Knapkové se Synkem se dařilo, dvě lodě do oprav

Peking – Kromě elitních českých skifařů uspěla i Chalupova dvojka bez kormidelníka. AKTUALIZOVÁNO!

9.8.2008

Česká skifařka Miroslava Knapková během své rozjížďky.Foto: REUTERS/Ceerwan Aziz

Jedna z největších českých nadějí na olympijskou medaili Miroslava Knapková si na dvoukilometrové trati s velkým přehledem doveslovala pro účast ve čtvrtfinále.

Šestou rozplavbu vyhrála se čtyřsekundovým náskokem před zbytkem startovního pole.

Knapková potvrzovala roli favoritky už od samého začátku rozjížďky a po 500 metrech si vyjela téměř dvouvteřinový náskok, který ve zbývajících metrech zvyšovala.

V závěru sice česká reprezentantka trochu zvolnila, první krok v cestě do finále však zvládla podle svých představ.

Čtvrtá žena z Atén nakonec projela dvoukilometrovou trať v čase 7:51,56. Kvůli poklidnému tempu zaostala za vítězkou rozjížděk Číňankou Čang Siou-jün o více než třináct sekund.

Hlavní favoritka na olympijské zlato a suverénka posledních let Jekatěrina Karstenová-Chodotovičová z Běloruska vyhrála svou úvodní jízdu v Pekingu časem 7:40,03.

Ani Synek neměl problém

Na olympijském kanálu Šun-i má za sebou úspěšnou premiéru i vítěz Světového poháru Ondřej Synek.

Český skifař se sice musel oproti své krajance Knapkové vypořádat se silnějším větrem, ovšem to se na výkonu českého reprezentanta negativně neprojevilo.

Pětadvacetiletý mistr Evropy z roku 2007 bez problémů vyhrál čtvrtou rozjížďku na dva kilometry v čase 7:23,94 a cílovou pásku protnul o čtyři sekundy dříve než druhý Litevec Mindaugas Griskonis.

Do čtvrtfinále s přehledem postoupili i dva největší Synkovi soupeři. Mistr světa z posledních tří let Novozélanďan Mahe Drysdale zvládl trať o téměř pět sekund pomaleji než rodák z Brandýsa nad Labem. Obhájce olympijského zlata z Atén Nor Olaf Tufte si pro postup dovesloval časem 7:20,20.

Knapková i Synek nastoupí do čtvrtfinalových jízd v pondělí.

Chalupa s Makovičkou se probojovali do semifinále

Také veterán Václav Chalupa, který dostal na olympijské hry v Pekingu divokou kartu, zvládl společně s Jakubem Makovičkou svůj závod ve dvojce bez kormidelníka a představí se v semifinále.

Ve třetí rozjížďce totiž český pár obsadil s časem 6:52,50 třetí místo, které zajišťovalo poslední postupovou pozici.

Chalupa s Makovičkou získali v přímém souboji na dvoukilometrové trati mimo jiné skalp stříbrných medailistů z Atén Siniše a Nikse Skelinových, kteří nakonec zaostali za českými reprezentanty o třiadvacet sekund.

Třetí rozjížďku vyhráli úřadující vicemistři světa Novozélanďané Nathan Twaddle a George Bridgewater.

Postup do semifinále si pohlídali i největší adepti na zlaté medaile, světoví šampioni Drew Ginn a Duncan Free z Austrálie.

Antošové s Vařekovou uniklo finále o jednu sekundu

V rozjížďce dvojskifů se sice dařilo i českým reprezentantkám Jitce Antošové s Gabrielou Vařekovou, které obsadily se ztrátou pouhé sekundy druhé místo za domácí posádkou Li Čchinová, Tchien Liangová. Přímý postup jim však unikl.

Kromě Číňanek si boje o medaile zajistily přímo už jen sestry Georgina a Caroline Eversovy z Nového Zélandu.

Českou posádku čekají v pondělí opravy, ve kterých se bude bojovat o poslední volná finálová místa.

Opravy si vyzkouší i čtyřka bez kormidelníka

Stejně jako český dvojskif musí do oprav i mužská čtyřka bez kormidelníka.

Posádka ve složení Jan Gruber, Michal Horváth, Milan Bruncvík a Karel Neffe totiž v sobotní třetí rozjížďce obsadila až čtvrté místo, když zaostala za třetími Slovinci o sedm sekund.

Přímý postup do semifinále měly jistý vždy tři nejrychlejší lodě z rozjížděk. Opravy jsou v Pekingu na programu v pondělí.

VÝSLEDKY (vítězové rozjížděk)

Skif, muži: I. Maeyens (Bel.) 7:16,60, II. Drysdale (N. Zél.) 7:28,80, III. Karonen (Švéd.) 7:14,64, IV. Synek (ČR) 7:23,94, V. Campbell (Brit.) 7:14,98, VI. Tufte (Nor.) 7:20,20.

Skif, ženy: I. Čang Siou-jün (Čína) 7:38,16, II. Twiggová (N. Zél.) 7:45,18, III. Karstenová-Chodotovičová (Běl.) 7:40,03, IV. Neykovová (Bul.) 7:56,07, V. Bascelliová (It.) 7:43,67, 4., VI. Knapková (ČR) 7:51,56.

Dvojka bez kormidelníka, muži: I. Peron, Cadot (Fr.) 6:46,57, II. Ginn, Free (Austr.) 6:41,15, III. Twaddle, Bridgewater (N. Zél.) 6:41,65,…3. Makovička, Chalupa (ČR) 6:52,50.

Čtyřka bez kormidelníka, muži: I. James, Williams, Reed, Triggs Hodge (Brit.) 6:00,59, II. Cirkel, Vellenga, Gabriels, Vermeulen (Niz.) 6:00,50,…4. Gruber, Horváth, Bruncvík, Neffe (ČR) 6:10,36, III. Ryan, Marburg, McKenzie-McHarg, Hegerty (Austr.) 6:00,40.

Dvojskif, ženy:
I. G. a C. Eversová (N. Zél.) 7:03,92, II. Čchinová, Liangová (Čína) 7:03,13, 2. Antošová, Vařeková (ČR) 7:04,23.

Pohádky pro delegáty a kamery: Babišův projev kritizují opozice i ČSSD

Homole u Panny - Sobota byla v obci Homole u Panny ve znamení masopustního veselí. Specifikem místních oslav byl speciální autobus, který převážel účastníky po jednotlivých částech obce.

Policie při pátrání v okolí výbuchu v Poličce nalezla kus munice

Policisté při dnešním pátrání v okolí vybuchlé továrny v Poličce na Scvtavsku nalezli jeden kus munice, zároveň zmenšili pásmo kolem vstupu. Pátrání bude pokračovalo do setmění. Série čtvrtečních explozí v hale v areálu Polišských strojíren zranila 19 lidí, z toho tři vážně.

Šafářová si v Budapešti zahraje finále dvouhry. Osmý titul v kariéře je blízko

Budapešť - Tenistka Lucie Šafářová porazila v semifinále turnaje v Budapešti Němku Carinu Witthöftovou 6:4, 6:3 a poprvé od loňského triumfu v Praze ve Stromovce si zahraje finále dvouhry. Brněnská rodačka bude usilovat o osmý titul v kariéře.

Andrej Babiš: Havel měl u nás zavést prezidentský systém

Hnutí ANO se chystá na sněmovní volby, v sobotu a neděli si zvolí nové vedení a brzy už také představí svou vizi rozvoje České republiky v příštích dvaceti letech. Jeho předseda Andrej Babiš v rozhovoru s Deníkem tvrdí, že Česko by se mělo inspirovat v zahraničí a vzít si z něj to nejlepší – americký většinový systém, švýcarskou přímou demokracii a německý parlamentní jednací řád.