VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vsetín je 7 týdnů po volbách bez vedení. Strany nejsou schopné dohody

Vsetín - Vzájemná nedůvěra, neschopnost slevit ze svých nároků či lpění na funkcích. To jsou podle mnohých obyvatel Vsetína i politiků samotných hlavní důvody, proč povolební jednání vsetínských zastupitelů už několik týdnů připomíná tápání Thésea v temném labyrintu.

27.11.2014
SDÍLEJ:

Městský úřad ve Vsetíně. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Martin Fojtík

Ke komunálním volbám 10. a 11. října přišlo ve Vsetíně čtyřicet procent voličů. Třetina z nich dala hlas KDU-ČSL, a určila tak jasného vítěze. Lidovci vedení senátorem Jiřím Čunkem získali šest mandátů v jedenadvacetičlenném zastupitelstvu.

Volební zisky ostatních stran některé poměrně překvapivé dávaly naději, že povolební vyjednávání nebudou příliš obtížná ani dlouhá. Sama se nabízela varianta spojení vítěze voleb a nově zvolených stran ANO (3 mandáty), Koalice pro otevřený Vsetín (KOV 3 mandáty) a Starostové a nezávislí (1 mandát). Výsledem mohla být pohodlná většina třinácti hlasů, z nichž devět by patřilo novým zastupitelům. Personálně by se obměnilo vedení města i rada.

Hned v úvodních jednáních ale KOV překvapila rozhodnutím odejít do opozice. Údajně proto, že by její zástupci nedokázali prosadit, co od nich voliči očekávají. Překážkou měl být také styl vládnutí, který čekají od Jiřího Čunka. Z jiných politických táborů i z řad voličů lze ale doteď jednoznačně cítit zklamání. Byla to nepřipravenost přijmout zodpovědnost? Nedůvěra k ostatním stranám? Osobní antipatie? Takové otázky odchod KOV z jednání doprovázel. Jak řekl redakci zdroj blízký jednáním pokud by KOV neutekla, mohlo být ve Vsetíně dávno hotovo.

Nic to nemění na faktu, že budovaná koalice rázem zhubla na deset lidí a stala se menšinovou. Možnost vstoupit do hry tím získala ve volbách druhá ČSSD. Ta však začala prosazovat širší koalici, v níž by měla místo i ODS a TOP 09. Do vedení města by se tím fakticky vrátili stejní lidé, kteří v posledních čtyřech letech vládli. To odmítají především vítězové voleb lidovci.

Sociální demokraté navíc udělali amatérskou chybu, když označili lídra ANO Jaromíra Kudlíka za v minulosti odsouzeného za křivou výpověď. Odsouzení přitom bylo pouze nepravomocné a odvolací soud stíhání Kudlíka zrušil, čímž jej fakticky očistil. Chybný výrok sociálních demokratů vrazil klín mezi jednající strany a opětovně pohřbil vznikající spolupráci. Podle názoru některých politiků mohlo k dohodě už dávno dojít, nebýt právě této minely ČSSD.

Výsledkem nekonečných jednání politiků ve Vsetíně zatím jsou dva marné pokusy o ustavující zastupitelstva a jen minimum trpělivosti, která ještě zbyla lidem ve městě. Na prvním zasedání zastupitelé alespoň složili slib, dál se však nedostali. Vedení města nezvolili.

Nyní v pondělí se zastupitelé sešli znovu. K nevoli početné veřejnosti v sále však neschválili ani program jednání. Pro bylo jen deset členů menšinové koalice. Podle některých koaličních zastupitelů je jasné, že pondělní blokáda jednání byla předem připravená. Včetně podpory KSČM, se kterou však oficiálně nikdo nejedná.

Řešení: volby

Zdá se, že s každým dalším dnem jednání pouze stoupá nedůvěra mezi politiky. Ze zákulisí zaznívají obvinění z touhy po korytech, snaha zajistit pro své lidi posty, z nichž se rozhoduje o veřejných zakázkách a penězích, vyplouvají osobní averze z minulých působení na městě. Rukojmím tahanic jsou pak voliči, kteří čím dál častěji mluví o nových volbách jako jediném léku na vsetínský politický pat.

Horký telefon lídrům vsetínských stran

1) V čem vidíte největší problém, kvůli němuž je zablokováno povolební jednání ?
2) Jaká je podle vás nejjednodušší cesta z patové situace?

Iveta Táborská (ODS)

1) Jiří Čunek si vytvořil koalici tří stran, což je v pořádku, a nyní hledá, kdo jej podpoří. Ale říká, že hledá přívažek. Vítěz voleb by měl vyjednávat, nabízet řešení. Zatím to ale vypadá, že chodíme a vyjednáváme jen my.

2) Pro nás je důležitá širší koalice a rada města, v níž všichni dostanou nějaké hlasy. Cestu pro město vidíme ve vzájemné kontrole všech. Já jsem takto měla radu postavenou a byla to dobrá cesta.

Stanislav Pavelec (TOP 09)

1) Problémů je více. Mimo jiné i v tom, že se velmi dlouho jednalo separátně. Až v neděli jsme si konečně všichni sedli k jednomu stolu. To se mělo stát daleko dříve.

2) Dohodnout se musí především velké strany s větším zastoupením mandátů. Já nemám problém s nikým. Nemyslím si ale, že řešením je široká devatenáctičlenná koalice, stejně jako není řešením koalice postavená na hraničních jedenácti hlasech.

Jiří Čunek (KDU-ČSL)

1) Situace je zablokovaná proto, že ti, co prohráli volby, si to nechtějí přiznat. A díky možnostem, daným matematikou, si chtějí vyvzdorovat vlastní pozice. Musím říct, že to chápu.

2) Jediná cesta ven je ta, že někteří z těch, co prohráli, se vzdají myšlenky, že budou dále ovládat město, i když bude starostou Čunek. Nemohu být starostou, když rada bude identická jako dosud. To by se v řízení města nic nezměnilo.

Michal Berg (KOV)

1) Hlavním problémem je vzájemná nedůvěra lidí mezi sebou. Mají asi mezi sebou nejrůznější animozity z působení na radnici v minulosti.

2) Jsem přesvědčený, že k řešení dojde. Čím více se doba jednání posouvá, hrany se obrušují. Varianta velké koalice v současné době není na stole. Pravděpodobné jsou tři varianty. Stávající koalice spolu s ČSSD či ODS, nebo jiná menší koalice. My do takové ale nepůjdeme.

Zdeněk Vejpustek (KSČM)

1) Na to nemohu odpovědět. S námi o složení nebo rozložení sil v zastupitelstvu nejednají.

2) Pokud nikdo nesleví ze svých představ a bude pořád trvat na svém, nikam se neposuneme. Pokud nejsou nynější představitelé stran schopni dosáhnout dohody, měli by přenechat jednání dalším, kteří toho budou schopni.

Petr Kořenek (ČSSD)

1) Zakopaný pes je podle mě v nepochopení a v nedůvěře, která mezi některými zastupiteli panuje.

2) Východisko je podle mého názoru jedině v široké koalici a nastavení jasných pravidel.

Jaromír Kudlík (ANO)

1) Hlavním důvodem současného stavu je problematika obsazení funkcí nejenom na radnici, ale také v organizacích řízených městem.

2) ČSSD se musí začít chovat jako skutečná politická strana. Koalice pro otevřený Vsetín by pak měla vyjít z opozice.

Tomáš Pifka (STAN)

1) V normální společnosti se lidé přiklánějí na stranu vítězů. Ve Vsetíně však výsledky voleb respektovány nejsou. Vyjednávači narazili na blok, který nejde překonat. Všichni chtějí všechno.

2) Východiskem je ústupek. Nebo vytvoření zcela nové koalice a oproštění se od její stávající podoby.

Autor: Michal Burda, Dušan Póč

27.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Budoucí zubaři se v Olomouci připravují na praxi pomocí špičkové stomatologické techniky
12

Stížností na zubaře přibývá, lidem vadí špatná čeština a drahé služby

Lithium na Cínovci - průzkumné vrty
2 10

Sobotka řekl Japoncům, že budeme lithiové centrum Evropy

Krev v mobilech? Suroviny pro baterie se těží v drastických podmínkách

Věděli jste, odkud pochází suroviny pro mobily, notebooky, nebo televize? Přichází totiž nová doba železná. O kontrolu nad těžbou a obchodem s kovy, ze kterých se vyrábí plošné spoje do elektronických přístrojů, se vedou tvrdé boje, na jejímž počátku jsou zubožené děti v afrických dolech a na konci spokojení uživatelé se smartphony. Z celosvětového byznysu profituje Čína, zásoby ale nejsou nekonečné.

Zeman má dalšího soupeře. Pana Škodu Vratislava Kulhánka

Miloši Zemanovi přibývají silní soupeři. Vedle bývalého předsedy Akademie věd ČR Jiřího Drahoše je to Vratislav Kulhánek, bývalý šéf mladoboleslavské Škody Auto. Jako prezidentského kandidáta ho zítra představí Občanská demokratická aliance podnikatele Pavla Sehnala.

DOTYK.CZ

První světovou válku roznítil nedomrlý intelektuál, který dožil v Čechách

Jeho kulka rozpoutala válku, které podlehlo 40 milionů nešťastníků. Sarajevský atentátník Gavrilo Princip byl bystrý chlapec, v Srbsku dodnes obdivovaný – jmenují se po něm ulice a náměstí. Ovšem mučedníkem se nestal, v době atentátu byl totiž nezletilý a tudíž nemohl dostat oprátku. Princip dožil v Čechách, v terezínské pevnosti, kde jeho tělo rozežírala tuberkulóza a duši sžírala samota i zlé zprávy o válečném osudu jeho milované země.

Karlovarský festival se blíží. Moderovat ho opět bude Marek Eben

S mezinárodním filmovým festivalem v Karlových Varech je tvář Marka Ebena spjata stejně silně jako Jiřího Bartošky, Evy Zaoralové nebo bratrů Cabanů. I letos bude oblíbený herec, skladatel a zpěvák na přehlídce plnit roli moderátora. Festival odstartuje už tento pátek. Která místa má Marek Eben ve Varech a v jejich okolí rád?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies