VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Už jsem to v posledním kopci neukvrdlal, řekl Bauer

Callaghan Valley /ROZHOVOR/ - Lukáš Bauer na olympijské padesátce medaili nezískal, přesto byl spokojený.

28.2.2010 2
SDÍLEJ:

Lukáš Bauer v cíli olympijského závodu na 50 km klasicky s hromadným startem.Foto: ČTK/Roman Vondrouš

Od zvláštního zpravodaje Deníku

Sundal lyže a z cílového prostoru odešel jen s úsměvem na tváři. Bez vytoužené medaile. „To je poker face,“ lehce vtipkoval Lukáš Bauer.

Vážně nejste zklamaný?

Prý nemohu být spokojenej, ale s dvanáctým místem jsem. Bylo to otevřený do posledního kopce, tahal jsem za kratší konec. Výkon určitě neovlivní pocit z celé olympiády. Individuální bronz a bronz ze štafety, to je výborný. Ta štafeta nečekaná, o to hezčí.

Proč jste víc neuspěl i na padesátce?

Vyvíjela se dobře do posledního kopce. Ale už posledních sedm kilometrů jsem se cítil velmi špatně. Když se rozjel finiš, už to nešlo.

Rozhodil vás pád v první polovině?

Určitě neovlivnil výsledek. Spadl jsem s Olssonem a ten si dojel pro bronz.

Jak vám vyhovovala výměna lyží v depu, což se dělo poprvé na olympiádě?

Dalo se třikrát měnit, ne po každé desítce. Jak posolili trať (aby vydržela pevnější, pozn. red.), tak byl sníh strašně agresivní. Objeli jste dvě kola (10 km) a už cítili, jak lyže smekaj nebo jsou hodně hladší. Museli jste přemýšlet, jestli objet patnáctku nebo dvacítku a pak si vzít jiný.

A vy jste volil správně?


První jsem měl naprosto výborné, proto jsem zariskoval a objel dvacítku. Druhý byly pocitově horší. Chtěl jsem měnit po deseti kilometrech, ale nebyl jsem v dobré pozici a zdálo se mi, že Northug toho chce využít, takže jsem na poslední chvíli nejel. Na poslední pětku už jsem si netroufl.

Lyže tedy jely?

Začínal jsem i končil na prvních, který jely výborně. Na druhých co jsem ztratil do kopce, jsem horko těžko dojížděl dolů. V cíli byly hladší… ale hlavně nohy byly tužší než u ostatních.

Kdy jste se smířil, že zůstanete bez medaile?

Asi na čtyřicátém kilometru, kdy šel dopředu Legkov a já jsem nedokázal vymazat zhruba ty tři čtyři metry za ním. A zároveň jsme se nemohli utrhnout skupině za námi. Aha, už nejsem tak živej… Do posledního kola bylo nejhorší vyjet kopec ze stadionu. Hodně mi pomohly lyže, ale v cílovém kopci jsem to už neukvrdlal.

Přebolí to brzy?

Nemá co .Mluvilo se o medaili, já jsem věřil. Ale netvrdil jsem, že jsem jediný favorit a že to je ložené. Patnáct lidí dojelo a je schopno dojet společně. Rozhodl finiš a dneska ty síly nebyly.

Proč chyběly síly?

Jednak tím, že jednou jsem spadl, dvakrát byl na hraně pádu a vždycky se pak propadnete někam, kde musíte dojíždět. Tam mě to stálo sil víc. Olympijský program byl náročný, ale Northug toho zvládl ještě víc. Já držím formu od Tour de ski, docela dlouho, a může mi lehce docházet.

Padesátka není vaším závodem.

Je specifická. I když jsem se pohyboval vepředu, nebyl jsem ten, který by si diktoval tempo. A tam najdete rozdíl mezi prvním a dvacátým.

„Rupnul“ jste někde, nebo síly docházely postupně?


Spíš to pozvolna, dvakrát třikrát jsem měl pocit na zvracení, ale nezastavil jsem. Já už nemohl zrychlit a ostatní jo.

Líbily se vám výměny lyží?

Je to svým způsobem blbost. Ničí se kouzlo lyžování, protože i mazání k závodu patří a někdy favorité promažou. Podporují se tak silné týmy. Ať se mi to líbí nebo ne, musím s tím počítat. Kdybych lyže nevyměňoval, tak bych na to dojel.

Ale obvykle jste se po výměně propadl na konec balíku…

Každý to tak měl, musel se propracovávat dopředu. Když se podaří dobře vyměnit lyže, tak ztratíte zhruba deset vteřin. A v dalším kole zase někdo jiný.

Průjezdy z boxů jste tedy zvládl, že?

Mně to vždycky při výjezdu z depa zadrhlo, akorát jsem nespadl jako Veerpalu. Jak při duatlonu přezouváte na skejt, pod lyžemi máte podložku, nekloužete. Tady hrozilo, že si ťuknete do lyže a ta odjede někam jinam. Spíš mi vadilo, že bylo depo úzké, dost jsme se tam šermovali s Colognou.

Trenér Petrásek říkal, že už po deseti kilometrech bylo jasné, že to nebude jeho den…

Proč to tedy neřekl mně? Snažil jsem se schovávat, ale do dvacátého kilometru jsem jel naprosto v pohodě. Dvanácté místo není nějaký problém, nadšený nejsem, ale hodnocení olympiády určitě neovlivní.

Dočkáte se na olympijské padesátce v Soči za čtyři roky?


Já to tady slíbím a za dva roky mi to budete připomínat. Mně teď zajímá zbytek sezóny, chci bojovat o druhé místo v celkovém hodnocení světového poháru. Petter (Northug) je s tím náskokem asi nedostižný s náskokem který má. A příští rok mě čeká jednoznačně mistrovství světa v Oslu. Soči v žádném případě nevylučuji, ale jestli tam vyjedu, uvidím. Záleží jak mě sport bude bavit a co na to rodina.

Dopíšete tam příběh stejně věhlasný jako Kateřina Neumannová v Turíně, která v posledním olympijském závodě kariéry dobyla zlato?

Když to řeknu úplně natvrdo, mně nezajímá, co napsala Katka. Byla to výborná závodnice, ale já se v žádném případě nehodlám na ni dotahovat. Závodím v jiné kategorii s jinými závodníky. A moc výborných nemá z olympiády ani tu bronzovou. Ještě jsem neskončil, nic nehodnotím. A kdybych tu zlatou už nikdy neudělal, nic se neděje. Budu zase starší, ale chci se pořád strkat s těmi nejlepšími než jezdit někde v průměru.

Bude vám šestatřicet, můžete v Soči získat ještě tři medaile?

Tři? Nebo sedm. Nevím. Určitě přidají nějaký závod, co mi bude vyhovovat. Sprint trojic a tak. Nedá se to, myslím. Tím, že se pohybuju takhle ve špičce, moje ambice, už teď můžu říct na příští rok, budou jednoznačně zase bojovat o medaile.

Jak hodnotíte vystoupení Pettera Northuga. Větší očekávání, než naplnil, přesto tady byl nejlepším ze všech…

Víceméně je to výborný závodník. Tady se pořád píše, jak zakřičí na někoho, ať zůstane za ním a jak se ho všichni bojí. Ano, mám takový pocit, že spousta závodníků je z něj podělaná. Já ne. Když jsem jsem ho dojel na tréninku, zezadu jsem mu brnknul do hole. Za někým se vyloženě vyvážel. Povídám mu: Koukám, že se připravuješ na zítra (na padesátku, pozn. red.), pořád jet za někým. Sněžilo a on na to: To ti bude vyhovovat, že jo. Mně to je jedno, odpověděl jsem mu. A on: no, právě, zkouším si, jak pojedu za tebou a ve správný okamžik nastoupím. Já to čekal, takže jsem mu dodal, že ve Val di Fiemme taky pořád jel za mnou a že mi to vyhovovalo…

Hlídal si vás pak při závodě?

Koukal se po mně, jestli půjdu měnit lyže nebo ne. Po dvaceti, když jsem to udělal, bylo vidět, že chce ujet. Chytil jsem ho asi po kilometru a půl a povídám: děkuju, že jsi na mě čekal, teď můžeme konečně jet. Sjeli jsme kopec a tam jsem se rozsekal s Olssonem. Snaží se možná zavádět slovní válku, ale já mu to vracím.

Přesto kromě Tour de ski, která patřila vím, uznáváte jeho vládu?

Musím se před ním sklonit. Ten program, co tady absolvoval, pod jakým byl tlakem a přestože se mu na začátku nedařilo… Jen potvrdil, že je pan lyžař a spravedlivě vede světový pohár. Ale to neznamená, že bych z něj měl být vytrslej. Ano, když spolu půjdeme do finiše, moc šancí asi mít nebudu, ale zabojuju do posledních metrů. A taky se to sejde, že jsem schopný ho porazit. Stejně jako spousta jiných lidí.

Autor: Tomáš Nohejl

28.2.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
První ministryně Skotska (premiérka) Nicola Sturgeonová chce bránit místo, které má Skotsko v Evropské unii, a bude usilovat o to, aby Skotové mohli mít po odchodu Británie z unie i nadále přístup k evropskému jednotnému trhu.
AKTUALIZOVÁNO
3

Skotský parlament souhlasí s novým referendem o nezávislosti

Izraelský rabín - ilustrační foto

Soud v Soči vyhostil ze země amerického rabína, důvody neuvedl

Brečet nebudu, říká sprejer, který poničil hradby

Na místo činu se o víkendu vrátili sprejeři, kteří ve čtvrtek 16. března pomalovali historické hradby a další místa v Klatovech, a způsobili tak škodu za zhruba 45 tisíc korun. Odstraňovali nápisy, které nastříkali. Lítost by u nich ale člověk hledal jen stěží.

Vinni! Policisté, co zasahovali proti útočnici ze Smíchova, vyslechli trest

Obvodní soud pro Prahu 1 uznal ve čtvrtek vinnými dva policisty, kteří zasahovali proti Michelle Sudků poté, co chtěla zabíjet v kavárně na pražském Újezdě. Potrestal je trestním příkazem. Informaci České televize v úterý potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1. Konkrétní druh ani výši trestu soud nezveřejní, dokud nebude výsledek sdělen účastníkům řízení. Oba policisté mohou proti rozhodnutí podat odpor, v tom případě by soudkyně musela nařídit hlavní líčení.

Se zpěvačkou Špinarovou se příznivci rozloučí 1. dubna v Ostravě

Se zpěvačkou Věrou Špinarovou, která náhle zemřela v neděli ve věku 65 let, se její příznivci mohou rozloučit dopoledne 1. dubna v Ostravě. Smuteční síň krematoria ve Slezské Ostravě jim bude zpřístupněna od 09:00 do 12:00. Odpoledne se poslední rozloučení uskuteční pouze v kruhu rodiny a přátel. ČTK o tom dnes informoval Adam Pavlík, syn Věry Špinarové a vedoucí její doprovodné kapely.

Divoká prasata terorizují lázně i města

Nejsou to hony za dobrodružstvím, ale na vztek. Odstřel divokých prasat, která v nájezdech terorizují parky v Karlových Varech a dalších městech, ale nepohrdnou ani zahradami soukromníků, nyní zaměstnává myslivce i pracovníky Správy lázeňských parků. Ačkoliv na čekanou vyrážejí prakticky každou noc, od začátku letošního roku se jim podařilo ulovit jeden kus.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies