„Nenašel se ale žádný strom, který by mohl akutně spadnout. Byla nalezena jen jedna třešeň, která měla prasklé větvení. Několik stovek stromů je určeno k ošetření. Na dospělých stromech jde například o udržovací řezy. Řada stromů, například jehličnany, však není určena ani k údržbě. Byly pouze zhodnoceny, jestli jsou zdravé a perspektivní," uvedla Jašková.

Radnice začala vytvářet databázi krátce po neštěstí, kdy v lednu 2009 v centru Zlína spadl strom a zabil dva nezletilé chlapce. Ze zavinění tragédie byli podezřelí tři úředníci zlínského magistrátu, kteří podle policie mohli pádu stromu zabránit. Soudy však muže obžaloby zprostily. Podle Jaškové byla tragédie impulzem k hodnocení stromů v parku.

Později se odborníci začali zabývat stromy v celém městě, kde je jich podle odhadů asi 100.000. V da­tabázi, kterou najdou lidé kliknutím na zelený banner Stromy pod kontrolou na městském webu www.zlin.eu, je jich nyní podle Jaškové kolem 11.000. Zmapování všech dřevin tak bude trvat ještě léta.

Projekt radnice zpřístupnila veřejnosti letos v březnu. Po zadání klíčového slova Zlín se objeví fotografická mapa s červenými kolečky, které po ‚rozkliknutí' ukážou údaje o konkrétním stromu či stromech. Nově zmapovány byly dřeviny v lokalitách Jižní Svahy – Slunečná, Malenovice – sídliště, Podhoří – sídliště, Obeciny I – XIX a Padělky – sídliště.