„Dne 15. června oznámil Jan Miko na linku tísňového volání 158, že jeho bratr František Miko chce spáchat sebevraždu a chce vzít s sebou i lidi ze svého okolí. Zahrál to tak, aby to odpovídalo brodské tragédii, že se chce otec pomstít systému," nastínil začátek celého incidentu Jaroslav Miko, syn zmíněného Františka Mika.

Oznámení pak spustilo okamžitou mašinérii. Za Františkem Mikem mělo podle slov jeho syna ihned vyjet několik policejních aut, včetně dvou vozů záchranné služby.

Otec však v tu dobu spal, o ničem nevěděl a po zazvonění policie přišel otevřít dveře ve spodním prádle. Byl údajně vyveden před dům, kde opakovaně čelil otázkám, kde má zbraň.

Deset policistů a dvě sanitky

„Bylo to asi deset policistů a dvě sanitky. Stál jsem venku jen v trenkách a bylo to velice nepříjemné, navíc šlo doslova o život. Vždyť i mezi těmi policisty mohl někdo ztratit nervy a mohl v tom stresu vystřelit, stačilo udělat nějaký blbý pohyb. Já jsem vůbec o ničem nevěděl, dokonce ani nevlastním žádnou zbraň. Pak mě u nás doma vyšetřovali čtyři lékaři, kteří poté konstatovali, že jsem úplně v pořádku," zavzpomínal na nepříjemné momenty sám František Miko.

Také on v této události spatřuje zneužití přetrvávajících obav ve společnosti po tragédii v Uherském Brodě. „Můj bratr schválně využil strachu po brodské tragédii. Policii z ničeho neobviňuji, ta je v tom nevinně, protože on ji jen zneužil. Chápu, že policisté se po událostech v Uherském Brodě báli. Co mně však vadí, je to, že se mi vůbec nikdo neomluvil ani nebyl za takové oznámení nikdo potrestán," dodal František Miko. K takovému kroku však podle jeho bratra Jana Mika není žádný důvod.

Problémy máme, ale jsme také bratři

„Nevím, co jsem udělal špatně, necítím žádnou vinu. Policii jsem nic neoznamoval ani jsem ji nežádal o žádný zákrok, jen jsem ji informoval, o čem jsem se doslechl. Že chce bratr spáchat sebevraždu a chce s sebou vzít i další lidi, mi bylo sděleno obyvateli Starého Hrozenkova, kteří to z jeho úst slyšeli. Jestli a jak policisté zasáhli, už nevím, byl jsem v práci," uvedl pro Slovácký deník Jan Miko.

Jinak podle svých slov jednat nemohl. „Pouze jsem policii požádal, ať to prošetří, protože i když máme nějaké vzájemné problémy, pořád je to můj bratr a nejsem na tom tak špatně, abych si takovou sebevraždu přál," dodal Jan Miko. Druhá strana však takový argument neuznává a pozastavuje se nad tím, že stále nebyl nikdo potrestán. Jelikož se jim dlouho z policejního oddělení v Bojkovicích, které případ mělo řešit, nikdo neozval ani jim nikdo neodpověděl na e-mail, vydali se za policisty sami.

„Sloužící policista nám řekl, že jeho kolegové chtěli tento případ řešit jako zneužití linky 158, jejich vedoucí pan Vystrčil jim to však zakázal. Je potřeba zmínit, že vedoucí policejního oddělení v Bojkovicích je dobrý známý Jana Mika, a tudíž zastavení celého vyšetřování hned na začátku není náhodné," popsal Slováckému deníku své postřehy Jaroslav Miko. Zdůvodnění zásahu, které od policie jeho otec nakonec v srpnu obdržel, si údajně značně protiřečí.

Vyhrožování se neprokázalo

„Policie přijela na základě oznámení o vyhrožování sebevraždou vaší osobou a že předtím s sebou seberete nějaké lidi. Nikdo z osob přítomných v domě nebyl vyslechnut na protokol, neboť v době, kdy jste měl vyhrožovat, jste byl v zahradě dle oznamovatele sám, a tudíž nemohlo dojít k potvrzení ani vyvrácení celé události. Policie provedla šetření v okolí a celá událost byla potvrzena," zní doslovně text vyrozumění, které nakonec František Miko obdržel od vedoucího policejního oddělení v Bojkovicích. Tento dokument má Slovácký deník k dispozici.

Jak samotné oznámení, tak i následný zásah a vyšetřování prověřoval odbor vnitřní kontroly zlínské policie, stejně jako státní zastupitelství. „Opravdu jsme přijali oznámení, ve kterém muž z Uherskohradišťska vyjádřil obavy z jednání svého souseda, který údajně vyhrožoval sebevraždou a tím, že s sebou vezme i nějaké další lidi. Policisté ihned celou situaci prověřili. To, že muž opravdu vyhrožoval sebevraždou, se neprokázalo. Nelze však ani stoprocentně vyvrátit, že tato nebo obdobná slova nevyřkl," sdělil Slováckému deníku mluvčí zlínské policie Petr Jaroš.

Policie musí na oznámení reagovat

Policie tak záležitost dle jeho slov nešetří ve smyslu jakéhokoliv protiprávního jednání (trestný čin, přestupek), s čímž se údajně ztotožnilo i státní zastupitelství. „Celým případem se navíc zabývá i odbor vnitřní kontroly zlínské policie, ani jejich šetření nikterak nezpochybnilo jednání policistů," dodal Petr Jaroš. Upozornil, že policisté musí na podobné oznámení reagovat a nesmí se spoléhat na to, že by se nemuselo zakládat na pravdě.