Jiří Zemánek z Lužné v zimních měsících pracuje jako obsluha čtyřsedačkové lanovky na Kohútce. Ve skicentru je zaměstnaný celoročně. „Přes léto mám neplacené volno a na živnostenský list pracuji jako tesař a pokrývač," popisuje svůj „dvojí život". Pro něj je výhoda, že nemusí každý rok znovu uzavírat pracovní smlouvu. Práci vlekaře tak má jistou.

Podle vedoucí oddělení zaměstnanosti Úřadu práce ve Zlíně Miriam Majdyšové se letos nabídka pracovního místa na pozici vlekaře ještě neobjevila. „Celkově se takovéto nabídky vyskytují velice málo," uvedla. Provozovatelé vleků každoročně kontaktují víceméně stejné pracovníky.

Tuto situaci potvrzuje také majitel vleku ve Ski areálu Machůzky Pavel Šulák. „Dřív jsme to víceméně řešili přes úřad práce, ale už několik let přijímáme osvědčené lidi," říká.

Letos ve Ski areálu Machůzky práci najde jen jeden nový zaměstnanec. Celkem dává Pavel Šulák práci čtyřem vlekařům. Studenty ale nezaměstnává. „Na vleku nemůžou pracovat mladí, kteří nemají ještě osmnáct let," vysvětlil.

Vlekař: práce na čtyři měsíce

Vlekaře přijímá na hlavní pracovní poměr na dobu zhruba čtyř měsíců. „Většinou jsou to chlapi, kteří přes léto pracují u různých firem," zkonstatoval Pavel Šulák.

Děvčata najdou v zimě práci ve Ski areálu Soláň–sedlo. „Bereme dvě slečny do bufetu a dvě na pokladu," přiblížil provozovatel vleku Roman Křenek. Vlekařů letos zaměstnají šest až sedm. „Většinou jsou to už deset let vyzkoušení lidé," potvrdil Roman Křenek.

Připouští ale, že pracovníky do bufetu a do pokladem někdy musí shánět přes úřad práce. „Žen se sezónní práce netýkají, proto je to u nich složitější. Poměrně často se to točí," uvedl.

Se dvěma dalšími pracovníky uzavírá ještě dohodu o provedení práce. „Ti dochází tak jednou týdně nebo když je to třeba," doplnil.

Vysokoškoláci jen jako instruktoři

Studenti se v zimě uplatní například v lyžařských školách. „Ke mně jezdí učit studenti rekreologie z Ostravské univerzity. Za zimu se jich vystřídá asi tak dvacet," uvedl provozovatel lyžařské školy na Soláni Robert Křenek. Jinak má ve svém týmu vždy ještě tak osm až deset instruktorů.

Také on má své stálé pracovníky, se kterými uzavírá dohodu o provedení práce. Úřad práce s nabídkami pracovních míst neoslovuje. „Lyžařský instruktor musí mít navíc licenci. Každý si ji ale zařizuje sám," dodal Robert Křenek.

Správkyně valašských chalup, apartmánů na Kyčerce a penzionu Gaudeamus Jana Pavelková připouští, že oni se na úřad práce obrátí.

„Celkem je nás tu patnáct, ale na zimu budeme muset zaměstnat další číšníky," prozradila.

Přijmout musí také jednu pokojskou.

„Přichází jen na zavolání, třeba v pátek a v sobotu. Většinou je to známá někoho ze stálých pracovníků," doplnila Jana Pavelková.