních intenzivních kurzů Tvořivé školy českého činnostního učení věnovali vlastnímu rozvoji a dalšímu vzdělávání.

7.8.2014
SDÍLEJ:

Velehradskou základní školu obsadilo na čtyři dny osmdesát šest učitelek a jeden kantor z různých končin Česka.Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

„Cílem letní tvořivé školy je umožnit učitelům základních škol poznat přístupy, metody a praktické postupy takzvaného činnostního učení," uvedl Radomír Válek, ředitel velehradské školy, která kurzy pořádá už jedenáctým rokem.

Hlavním účelem tohoto ryze českého projektu je šíření moderních činnostních postupů učení, které vedou k dobrému a trvalému pochopení učiva a motivují žáky pro celoživotní učení.

Kurz letní školy předložil pedagogům soubor vybraných činnostních postupů do výuky vlastivědy ve 4. a 5. ročníku základní koly. Byl zaměřen na učivo vlastivědy, ale také na rozvoj klíčových kompetencí, mezipředmětové vztahy a aktivní zapojení všech žáků do výuky. Další kurzy byly zaměřeny na činnostní učení českého jazyku v 1. až 3. ročníku ZŠ a na informační technologie na I. stupni základní školy.

„V letní škole jsem poprvé. Chtěla jsem se v ní namotivovat, protože po prázdninách budu poprvé učit pátý ročník. Ve Velehradě jsem získala hodně námětů jak pracovat s dětmi jinak než jsem to dělala doposud. Jsem přesvědčená, že činnostní učení bude žáky zajímat," svěřila se Libuše Smreková z Ostravy-Proskovic.

„Tvořivou školu absolvuji už podeváté, z toho počtvrté ve Velehradě. Každé léto přijíždíme s kolegyní proto, aby se naše práce zlepšila, abychom načerpaly inspiraci a chuť dál s dětmi pracovat," nechala se slyšet Pavlína Burdová, ředitelka malotřídní školy v Novém Oldřichově na Českolipsku.

Se svými žáky by se prý nechtěla vrátit k nějaké frontální výuce ani k tomu, že jako učitelka bude dětem něco diktovat od tabule.

Poklonu jí vysekla Dagmar Svobodová z Ústí nad Labem, lektorka kurzu vlastivědy, která na letní škole přednáší pedagogům už podeváté.

„Paní ředitelka Burdová je úžasný a velmi pracovitý člověk. Na letní školy jezdí pravidelně, protože chce na nich získat co nejvíc zajímavých informací, aby je mohla předávat dál," sdělila lektorka.

Podle jejích slov se v její třídě sešly skvělé a pracovité kantorky.

„Stačí jim říct několik slov a okamžitě mají připravené pomůcky, krásně odpovídají, jako by byly dětmi v lavicích. Když si paní učitelky kurz zažijí a samy si činnostní učení vyzkoušejí, tak je pak budou uplatňovat ve vyučování se svými žáky," je přesvědčená Dagmar Svobodová.

POZNÁMKA ZDEŇKA SKALIČKY

Dobře využité prázdniny

Široká nabídka kurzů zaměřených na činnostní učení v jazyku českém, matematice, vlastivědě a informačních technologiích ve všech předmětech základní školy, efektivní náměty a postupy do výuky, výměna zkušeností s kantory z jiných škol v Česku, ale také poznávání jeho krás. To všechno a ještě mnohem víc nabízí pro učitele I. stupně základních škol Letní tvořivé školy.

Jedna z nich byla už po jedenácté v poutním Velehradě. I letos se mezi nadšenými pedagogickými pracovníky, až na jednoho učitele, to byly samé učitelky, našli tací, kteří mysleli na to, čím by po prázdninách mohli obohatit výuku. A není divu. Vždyť činnostní učení je právě to, co dětem maximálně pomáhá pochopit učivo a rozvíjet jejich schopnosti a dovednosti. Kromě toho velehradská letní škola předložila i letos pedagogům možnost aktivního odpočinku, relaxace a takzvané „dobytí baterií".

Oni přinesou po prázdninách do svých vzdělávacích ústavů zajímavá témata i metody práce. Seznámili se totiž s moderními technologiemi a možnostmi jejich smysluplného využití ve výuce při aktivním zapojení všech žáků. Domů dnes budou odjíždět plni nových zážitků, inspirace a chuti předávat nové informace svým žáčkům.

Autor: Zdeněk Skalička

7.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

spolujízda, ilustrační foto
6

I když máte hlouběji do kapsy, dojedete tam, kam chcete

Petici, kterou sepsal  před dvěma týdny  Jiří Míka z Berouna,  už podepsaly tisíce lidí.
4 20

Pivaři chtějí výjimku ze zákona, sepsali petici

Láďa Hruška: Žádná z mých knih není obyčejná a vždy je převratná

/ROZHOVOR/ Nejradši hledá inspiraci mezi lidmi, třeba v hospodě, na ulici. Má k tomu dostatek příležitostí, denně se na něj obracejí lidé s dotazy, názory, postřehy. Rád si je vyslechne, sám sebe totiž považuje za průvodce pořadem, nikoli moderátora či profesionálního kuchaře. Emotivní introvert Láďa Hruška svou práci považuje za zábavu a koníčka. Rád překvapuje. I proto nedávno vydal knihu receptů a rad nazvanou Revoluce v grilování…

Nová fakta o buchlovské mumii. Nejde o tělo muže

/FOTOGALERIE/ K překvapivému odhalení dospěli vědci při zkoumání mumie ze sbírek hradu Buchlova. Zjistili totiž, že nejde o ostatky muže, jak bylo doposud prezentováno, nýbrž ženy.

Čína propustila z vězení známého disidenta, má rakovinu jater

Čínský laureát Nobelovy ceny za mír a disident Liu Siao-po, jehož činy ocenila v minulosti i Česká republika, byl podmínečně propuštěn z vězení. Dne 25. května mu bylo diagnostikováno konečné stádium rakoviny jater. Jeho stav je velmi vážný. 

Buďte rychlí na zemi i na vodě. K tomuto Lamborghini dostanete rychlostní člun

Tento výhodný balíček auta a člunu ladí jak rychlostí, tak stylem. U jednoho floridského prodejce se totiž objevilo Lamborghini, ke kterému dostanete i stejně šílený a rychlý člun. Nabídce však odpovídá i cenovka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies