Takovou zprávu musela na jaře společně vydat hned tři česká ministerstva, aby vyvrátila konspirační teorie, které se šíří také na českém webu, sociálních sítích či v řetězových e-mailech. Ministerstva průmyslu a obchodu, zdravotnictví a pro místní rozvoj je označila za ničím nepodložené zprávy, takzvané fake news.

„Elektromagnetické pole generované zařízeními sítě 5G nemá příčinnou souvislost s šířením ani průběhem nemoci covid-19," uvedla ministerstva. Sítě páté generace podle nich nijak nevybočují z limitů pro elektromagnetické záření.

Své sdělení ministerstva doplnila dalšími informacemi o zavádění sítí 5G v Česku a odkazy na weby Státního zdravotního úřadu a Mezinárodní komise pro ochranu před neionizujícím zářením (ICNIRP).

Poukázala také na internetovou stránku ministerstva vnitra zaměřenou na dezinformace o koronaviru, jejíž část je věnovaná vyvracení tvrzení o souvislostech mezi nákazou a sítěmi 5G. Podle současných vědeckých poznatků nový typ koronaviru vznikl přirozenou mutací, na kterou technologie 5G nemá a neměla žádný vliv, píše se tam.

Deset nejčastějších manipulací týkajících se koronaviru zveřejnilo v polovině dubna Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám (CTHH) ministerstva vnitra.

Sítě 5G umožňují datové přenosy o rychlosti přes jeden gigabit za sekundu, což je zhruba desetinásobek rychlostí v sítích LTE. Mají umožnit rozvoj oblastí, jako je autonomní řízení nebo internet věcí.

Tvrzení o negativním zdravotním účinku technologie 5G se ve veřejném prostoru objevovala už před začátkem krize kolem covidu-19. Úřady zaznamenaly vandalské nebo žhářské útoky na vysílače například v Británii, Nizozemsku, Irsku a na Kypru.

V Česku se chystá aukce kmitočtů pro rychlé sítě 5G. Podle záměru Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) by mohla začít v polovině roku. Jejím cílem je přilákat nové operátory, a zvýšit tak konkurenci na trhu. Technologie 5G se budou v Česku přednostně testovat v Bílině, Jeseníku, Karlových Varech, Plzni a Ústí nad Labem.

Velká Británie zaznamenala žhářské útoky na 5G vysílače

Poté, co mezinárodní zpravodajská agentura Reuters přinesla začátkem dubna první zprávy o úmyslném podpalování telekomunikačních stožárů pro 5G sítě v Birminghamu ve střední Anglii a v severoanglickém Merseyside, se naplno ukázala síla šířených pomluv a konspiračních teorií a donutila k reakci přední politiky také v Británii. Člen britského kabinetu Michael Gove fámy ohledně škodlivosti 5G sítí označil za „nebezpečné nesmysly“.

Podobně se vyjádřil i ředitel britské Národní zdravotní služby (NHS) Stephen Powis, podle nějž jde o „nejhorší druh falešných zpráv“, přičemž dodal, že „mobilní sítě jsou pro nás všechny naprosto nepostradatelné“.