Kanada má po triumfu curlerů rekordních 13 zlatých

Vancouver - Kanada vyrovnala absolutní rekord v počtu zlatých medailí na zimních olympijských hrách.

28.2.2010

Curling - ilustrační fotoFoto: ČTK

Postaral se o to tým curlerů, který ve finále porazil 6:3 Norsko a pro pořadatelskou zemi získal ve Vancouveru v předposlední den soutěží třinácté zlato.
Kanada se o rekord dělí spolu s bývalým Sovětským svazem, který třináct medailí získal v roce 1976, a stejně se před osmi lety vedlo Norsku. Domácí navíc ještě mohou přidat triumf v hokejovém turnaji, kde je ve finále čeká výběr USA.

Tým curlerů pod vedením skipa Kevina Martina měl od začátku zápas pod kontrolou. Po pěti endech Kanaďané vedli 3:0 a přestože se Norům, kteří opět nastoupili ve výstředních kostkovaných kalhotách, podařilo vzápětí snížit na rozdíl jediného bodu, dotáhli finále do vítězného konce.

"Konečně! Trvalo to tak dlouho," jásala třiačtyřicetiletá curlerská hvězda Martin. "Stálo to ohromné úsilí, ale vyplatilo se. Dnes to bude krásná noc. Neumím to popsat, ale je to skvělý pocit. A myslím, že s postupem času bude ještě lepší."

Pro Martina, kterému se přezdívá Starý medvěd, mělo utkání zvláštní příchuť. Jeho zaváhání v závěru finále proti Norům na olympiádě v Salt Lake City stálo Kanadu zlatou medaili.

Curler, jenž během kariéry vyhrál vše, co se dalo, tehdy dostal nálepku hráče, který nezvládá ty největší zápasy. Na další hry do Turína se s týmem nedostal z kvalifikace. Tentokrát měl v posledním endu finále ulehčenou pozici - stačilo, aby odstranil kámen soupeřů, sám skórovat nemusel.

Nic než slova chvály pro rodáka z Alberty neměli týmoví spoluhráči. "Dnes a vlastně po celý turnaj byl (Martin) skvělý," prohlásila kanadská dvojka Marc Kennedy. "Celý dnešek vyšel skvěle, nemohli jsme to načasovat lépe," dodal.

ZOH - curling, muži - finále: Kanada - Norsko 6:3.

Konečné pořadí:
1. Kanada, 2. Norsko, 3. Švýcarsko, 4. Švédsko, 5. Británie, 6. Německo, 7. Francie, 8. Čína, 9. Dánsko, 10. USA.

28.2.2010 VSTUP DO DISKUSE

Úroveň technického vzdělání podle šéfů strojírenských firem klesá

Praha - Úroveň technického vzdělávání se podle 60 procent ředitelů strojírenských firem za posledních deset let zhoršila. Pesimističtější byli v průzkumu mezi 285 podniky šéfové velkých společností. Vyplývá to z průzkumu analytické společnosti CEEC Research, jehož výsledky mají média k dispozici. Kompletní data budou zveřejněna v úterý na konferenci Budoucnost technického vzdělávání na ministerstvu školství.

Taneční soutěž StarDance vyhrál Piškula před Bankem a Plodkovou

Praha - Vítězem osmé řady taneční soutěže StarDance se stal herec Zdeněk Piškula, který tančil s Veronikou Lálovou. Ve finále dnes předstihl lyžaře Ondřeje Banka s Evou Krejčířovou. Třetí skončila v diváckém hlasování herečka Jana Plodková s Michalem Padevětem. Odborná porota v přímém přenosu České televize ohodnotila stejným počtem bodů dnešní výkony Piškuly a Plodkové, Bank v tomto pořadí zůstal třetí.