Odplata je dokonána. Američané vrátili Argentině porážku z her v Aténách, kdy Jihoameričané šokovali basketbalový svět vyřazením amerických profesionálů.

Obhájce olympijského zlata tak bude letos bojovat pouze o bronzovou medaili.

Očekávaný svátek basketbalu se ale tak úplně nedostavil. Kdo čekal veliké drama a smršť nádherných akcí, musel být zklamán.

Semifinálový zápas ovládli Američané 101:81, když oslabené Argentině, za kterou nemohl nastoupit rozehrávač Manu Ginobilli, utekl zejména začátek zápasu. Úvodní čtvrtina byla zcela v americké režii a soupeř ani nestačil vyhazovat z pod koše. Favorit ji vyhrál drtivě 30:11 a po zbytek semifinále si s přehledem hlídal náskok. Argentinci se dokonce dokázali v poločase dotáhnout na devítibodový odstup, víc však hvězdný tým nepovolil.

A to ještě mohli být Argentinci rádi, že mají v kádru zřejmě nejlepšího hráče zápasu Luise Alberta Scolu. Osmadvacetiletý pivot nasázel 28 bodů, na druhé straně byl nejlepší s jednadvaceti body Carmelo Anthony. Ve finále se tak střetne tým USA se Španělskem, se kterým si již v základní skupině pohrál 119:82.