Poslední závod na olympijských hrách nabídlo v sobotu sjezdové lyžování. Na programu byl slalom mužů. Jeho vítězem se stal pětadvacetiletý Ital Giuliano Razzoli. Čech Ondřej Bank dojel jedenáctý.

A po prvním kole byl pro českého fanouška pohled na pořadí ještě příjemnější. Bank, startující až s číslem 37, předvedl agresivní čistou jízdu a byl šestý.

Jeho třem reprezentačním kolegům se ale vedlo o poznání hůř. Filip Trejbal ani Martin Vráblík v náročných podmínkách, kdy se přes trať neustále přelévala mlha, nedokončili, pro chybně projetou branku byl diskvalifikován Kryštof Krýzl.

Podmínky na trati nebyly úplně regulérní, někteří závodníci měli smůlu a skrz mlhu stěží viděli několik branek před sebou. To bylo spolu s měkkým sněhem důvodem mnoha výpadnků.

Z první sedmdesátky slalomářů jich vypadlo hned třicet. Úvodní kolo se nepovedlo Američanům ani rakouským favoritům. Rakouský prapor drží zatím pouze třetí Benjamin Raich.

Nedojela ani velká americká želízka Ted Ligety a Bode Miller. Vede trochu překvapivě Ital Giuliano Razzoli, se ztrátou 43 setin je druhý Slovinec Mitja Valenčič. Bankovi chybí k prozatím bronzovému Raichovi 36 setin.

Zaváhání stála Banka první desítku

O několik hodin později se již přímo rozhodovalo o medailích. Jako první se na nově postavenou trať rozjela elitní třicítka v obráceném pořadí. Výtečně zajel po prvním kole desátý Švéd Andre Myhrer a v cíli jen čekal, kdo jeho téměř vteřinový náskok na soky překoná.

Ze šestého místa zaútočil Ondřej Bank, ovšem hned po pár brankách ho rozhodila rychlá vlásenka a zpět do rytmu se již nedostal. V cíli to byla více než vteřinová ztráta na vedoucího Švéda a průběžná šestá pozice. Nakonec bral jedenácté místo.

"S výsledkem jsme hodně spokojený, je to super," řekl Bank. "Olympiáda je něco jiného, je to hlavně o hlavě. Pro výborný výsledek to chce zajet dvě super jízdy, já dneska zajel jednu super a jednu dobrou. Jedenáctý místo je super," dodal.

Myhrera sesadil až po prvním kole čtvrtý Chorvat Ivica Kostelič. V tu chvíli byli nahoře poslední tři adepti na medaile. Rakouskou mizérii prodloužil Benjamin Raich, jehož výkon byl v tu chvíli až třetí nejlepší.

Jízdu následně pokazil i Valenčič a čekalo se jen na Razzoliho. A dravý Ital se svého úkolu zhostil jako šampion. Výtečnou jízdou udržel náskok 16 setin na Kosteliče a vybojoval zlato. Raich tedy skončil až čtvrtý a rakouská mužská velmoc tak z Vancouveru odjíždí bez cenného kovu v alpských disciplínách.

Muži - slalom: 1. Razzoli (It.) 1:39,32 (47,79+51,53), 2. Kostelič (Chorv.) 1:39,48 (48,37+51,11), 3. Myhrer (Švéd.) 1:39,76 (49,03+50,73), 4. Raich 1:39,81 (48,33+51,48), 5. Hirscher (oba Rak.) 1:40,20 (48,92+51,28), 6. Valenčič (Slovin.) 1:40,35 (48,22+52,13), 7. Mölgg (It.) 1:40,45 (48,64+51,81), 8. Cousineau (Kan.) 1:40,66 (49,59+51,07), 9. Lizeroux (Fr.) 1:40,72 (48,82+51,90), 10. Herbst (Rak.) 1:40,78 (49,23+51,55), 11. Bank 1:40,81 (48,69+52,12), …Trejbal, Krýzl, Vráblík (všichni ČR) nedokončili 1. kolo.