Sydney: osm medailí. Atény: opět osm cenných kovů. Uběhly další čtyři roky a u české výpravy jsou napsány v oficiálních statistikách olympijských her v Pekingu čtyři nejdůležitější čísla: 6 medailí, 3 zlaté, 3 stříbrné a 0 bronzová.

Před osmi lety získali čeští sportovci u protinožců „jen“ dvě zlata, tři stříbra a třikrát stanuli na bronzovém stupínku. V konečném pořadí tehdy Česko obsadilo až dvaačtyřicáté mís­to.

V roce 2004 sice opět vybojovalo osm medailí, ale zlato se houpalo na krku jen jedinému sportovci, stříbrná medaile třem a bronz měli ve své sbírce také tři reprezentanti. Pořadí zemí? Osmadvacátá pozice.

Ačkoliv tuzemští reprezentanti získali v Číně o dvě medaile méně než na posledních dvou letních olympijských hrách, byl XXIX. ročník největšího sportovního svátku na světě pro české barvy nejúspěšnější.

Výprava totiž obsadila v konečném medailovém pořadí čtyřiadvacáté místo.

„Tipoval jsem před olympiádou osm kovů. Respektive jsem si je přál,“ reagoval na úspěchy sportovců předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek. „Počet medailí sice nebyl dodržen, ale jejich kvalita to myslím vyrovnává,“ dodal spokojeně.

Čína zvítězila v souboji gigantů

Svůj neskromný cíl splnila v Pekingu silná výprava Číny. Chtěla porazit v počtu titulů Spojené státy, a to také dokázala. Domácí sportovci se stali s jednapadesáti zlatými medailemi nejúspěšnější zemí olympijských her. Reprezentanti USA si totiž vyslechli hymnu pro vítěze „pouze“ šestatřicetkrát.

V celkovém počtu získaných medailí však Američané hostující zemi předčili. USA vybojovalo v Pekingu celkem 110 medailí, Čína o deset méně.

Nejúspěšnějším evropským státem je Rusko, které s dvaasedmdesáti cennými kovy obsadilo konečné třetí místo.