Hokejový bronz získali Finové, zdolali Slováky

Vancouver - Neuvěřitelný obrat se povedl Seveřanům. Ze stavu 1:3 dokázali vyhrát 5:3.

28.2.2010

Finská radost, slovenský zmar. Na snímku se raduje Hagman, klečí smutný brankář Halák.Foto: ČTK

Utkání začalo z obou stran opatrně, do šancí se týmy dostávaly hlavně v přesilovkách. Slováci hráli dvě, ale bez využití. Zato první finská znamenala otevírací gól utkání. Za katr putoval Pálffy a po minutě se trefil tvrdou střelou obránce Salo, 1:0. Stalo se tak minutu a deset vtřein před koncem třetiny.

Do té druhé vstoupili Slováci s jasnou snahou o brzké vyrovnání. Nejdřív se ale zapotili v oslabení při vyloučení Gáboríka. Pak na trestnou lavici putoval Mikko Koivu a právě Gáborík vymetl šibenici Kiprusoffovy branky, 1:1. Když v dalším průběhu prostřední části hry přežili Slováci dvě oslabení, měli i oni možnost hrát v početní převaze. Vyloučen byl Saku Koivu, k němu si následně přisedl ještě Kukkonen a Slováci hráli 26 vteřin pět na tři. Čtyři vteřiny před vypršením trestu Koiva se dobře zorientoval před brankou Marian Hossa, přikopl si puk a do prázdné branky poslal svůj tým do vedení, 1:2. To nebylo všechno. Ve 38. minutě byl vyloučen Radivojevič na 2+2 minuty, ale v oslabení ujeli Marian Hossa a Demitra, a po přihrávce prvně jmenovaného se perfektně trefil Demitra, 1:3.

Vypadalo to na k.o. Finska, ale zbytečná vyloučení připravila slovenský tým o dvoubrankové vedení. Finové totiž připravili rychlý obrat. Za necelé čtyři minuty tvrdými direkty srazili Slováky na zem. Ve 46. minutě se v početní převaze trefil Hagman, ze minutu do protipohybu brankáře Haláka skóroval Jokinen a stejný hráč v čase 48:41 po sóle poslal puk krátkým blafákem mezi Halákovy betony, 4:3. Slováci v závěru předvedli podobný tlak jako proti Kanadě, hráli bez brankáře, nastřelili i tyčku, měli další obrovské příležitosti, ale stejně jako v předcházejícm utkání se jim skórovat nepodařilo. 11 vteřin před koncem pečetil výsledek do prázdné branky Filppula a utkání o bronz bylo rozhodnuto.

Finsko - Slovensko 5:3 (1:0, 0:3, 4:0)

Branky a nahrávky: 19. Salo, 46. Hagman (Timonen), 47. O. Jokinen (J. Ruutu), 49. O. Jokinen (Pitkänen, Kiprusoff), 60. Filppula (Timonen) - 30. Gáborík (Demitra, Chára), 36. Marián Hossa (Handzuš, Demitra), 39. Demitra (Marián Hossa). Rozhodčí: Devorski, Watson (oba Kan.) - Blümel (ČR),

Finsko:
Kiprusoff - Salo, Timonen, Pitkänen, Lydman, Lepistö, Niskala, Kukkonen - Selänne, S. Koivu, Lehtinen - T. Ruutu, M. Koivu, Filppula - Miettinen, N. Kapanen, Hagman - O. Jokinen, J. Ruutu, Peltonen. Trenér: Jukka Jalonen.

Slovensko:
Halák - Meszároš, Chára, Višňovský, Štrbák, Jurčina, Sekera - Marián Hossa, Demitra, Kopecký - Pálffy, Stümpel, Gáborík - Šatan, Handzuš, Zedník - Radivojevič, Cibák, Marcel Hossa. Trenér: Ján Filc.

(psb)

28.2.2010 VSTUP DO DISKUSE

Politici nechápou, co je věda, jak funguje, říká nositel Nobelovy ceny za fyziku

Brno - Vědci se musí místo výzkumu věnovat papírování, kritizoval nositel Nobelovy ceny za fyziku Claude Cohen-Tannou-dji. „Moje děti se věnují vědě také a tráví šedesát procent času sepisováním zpráv," řekl ve čtvrtek fyzik publiku na VUT v Brně.

Taneční soutěž StarDance vyhrál Piškula před Bankem a Plodkovou

Praha - Vítězem osmé řady taneční soutěže StarDance se stal herec Zdeněk Piškula, který tančil s Veronikou Lálovou. Ve finále dnes předstihl lyžaře Ondřeje Banka s Evou Krejčířovou. Třetí skončila v diváckém hlasování herečka Jana Plodková s Michalem Padevětem. Odborná porota v přímém přenosu České televize ohodnotila stejným počtem bodů dnešní výkony Piškuly a Plodkové, Bank v tomto pořadí zůstal třetí.