Asociace GSMA předpovídá, že počet připojení 5G do roku 2025 bude celosvětově představovat 20 %, což s sebou ponese i razantní technologický pokrok zejména v sektoru internetu věcí (označuje se  IoT, jde o síť fyzických zařízení, vozidel, domácích spotřebičů a dalších zařízení, která jsou vybavena elektronikou, softwarem, senzory, pohyblivými částmi a síťovou konektivitou, která umožňuje těmto zařízením se propojit a vyměňovat si data).

V následujících pěti letech vzroste počet připojených zařízení na 25 miliard, s čímž se očekává i trojnásobné navýšení výnosů v tomto sektoru na 1,1 bilionů dolarů. Podle GSMA bude technologie 5G první generací v dějinách, která bude mít větší dopad na podniky než na koncové zákazníky.

Severní Amerika a Asie: Kanada startuje, Japonci jsou pozadu

USA i Kanada absolvovaly testy 5G technologií v uplynulých letech a velcí operátoři jako Verizon, T-Mobile či AT&T již nabízejí připojení k sítím páté generace v pěti desítkách amerických měst.

Kanada se začátkem roku přidala k propagátorům 5G, které spustila hned ve čtyřech největších kanadských městech najednou. Agentura Ovum předpokládá, že do roku 2023 bude téměř třetina mobilních připojení na území Severní Ameriky probíhat právě na sítích 5G.

K 5G se hrdě hlásí technologicky pokročilé země jako je Jižní Korea a Čína. Jihokorejští operátoři jako první v Asii vybudovali infrastrukturu 5G pro komerční účely a začátkem loňského roku mohly sítě 5G využít první uživatelé.

Dle agentury MSIT probíhá v této době 21 % veškerých mobilních připojení právě na sítích 5G. Místní vláda dlouhodobě klade důraz na implementaci nových technologií, první testy v nasazení 5G proto proběhly již v roce 2018 během olympijských her v Pchjongjangu.

Japonští operátoři jsou oproti jihokorejským pozadu – operátor NTT Docomo jako první v zemi spustil sítě 5G teprve koncem března letošního roku následován o několik dní později dalšími dvěma největšími operátory na japonském trhu, KDDI Corp. a Softbank Corp. V současné době NTT Docomo nabízí služby 5G ve 150 lokalitách napříč vybranými městy a do roku 2024 hodlá služby rozšířit na celé území Japonska.

Nejmasivnější nasazení zažila Čína

Asijským lídrem v technologiích 5G je v současné době Čína, která ačkoliv zpřístupnila 5G teprve v říjnu loňského roku a tedy později než USA, Jižní Korea či UK, jednalo se o jedno z nejmasivnějších nasazení 5G technologií na světě.

Tři hlavní operátoři, China Mobile, China Unicom a China Telecom měli ke konci prvního pololetí 2020 celkem 440 tisíc základových stanic a do konce roku se plánuje dosažení počtu 600 tisíc. Kompletní investice do budování infrastruktury 5G se odhaduje na 1,2 bilionů yuanů, tedy více než 4,5 bilionu korun.

S implementací 5G neotálejí ani státy jako Katar spravující sítě ve spolupráci s operátory Ooredoo a Vodafone, či Spojené Arabské Emiráty, kde proběhlo komerční spuštění v květnu loňského roku. Země jako Singapur, Thajsko, Filipíny či Vietnam plánují spuštění sítí 5G v průběhu tohoto roku. 

Evropa: Monako má celonárodní pokrytí, Švýcarsko téměř také

Ke konci roku 2019 bylo na evropském trhu již 15 hráčů na poli 5G v devíti členských státech – nejnovějším z nich se stalo v říjnu 2019 Rumunsko. Jedním z prvních v implementaci technologií páté generace na území Evropy bylo Norsko, které ve spolupráci s operátorem Telia Norway spustilo testovací síť již v prosinci 2018.

Technologie 5G byly použity norském Oslu v kině Odeon, které se tak stalo prvním 5G kinem na světě. Ve stejném roce začalo s testováním technologií i Německo dle vládou připravené strategie 5G Strategie für Deutschland.

Operátor Deutsche Telekom spustil komerční sítě 5G v pěti klíčových německých městech včetně Berlína a Mnichova v září 2019. Do konce letošního roku chce operátor pokrýt dvacet vybraných měst, do roku 2025 pak celé území Německa.

Vedle Monaka, které spustilo sítě páté generace v červenci 2019 a stalo se první a jedinou zemí na světě s celonárodním pokrytím, má k pokrytí kompletního území nakročeno i Švýcarsko.

Operátor Swisscom začal s komerčním nasazováním sítí 5G v dubnu 2019 a díky strategii postupného zasíťování měst má v dnešní době dle výroku společnosti přístup k novému typu připojení již 9 z 10 Švýcarů. Služby 5G nabízí i druhý největší operátor Sunrise, kterému se již podařilo pokrýt 80 % populace.

Progresivní zemí v oblasti 5G je i Finsko, které stejně jako Norsko spojilo síly s operátorem Telia a koncem roku 2018 představilo první projekt postavený na technologiích 5G na letišti v Helsinkách.

Ve spolupráci se správcem letiště, společností Finavia, byl na letiště dodán robot, jehož cílem je průzkum možností 5G ke zlepšení uživatelského zážitku cestujících. Robot je například schopen navigovat pasažéry k jejich terminálu, ale také v reálném čase monitorovat situaci a správný chod letiště.

Sítě 5G spustily v průběhu roku 2019 i Velká Británie s více než 50 pokrytými městy, Itálie, Španělsko, či Rakousko. O implementaci sítí 5G usilují v letošním roce Chorvatsko, Švédsko, Francie i další členské státy.

Evropská komise již v září roku 2016 předložila „Akční plán 5G pro Evropu“ cílený na podporu zavádění a využívání sítí 5G, dle kterého se očekává, že do konce tohoto roku budou služby 5G dostupné ve 138 evropských městech. Do sítí 5G byla zatím v rámci Evropské unie investována miliarda eur včetně 300 milionů eur z finančních prostředků z EU.

5G zrychlí průmysl, potáhne globální růst HDP, zvýší efektivitu firemních procesů a výroby, umožní netušené možnosti v oblasti zdravotnictví, dopravy i robotizace. 5G bude znamenat pohodlnější život, nové dimenze zábavy, poznávání a vzdělávání.