Odborníci vidí příčinu především v moderním způsobu života. Vliv mají různá onkologická onemocnění a jejich léčba chemoterapií. Bez rizik není ani masové používání mobilních telefonů, zařízení wifi či jiných elektronických přístrojů.

„Tato zařízení jsou na trhu jen několik let a nikdo zatím s jistotou neví, jaký můžou mít při dlouhodobém používání dopad na lidské zdraví," vyjádřil svou obavu David Rumpík.

U mužů dlouhodobě klesá počet a pohyblivost spermií. „Pokud by pokles pokračoval stejným tempem jako doposud, je velmi pravděpodobné, že v roce 2065 nebudou mít muži již žádné spermie," varuje David Rumpík. Problém se však netýká pouze mužů. Také ženy jsou ohroženy.

Pro páry, které mají s početím potomka potíže, existuje naděje v podobě pomoci lékařů. Odbornou pomoc lze nalézt i ve Zlíně. Klinika reprodukční medicíny zde funguje již od roku 2001. Loni bylo do běžné praxe zavedeno mražení vajíček a letos se otevřela nová kryobanka pro tzv. „social freezing".

Jedná se o zamrazování vajíček a spermií například při onkologických onemocněních, kdy při ozařováním může dojít ke ztrátě plodnosti.

Zlínská kryobanka je třetí oficiální v republice. Další dvě fungují v Praze a Brně. V současnosti má zhruba čtyři tisíce tři sta zmrazených dávek spermatu, vajíček a embryí. Současná kapacita banky je pět tisíc dávek, ale dá se kdykoli rozšířit prostřednictvím tzv. Dewarových nádob.

V nich se uchovává genetický materiál při teplotě minus sto devadesát šest stupňů Celsia.

„Spermie dobře odolávají teplotním změnám, ale u vajíček je metoda zmrazování poněkud složitější," říká Sylvie Hlaváčová, vedoucí embryologie. „Naštěstí moderní technologie zmrazování dnes umožňují přes devadesátiprocentní úspěšnost přežití vajíček," dodává.

Mladé ženy tak mohou mít vajíčka uschována pro použití v budoucnu. V Izraeli dokonce žena otěhotněla pomocí embryí, která byla zamražena dvanáct let. Zamražené spermie pak vydrží řádově i tisíce let.

Narodí se třítisící dítě počaté ve Zlíně

Doposud bylo provedeno tisíc čtyři sta třicet šest cyklů asistované reprodukce. Úspěšnost početí se pohybuje mezi padesáti až sedmdesáti procenty. „V dubnu čekáme narození třítisícího dítěte počatého na klinice ve Zlíně," oznámil na závěr ředitel kliniky David Rumpík. 

ROMAN BUČEK