Kanada prohrála s USA, musí do předkola

Vancouver - Zámořská bitva vyzněla lépe pro "hosty". Vynikající brankář Miller vychytal vítězství 5:3.

22.2.2010

Americká radost. Zleva Langerbruner, Stastny a Parise.Foto: ČTK

Američané vlétli do utkání jako uragán a už ve 41. vteřině vedli. Rafalski pálil od modré a s pomocí Crosbyho teče se dostal puk do Brodeurovy branky, 0:1. V 9. minutě využili Kanaďané přesilovku při vyloučení Getzlafa, když Seabrookovo nahození puku na branku sklepl Staal, 1:1. Na americkou odpověď se nečekalo dlouho, pouhých 22 vteřin. V dalším závaru před kanadskou brankou střílel Rafalski a po zemi zamířil přesně k tyči, 1:2. V 15. minutě měl obrovskou šanci na vyrovnání Marleau, ale brankář Miller byl při jeho pokusu pozorný.

Do druhé části hry vtrhli jako velká voda zase naopak Kanaďané a hnali se za vyrovnáním. První příležitost měl krátce po úvodním buly Getzlaf, ale v sólu proti Millerovi také neuspěl. Ve 24. minutě už kanadský tlak přinesl ovoce v podobě vyrovnávací branky. Staal se prosadil v souboji jeden na jednoho, z otočky poslal puk před branku, Millerovi prošel puk pod hokejkou a k druhé tyči najel všudybyl Heatley, 2:2. Kanadská vyšší aktivita pokračovala, ale uhodilo překvapivě na druhé strany. Po ojedinělém závaru se dostal k zakončení důrazný Drury a bylo to 2:3.

V úvodu třetí třetiny hráli Ameřičané tři přesilovky a až do třetice se jim podařilo skórovat. Ve 48. minutě vypálil od modré Rafalski a od Langerbrunnerovy brusle se puk odrazil mezi Brodeurovy betony, 2:4. Hned vzápětí měl možnost snížit Nash, ale z úhlu trefil jen gólmana Millera. Pak hráli dvě přesilovky za sebou Kanaďané. Hlavně v té druhé si vytvořili velký tlak a pět vteřin před návratem Johnsona na led se před brankou skvěle orientoval Crosby, 3:4. Kanaďané pokračovali v tlaku i ve hře pět na pět, tlak byl místy až drtivý, ale na konci každé jejich akce byl brankář Miller. Domácí tým se minutu před koncem odhodlal ke hře bez brankáře, Američanům se ale podařilo vyhodit a Kessler v rychlostním souboji s Perrym použil v závěru rybičku a neuvěřitelně skóroval, 3:5.

Spojené státy tak vyhrály skupinu bez ztráty kytičky a jsou ve čtvrfinále, Kanada bude hrát v předkole s Německem.

Kanada - USA 3:5 (1:2, 1:1, 1:2)

Branky a nahrávky:
9. E. Staal (Seabrook, Toews), 24. Heatley (Toews, S. Weber), 57. Crosby (Nash, Keith) - 1. Rafalski (Suter, Langenbrunner), 10. Rafalski, 37. Drury (Ryan, Backes), 48. Langenbrunner (Rafalski, Suter), 60. Kesler (Parise). Rozhodčí: Rooney (USA), Watson - Sharrers (oba Kan.), Nelson (USA). Vyloučení: 4:3. Využití: 1:1. Diváci: 18.561.

Kanada: Brodeur - S. Niedermayer, S. Weber, Keith, Doughty, Boyle, Pronger, Seabrook - Perry, Getzlaf, E. Staal - Nash, Crosby, M. Richards - Marleau, Thornton, Heatley - Iginla, Toews, Morrow - Bergeron. Trenér: Mike Babcock.
USA: Miller - Suter, Rafalski, E. Johnson, Gleason, J. Johnson, Orpik, Whitney - Langenbrunner, Stastny, Parise - Kessel, Pavelski, Malone - Ryan, Kesler, Kane - Brown, Backes, Callahan - Drury. Trenér: Ron Wilson.

Babiš: Jsem manažer obyvatel této země a mám co nabídnout

Spuštění první fáze EET i snahy o zavedení různých výjimek udaly tón veřejné debatě končícího týdne. Kromě toho byl přijat zákon o střetu zájmů, který bude mít pro Andreje Babiše dalekosáhlé důsledky. Není divu, že během rozhovoru občas křičel, odbíhal pro různé materiály a maily od občanů, kroutil hlavou, ale také se srdečně smál. I když tvrdí, že je naštvaný, hlavně na Bohuslava Sobotku, evidentně je odhodlaný poprat se o vítězství ve volbách a další čtyři roky vést zemi.

Martin Svoboda: Za jedovatý alkohol má být potrestán výrobce, ne prodejce

/ROZHOVOR/ Když v září 2012 pacient havířovské nemocnice řekl lékařům, že oslepl po vypití alkoholu, který koupil jeho bratr ve stánku pod náměstím TGM v Havířově-Šumbarku, byl to stánek, kde byl provozní Martin Svoboda a kde šťárou policie, hygieniků a celníků začala metylová kauza, která zasáhla celou republiku a dokonce překročila její hranice.