Epidemie koronaviru a 5G nemají žádnou souvislost, jedná se o fake news
Spekulace o spojitosti mezi epidemií nemoci covid-19 a zaváděním mobilních sítí páté generace (5G) nemají vědecký podklad.
Takovou zprávu musela na jaře společně vydat hned tři česká ministerstva, aby vyvrátila konspirační teorie, které se šíří také na českém webu, sociálních sítích či v řetězových e-mailech. Ministerstva průmyslu a obchodu, zdravotnictví a pro místní rozvoj je označila za ničím nepodložené zprávy, takzvané fake news.
„Elektromagnetické pole generované zařízeními sítě 5G nemá příčinnou souvislost s šířením ani průběhem nemoci covid-19," uvedla ministerstva. Sítě páté generace podle nich nijak nevybočují z limitů pro elektromagnetické záření.
Své sdělení ministerstva doplnila dalšími informacemi o zavádění sítí 5G v Česku a odkazy na weby Státního zdravotního úřadu a Mezinárodní komise pro ochranu před neionizujícím zářením (ICNIRP).
Poukázala také na internetovou stránku ministerstva vnitra zaměřenou na dezinformace o koronaviru, jejíž část je věnovaná vyvracení tvrzení o souvislostech mezi nákazou a sítěmi 5G. Podle současných vědeckých poznatků nový typ koronaviru vznikl přirozenou mutací, na kterou technologie 5G nemá a neměla žádný vliv, píše se tam.
Deset nejčastějších manipulací týkajících se koronaviru zveřejnilo v polovině dubna Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám (CTHH) ministerstva vnitra.
Sítě 5G umožňují datové přenosy o rychlosti přes jeden gigabit za sekundu, což je zhruba desetinásobek rychlostí v sítích LTE. Mají umožnit rozvoj oblastí, jako je autonomní řízení nebo internet věcí.
Tvrzení o negativním zdravotním účinku technologie 5G se ve veřejném prostoru objevovala už před začátkem krize kolem covidu-19. Úřady zaznamenaly vandalské nebo žhářské útoky na vysílače například v Británii, Nizozemsku, Irsku a na Kypru.
V Česku se chystá aukce kmitočtů pro rychlé sítě 5G. Podle záměru Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) by mohla začít v polovině roku. Jejím cílem je přilákat nové operátory, a zvýšit tak konkurenci na trhu. Technologie 5G se budou v Česku přednostně testovat v Bílině, Jeseníku, Karlových Varech, Plzni a Ústí nad Labem.
Velká Británie zaznamenala žhářské útoky na 5G vysílače
Poté, co mezinárodní zpravodajská agentura Reuters přinesla začátkem dubna první zprávy o úmyslném podpalování telekomunikačních stožárů pro 5G sítě v Birminghamu ve střední Anglii a v severoanglickém Merseyside, se naplno ukázala síla šířených pomluv a konspiračních teorií a donutila k reakci přední politiky také v Británii. Člen britského kabinetu Michael Gove fámy ohledně škodlivosti 5G sítí označil za „nebezpečné nesmysly“.
Podobně se vyjádřil i ředitel britské Národní zdravotní služby (NHS) Stephen Powis, podle nějž jde o „nejhorší druh falešných zpráv“, přičemž dodal, že „mobilní sítě jsou pro nás všechny naprosto nepostradatelné“.