„Před pár lety se čerstvá zelenina a ovoce prodávala běžně u Městského úřadu. Teď ji koupíme už jen na farmářských trzích," posteskla si Markéta Vaculíková ze Vsetína.

Pro první jahody či třešně tak musí lide chodit do supermarketu. Usilují proto o znovuzavedení stálé tržnice. „Podpořilo by to valašskou ekonomiku a drobné zemědělce. Aby se zamezilo podvodníkům, stačilo by aby prodejci měli u stánků potvrzení o původu produktů," myslí si další místní Ivana Hrbáčková.

Tento požadavek představili Vsetíňané také na veřejné diskuzi se zástupci radnice. Potřeba tržnice s čerstvými zemědělskými produkty se dokonce umístila na desátém místě mezi největšími problémy města.

V minulosti přitom trhy s ovocem a zeleninou ve Vsetíně existoval. Dokonce přímo před radnicí. To se změnilo v roce 2010, kdy zastupitelé změnili tržní řád. Chtěli tak zamezit prodej velkovýrobcům a nepoctivcům, kteří zboží nejprve nakoupili v obchodech.

Od té doby mohou drobní pěstitelé před radnicí nabízet pouze omezený výběr produktů. „Nadále zde mohou prodávat například květiny, sazenice, výrobky lidových řemesel nebo lesní plody a med," vyjmenovala vedoucí živnostenského úřadu Daniela Lukyová.

Z toho důvodu také na Vsetínsku mnoho drobných prodejců ovoce a zeleniny nezbylo. „Pěstitelé se tu nyní věnují spíše prodeji technického ovoce určeného na mošty a alkoholické nápoje. Pokud by chtěl někdo čerstvé ovoce na stůl, nejspíš bude muset hledat spíše na Zlínsku," prozradila provozovatelka ovocných sadů v Semetíně Denisa Mezníková.

Zůstávají tak pouze ti, kteří pravidelně nabízejí své produkty na farmářských trzích.

Jestli se situace změní není prozatím jisté. Radní však o zavedení stálé tržnice uvažují. „Je ale potřeba vyřešit mnoho věcí. Například jestli bude otevřeno jen určité dny, nebo kde by měla být umístěná," doplnil místostarosta Stanislav Pavelec.