VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vůdce Čajánek jde uskutečnit svůj dětský sen

Zlín – Ještě prosím jeden finálový večírek pro tuhle partu a jejího vůdce! „Titul se Zlínem je můj dětský sen," vykládal kdysi dávno Petr Čajánek, dnes 38letý kapitán zlínských hokejistů. „Sny o titulu mi zůstávají," přiznal vloni před startem čtvrtfinále play off s Vítkovicemi.

18.3.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/archiv

Tehdy mu chyběl kousíček. V prodloužení sedmého zápasu finále s Plzní stačil gól. Nedočkal se. Bral své čtvrté stříbro a musí snít dál.

Má další pokus. Zřejmě poslední. Proslýchá se totiž, že po sezoně ukončí kariéru. První ze tří soupeřů mu stojí v cestě, Hradec Králové. Dnes poprvé od 17.30 zkříží zbraně. Musí čtyřikrát vyhrát.

„Když jste v play off, chcete ho vyhrát. Kdo prokáže větší víru a odhodlání, půjde dál," vykládal Čajánek.

„Všichni tady chceme, ale Čája je vyloženě typ hráče, který hokeji obětoval úplně všechno. Takže i pro něj do toho půjdeme naplno," sliboval Zdeněk Okál.

Na včerejším tréninku byla stále cítit pohodová atmosféra. V úsměvech na tvářích zlínských hokejistů bylo však patrné i očekávání a natěšení.

„Jde vidět větší koncentrace na trénincích. Kluci si víc dávají záležet na cvičeních a preciznosti provedení a doufejme, že budou pokračovat," věří hlavní kouč Zlína Rostislav Vlach.

Ten třeba po skončení oficiálního tréninku ve středovém kruhu sváděl bitvy na vhazování s kapitánem. „Ale tajný trumf nebudu. Čája buly trénuje průběžně," podotkl Vlach.

V minulém týdnu si pro změnu Čajánek přidával, po drobném zranění v horní části těla se dostával do kondice, sprintoval rovinky. Na chvíli sedl na střídačku a vydechoval. A zase a pořád dokola…

Velkou výhodou beranů je, že do série vstupují bez zdravotních šrámů. Třeba vloni v tuto dobu měli na marodce Horčičku, Kubiše i Melenovského. V bitvách play off odpadávali další borci.

„Jsme rádi, že kluky máme pohromadě a nejsou tam výrazná zranění. Snad nám to vydrží co nejdéle a změní se to oproti loňsku, kdy jsme hráli na pár lidí," vybavil si Vlach.

Ačkoliv na první pohled je série vyrovnaná, třeba bookmakeři Tipsportu vypsaným kurzem na postup 1,45 favorizují Zlín. Na úspěch Hradce pak 2,45. Na celkový triumf Zlína si pak můžete vsadit v kurzu 8,80. Největším favoritem podle sázkové kanceláře je pak pražská Sparta s kurzem 2,00.

Ani zlínští hokejisté si proto nepřipouštějí, že by jim koncem měsíce skončila sezona. „Vzhledem k tomu, že jsme úřadující vicemistři, chceme jít dál. Byli bychom zklamaní," neskrýval Zdeněk Okál.

I on se bude muset v případě nerozhodnutého výsledku v základní hrací době vypořádat s jednou výraznou novinkou vyřazovacích bojů. Zatímco ještě vloni se v případě nerozhodného stavu prodlužovaly zápasy o deset minut, nyní se nastaví celá další třetina. Až poté by případně na řadu přišly samostatné nájezdy.

„Jestli to bude pozitivní, ukáže až čas. Desetiminutové prodloužení by ale stačilo. Určitě se to podepíše na kvalitě hry. Nebude to mít takový náboj a agresivitu. Může rozhodnout jeden šťastný gól. Taková jsou ale pravidla a musíme se přizpůsobit," tuší Vlach.

Slavnostní úvod dnešní bitvy obstará zpěvačka Markéta Pešková státní hymnou a čestné buly vhodí významná osobnost, kterou si ale klub nepřál předem jmenovat. „Můžu jen prozradit, že jde o velkou trenérskou osobnost českého hokeje," naznačil tiskový mluvčí PSG Zlín Roman Ordelt.

Proč uspěje PSG Zlín?

Mají poslední šanci

Protože tohle je zřejmě poslední šance téhle party získat pro svého vůdce Petra Čajánka vysněný mistrovský titul. Loňské stříbro ho nemohlo uspokojit a poslat do hokejového důchodu. Zlínský srdcař stále věří, že se bude loučit jako král.

A jeho spoluhráči se přetrhnou na ledě, aby mu jeho přání splnili. Jen si vzpomeňte na loňskou jízdu týmu zdecimovaného zraněními, která skončila těsně pod vrcholem.

Kouč Vlach ještě vyšperkoval herní systém. Když je potřeba, na soupeře spustí ofenzivní lavinu. Naopak, když se má zavřít obrana, nasadí petlici a soupeři marně buší do ocelových vrat.

Faktor X? Zkušenosti! Při vší úctě k Hradeckým, ty hrají do karet Zlínu. Čajánek, Leška, Balaštík, Tesařík… vloni jich nasbírali po tunách i mladíci. A ani zlínští fanoušci nenechají svůj tým ve štychu. Když jde do tuhého, vytasí pověstné žluté peklo.

Daniel Ostrčilík, sportovní redaktor Zlínského deníku

Proč uspěje Hradec Králové?

Čeká je peklo na zemi

Protože hraje „mountfield hokej". Není to nic krásného, ale sakra účelného. Hradec dokáže úporností a pečlivým dodržováním defenzivního systému otrávit jakýkoliv tým v extralize. V sezoně takto dvakrát složil dominantní Spartu. Řekněte mi jeden důvod, proč by nemohl stejným způsobem složit Zlín?

Kouč Draisaitl vykoumal model, jak průměrné mužstvo katapultovat do špičky extraligy. A že se na to někdy nedá dívat? Tak ať, v play off se nehraje na krásu, kombinace do prázdné branky jsou tabu. Je to teritorium válečníků, kteří vyznávají týmová pravidla. A takových má Hradec plnou kabinu.

Faktor X? Fanoušci! Historicky první hradecké play off slouží jako ideální doba k mobilizaci. Stadion u Orlice bude pro Zlín peklem na zemi. Tam se uškvaří jeho naděje na druhý historický titul v české extralize.

Radek Špryňar, sportovní redaktor Hradeckého deníku

Musíme se hýbat, ne faulovat, zní z kabiny

Vyrovnanější soupeře letos v hokejové extralize nenajdete. Oba týmy, PSG Zlín i HK Moutfield z Hradce Králové, nasbíraly v základní části shodně 90 bodů.

O lepším postavení v tabulce, a tedy výhodnějším nasazení do play off ve prospěch Zlína rozhodlo až pozitivní skóre (8:7) ze vzájemných zápasů. Každý z týmů totiž vyhrál v základní části dvakrát.

Deník se proto pokusil zanalyzovat situaci, které faktory a detaily by mohly čtvrtfinálovou sérii rozhodnout, třeba i ve prospěch ševců. „Každý detail rozhoduje," ví jejich kapitán Petr Čajánek.

GÓLMANI

Kašík versus Kantor. Kdo z mladých brankářů prokáže větší nervy a stabilnější formu, bude se radovat. „Víme, že je Kantor kvalitní brankář, ale ani jsme nestudovali, kde má slabiny," dušoval se zlínský obránce Petr Zámorský.

Pro oba je to premiérová extraligová sezona v pozici týmové jedničky. O sedm měsíců starší Kantor už vloni v play off Kovářovi kryl záda. „Převzal to po něm. Už v Budějovicích to stavěli na výkonech gólmanů a nyní v tom pokračují. Musíme si s tím poradit a něco na něj vymyslet," uvažuje Zámorský.

Na hradecké střídačce bude sedět Ondřej Kacetl, který před sezonou přišel ze Znojma. Naopak na lavičce Zlína by měl podle odhadů vyčkávat na šanci Luboš Horčička. Zkušený gólman, který nemá problém odchytat výborný zápas. Ačkoliv se nasazení brankářů dá už předem vytušit, kouč Vlach jej tají. „Ráno se rozhodneme. Představu máme, ale nerad bych ji prozrazoval," omluvil se včera Vlach.

PŘESILOVKY

Klíč k úspěchu. Bez jejich využití vám ani nejlepší gólman nebude moc platný. A moc dobře to vědí i zlínští trenéři, kteří včera nacvičovali s přesilovkovým komandem Leškou, Balaštíkem a Čajánkem, Marušákem a Čechem na modré čáře jednu z variant.

„Play off je o signálech a přístupu ke hře, kterou musíte ještě vylepšit. Je tady větší zodpovědnost. Nesmíme nic podcenit, každá chyba nás může stát zápas," uvědomuje si zlínský stratég, jehož tým prokázal v základní části 19,72% úspěšnost využití početních výhod. Pro srovnání Hradec Králové měl o 0,08 % ještě lepší.

„Přesilovkám se věnujeme. Snad nějaké góly z nich dáme," doufá jeden z ostřelovačů od modré čáry Zámorský.

„Jsou fáze hry, kdy víme, co a jak hrají. Ale je to i o improvizaci a štěstí," doplnil Vlach.

DEFENZIVA

Bohaté gólové hody? Labužníci dychtící po hokejové kráse a úchvatných přestřelkách? Kdepak, na žádné manévry se netěšte. I tak vás ale čeká pořádné drama. Někdo góly vstřelit musí. „Celá série bude vyloženě o jednom, maximálně dvou gólech. Musíme bojovat. Rozhodne, kdo tomu víc obětuje," tuší bijec Zdeněk Okál.

Jak tedy zbořit vysoké hradby, které postaví Hradec Králové? To veřejně nikdo nepřizná. „Moc gólů padat nebude," potvrdil i Zámorský.

I on včera i předevčírem zhlédl některé sestřihy ze zápasů Moutfieldu. „Hráči se během sezony dobře poznají. Je to spíš na osvěžení některých herních věcí, aby si je hráči uvědomili a plnili to," vysvětloval důležitost videorozborů Vlach.

DISCIPLÍNA

Hloupé fauly plynoucí z podcenění či vypuštění situace. To byla jedna z největších „bolestí" Zlína v základní části. „Některé fauly byly zbytečné, které by nemusely být. Jinak se občas stane, že někoho podrazíte nebo hokejkou udeříte do obličeje," popisuje rozdíl ve vyloučeních Vlach.

Jeho tým vyfasoval celkem 770 trestných minut, což je v extralize 6. nejvyšší hodnota. Zato Hradec si odseděl jen 589 trestných minut. „To je velký rozdíl. Ale myslím, že bude málo vyloučení. Každý si bude dávat pozor. My se jich také musíme vyvarovat, abychom nehráli v oslabení," uvažoval Zámorský.

„Statistiku jsem neviděl, ale víme, že moc vylučovaní nejsou. Ale v play off se to může změnit. Důležitou roli bude hrát i nasazení, musíte se koncentrovat na všechny fáze hry. Ani jedna se nesmí podcenit. Ať už se jedná o herní, nebo disciplínu," navázal trenér Vlach.

I Okál přiznává, že by se trenérova slova měla přenést hlavně na led. „Musíme si na to dávat pozor. Víc bruslit než hákovat a sekat. Bude to stát více sil, ale o tom play off je. Faulů je potřeba se vyvarovat. Musí se jít na krev," uvědomuje si Okál.

„Nedá si ale říct: teď nebudu faulovat. Musíte hlavně hýbat nohama, když přestanete, z toho plynou fauly, jako jsou hákování, sekání, podražení. Když budeme bruslit, těchto faulů hlavně ve středním pásmu se vyvarujeme. Právě ty můžeme nahradit pohybem a lepším přístupem," podotkl Zámorský.

Zároveň ale bijec Okál připouští, že drobné potyčky a provokace do kategorie „zbytečných" nepatří. „Někdy je těžké se v konkrétní situaci udržet, ale s tím se musíme vyrovnat. K play off provokace patří. Je potřeba soupeře popíchnout. Dávat si pozor musíme hlavně na fauly a velké rvačky," srovnal Okál.

DOMÁCÍ LED

Zlín na svém ledě vyhrál poslední čtyři zápasy a šest z posledních sedmi utkání v základní části. Naopak Hradec doma prohrál třikrát z posledních čtyř zápasů. Všechny v prodloužení. A těchto statistik by Zlín rád využil.

Není bez zajímavosti, že zlínský led je o dva metry užší než v Hradci Králové. „Širší mi v poslední době vyhovuje více. Je tam na všechno víc prostoru. Bruslařsky jsme na tom dobře. Mohlo by nám to vyhovovat. Určitě tomu budeme muset přizpůsobit hru," myslí si Zámorský.

Jeho kouč s ním ale příliš nesouhlasí. „Šířka ledu není tak zásadní změna. Jde spíš o kvalitu ledu, která v našich zápasech byla katastrofální. Nic se na něm nedalo udělat. Je tam spíš tento problém než šířka kluziště. Ale přizpůsobovat hru kvalitě ledu nejde," tvrdí Vlach

Autor: Daniel Ostrčilík

18.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka
26 12

Odvolání Hermana? Babiš jen odvádí pozornost, tvrdí Sobotka

Tradiční výstava Zahrada.
13

Tradiční výstava Zahrada může být letos poslední. Kvůli EET

AKTUALIZOVÁNO

Češi ovládli divokou přestřelku. Švédům nasázeli osmičku a slaví prvenství

Ve svém druhém vystoupení na Carlson Hockey Games vyhrál národní tým České republiky v báječném utkání nad Švédskem 8:4 a s předstihem si zajistil prvenství v turnaji. V neděli se rozloučí s diváky na jihu Čech zápasem s Ruskem (18.30).

Učitel nic nespáchal, zato hajlující romský žák má problém. I jeho rodina

Učitel plánické základní školy Dušan Kučera, který neunesl hajlování třináctiletého romského žáka a vystartoval na něj, se nedopustil žádného trestného činu ani přestupku. K tomu závěru došla klatovská policie.

Vzkaz Česku? Jednání na vlastní pěst je jen iluzí, upozornil Tusk

Předseda Evropské rady Donald Tusk označil dnešní mimořádný summit Evropské unie kvůli schválení tzv. vodítek pro brexit za nejdůležitější v jeho dosavadním životě. Samotné schvalování trvalo jen čtyři minuty.

Turecko odstřihlo Turky od Wikipedie. Prý ohrožuje bezpečnost země

Celosvětově veřejná encyklopedie představuje prý mimořádné nebezpečí pro turecký stát. Vláda tak zablokovala uživatelům internetu tuto adresu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies