Novotnému vystavil stop ve čtvrtfinále vzdušný souboj

Vancouver /AKTUALIZOVÁNO/ – Olympijské tlato obhájil v závodě snowboardcrossařů Američan Seth Wescott.

15.2.2010

Snowboardcrossař Michal Novotný obsadil v olympijském závodě 16. místo.Foto: ČTK/AP/Jae C. Hong

Michal Novotný se postavil znovu v černém na start druhé čtvrtfinálové jízdy. Kvůli vazům jezdí Novotný se speciálně upraveným vázáním, ovšem ani to nakonec k postupu mezi osmičku nejlepších nepomohlo a skončil šestnáctý. Jeho reprezentační kolega David Bakeš vypadl v osmifinále a obsadil 32. místo.

Novotný se ve čtvrtfinále po výtečně vyjeté levotočivé zatáčce dostával na druhé místo, ovšem v následujícím skoku se ve vzduchu setkal v tvrdém souboji se starým známým z osmifinále Boldykovem.

Oba závodníci do sebe ve vzduchu v čistém souboji narazili, dopad však lépe ustál ruský borec. Ani on však nakonec nepostoupil, když ho v cílové rovince o centimetry předjel Rakušan Lukas Grüner. Ten tak doplnil vítěze čtvrtfinálové jízdy krajana Maria Fuchse.

V následující jízdě vypadl i jeden z největších favoritů celého olympijského závodu Francouz Pierre Vaultier, který se vyhýbal padajícímu Kanaďanovi Neilsonovi a dojel třetí.

Wescott obhájil zlato ve snowboardcrossu

Kolem půlnoci středoevropského času pak vyvrcholil celý závod. Nejprve bylo na pořadu malé finále, tedy boj o páté až osmé místo. Z páté příčky se nakonec radoval domácí Robert Fagan. Ten se dostal do čela hned po několika zatáčkách a svoji pozici již nikomu nepřepustil.

Plná tribuna v cílovém prostoru se již ale chystala na finálovou jízdu. V ní hnaly tribuny Kanaďana Mika Robertsona. Zálusk na zlato si ale dělali dva Američané i mladičký Francouz Ramoin.

V parádní napínavé podívané vstoupil do historie třiatřicetiletý Seth Wescott. Američan dokázal obhájit titul z Turína, když dotáhl obrovskou ztrátu na dlouho vedoucího domácího Robertsona.

Když už se zdálo, že Kanada bude slavit druhé vancouverské zlato, dotáhl se Wescott na svého soka a dvě zatáčky před cílem ho předjel. Robertson protl cílovou čáru metr za ním a vybojoval stříbro. Bronz bral jednadvacetiletý Francouz Ramoin.

Novotný postoupil do čtvrtfinále po diskvalifikaci soupeře

Hned do první olympijské osmifinálové jízdy se vydal David Bakeš. Proti němu stáli favorité Australan Alex Pullin se Američanem Sethem Weskotem. Český závodník, který do vyřazovacích bojů postoupil z poslední možné pozice, se držel na třetí pozici, oba suveréni však odjížděli.

Jenže když už oba měli výrazný náskok, upadl v polovině trati po jezdecké chybě suverén kvalifikace Pullin, a než se stačil vrátit na trať, předjel ho Fabio Cadüff ze Švýcarska.

Český závodník nakonec do cíle vůbec nedojel a do dalších bojů tak nepostoupil.

Ve čtvrté osmifinálové jízdě pak zkoušel štěstí druhý z Čechů Michal Novotný. V černém dresu devětadvacátý muž kvalifikace ovšem zaspal na startu. Chvíli byl na čtvrtém místě, ovšem poté, co spadl vedoucí Francouz Xavier De le Rue, byl chvíli na druhém postupovém místě.

Novotnému ale zcela evidentně nejelo prkno, protože slibný náskok na v tu chvíli třetího Rusa Andreje Boldykova neudržel a v cíli se musel spojit se třetím místem. Chvíli to vypadalo, že český snowboardcross tak nebude mít ve čtvrtfinále na olympijských hrách ani jednoho zástupce.

Jenže po několika minutách napětí, kdy komisaři závodu vyšetřovali kolize na trati, byl diskvalifikován do té doby postupující Ital Alberto Schiavon. Novotnému tak postup spadl do klína a představí se mezi šestnáctkou nejlepších.

Oba čeští snowboardcrossaři zvládli kvalifikaci

V pondělní kvalifikaci obsadil Novotný, kterého v přípravě na Vancouver omezoval poraněný kotník, 29. místo časem z úvodní jízdy 1:24,23.

Jeho reprezentační kolega Bakeš musel zabojovat až v druhém kvalifikačním pokusu. To dosáhl času 1:26,05 a urval pro sebe poslední dvaatřicáté postupové místo. Bekeš přitom v prvním pokusu upadl, podle posledních informací si naštěstí neobnovil zranění kolene, které si přivodil na nedávných X-Games.

Přesto v dnešní kvalifikaci chvíli zůstal ležet po pádu na trati a diskutoval s lékařem, nakonec ale odkráčel po svých.

Snowboardcross, muži (Whistler): 1. Wescott (USA), 2. Robertson (Kan.), 3. Ramoin (Fr.), 4. Holland (USA), 5. Fagan (Kan.), 6. Grüner, 7. Fuchs (oba Rak.), 8. Speiser (Něm.), 9. Vaultier (Fr.), 10. Haylwer (Rak.), …16. Novotný, 32. Bakeš (oba ČR).

(mk, kra)

15.2.2010 VSTUP DO DISKUSE

Inkluze je zločin na dětech, říká Václav Klaus mladší

Havlíčkův Brod /ROZHOVOR/ - Má všeobecní vzdělání budoucnost? Je inkluze krok tím správným směrem? To byla hlavní témata přednášky, kterou v Havlíčkově Brodě nedávno připravil Okrašlovací spolek Budoucnost.

Manželé ze Kdyně se snažili zachránit život mladému sportovci. Bohužel marně

Hluboká - Silák z Hluboké zemřel za jízdy na kole. Jeho otec děkuje manželům Homolkovým, kteří bojovali o jeho život.