Situace vypadá stejně v celé zemi. V regionu pěstuje brambory například Vladimír Gec ze Zlína-Malenovic. Úrodu začal sklízet minulý týden, o čtrnáct dní později než obvykle. Doufal, že brambory ještě povyrostou. „Letos bude výnos o čtyřicet procent menší, je extrémní sucho. Takové sucho nepamatuju," postěžoval si.

To Miroslav Novák z Kvasic na Kroměřížsku nad úrodou ještě hůl neláme. Pěstuje odrůdu brambor, která se sklízí až koncem srpna, a stále tak doufá, že zaprší.

„Je to slabší. Těžko říct, jak to dopadne, zatím letošek nezatracujeme," řekl.

S přivoláváním deště je však opatrný. „Moc vody je taky špatně, potom by brambory mohly zase začít plesnivět," vysvětlil pěstitel, který zásobuje i spotřebitele na Zlínsku.

Situace v regionu koresponduje i se stavem v celé zemi. „Současná realita vypadá velmi špatně. Řekl bych, že nejhůř za posledních deset let. Podobně to vypadalo snad jen v roce 2003," uvedl předseda Ústředního bramborářského svazu Miloslav Chlan. Drobné přeháňky, které jsou očekávány v průběhu týdne, prý nepomohou. „Lehký déšť nic nevyřeší. To by chtělo, aby spadlo tak šedesát milimetrů," míní Chlan.

Další starostí pěstitelů brambor jsou ceny na trhu. První várky raných brambor, které se pěstují pod fólií, a nejsou tak tolik závislé na počasí, byly bohaté. To způsobilo snížení ceny brambor.

„Aktuální tržní ceny neodpovídají stavu na trhu. Pěstitele to poškozuje," uvedl předseda svazu bramborářů. Zemědělc Vladimír Gec si přitom nemyslí, že by nízká úroda mohla s cenou pohnout. „Lokální trh tady nerozhoduje. Do ceny se promítne, jaká bude úroda v Německu a Nizozemsku, teď se to ještě špatně odhaduje," myslí si.

Brambory jsou důležitou součástí jídelníčku. Jejich dovezení z Ameriky bylo historickým milníkem. Díky obsahu vitaminu C a možnosti dlouhodobého uskladnění se Evropa zbavila epidemií kurdějí. „Obsahují kvalitní soubor sacharidů a určitě mají své místo v jídelníčku," potvrdila výživová poradkyně Petra Drobná ze Zlína. Záleží i na způsobu jejich kuchyňské úpravy. „Čím více se brambory rozvaří, tím vyšší mají glykemický index a tím snadněji se mění na glukózu. Pro udržení nízké váhy je tedy ideální je vařit na páře," doporučila Drobná.

Autor: IVAN ČERNICKÝ