Budovy, které se vymykají zvyklostem, budí často i vášně nejen v odborných kruzích. Přesto mají pevné místo v dějinách moderní architektury. Najdeme je ve vyspělých zemích po celém světě.

Big Basket v Ohiu

Budova Big Basket v Newarku ve státě Ohio byla postavena jako sídlo společnosti Longaberger Company amerického výrobce ručně vyráběných košů z javorového dřeva. Záměrně má tvar běžně prodávaného koše, který je však v tomto případě 160krát větší. Jak uvedl web Designing buildings, stavba budovy o rozloze padesáti tisíc metrů čtverečních byla dokončena v roce 1997.

Důmyslné poskládání boxů poskytuje bytům střešní zahradu.
Unikátní stavba Habitat 67: Vzbuzuje údiv, vypadá jako živá a je celá z kostek

„Je sedmipatrová a má centrální atrium a nad ním prosklený strop zajišťující přístup přirozeného světla. Je zakončena dvěma ocelovými madly, každé o hmotnosti 75 tun. Obě jsou opatřeny topnými tělesy proti zamrzání a zabraňují tak, aby na strop padaly kusy ledu, které by ho mohly poničit,“ uvedl k šikovnému nápasu web Designing buildings.

Jak to vypadá v budově Big Basket?

Zdroj: Youtube

Křivý dům v Sopotách

Údiv vyvolává i Křivý dům v polských Sopotách. Má jedinečný tvar, takže stavba vypadá, jakoby celá tála. Je barevná, kdy modrozelené smaltované šindele na střeše budovy připomínají dračí šupiny.

„Na asi čtyř tisíců metrů čtverečních užitné plochy se nacházejí kanceláře, kavárny i noční kluby. Je tu také zeď slávy, na kterou se podepisují celebrity, když dům navštíví,“ překvapí turisty podle webu Masterclass stavba.

Křivý domek se z okolní zástavby skutečně vymyká.

Zdroj: Youtube

Dům mezi portugalskými balvany

I mezi dvěma obřími balvany lze postavit dům. Jeden takový stojí uprostřed majestátní portugalské krajiny u Moreira do Rei. Nabízí ikonické, ale uvnitř skromné bydlení, které jistě zanechává v moderní architektuře zajímavou stopu. Jak připomíná cestovatelský web Atlas obscura, rozhodně nejde o dílo programů jako je Photoshop.

Výjimečný dům v portugalském Moreira de Rei:

Zdroj: Youtube

Dům Flintstoneových v Malibu

Seriálem Flintstoneovi je zase inspirován dům v jižní Kalifornii v oblasti Malibu. Je natolik dobře umístěn, že je z něj vidět oceán, hory i město plné světla. Uvnitř je jedna ložnice, kuchyně a dvě koupelny.  Interiér připomíná jeskyni, byť notně luxusní. Nechybí ani krb, jak uvádí web Home design.

Jak to vypadá uvnitř?

Zdroj: Youtube

Ocelový dům v Texasu

Dům Roberta Bruna ze svařované oceli byl původně koncipován jako velká ocelová socha, která měla být velkým lákadlem u Lubbocku v americkém státě Texas. Přes řadu úvah a přemýšlení pak Brun dospěl k názoru, že by celá stavba mohla posloužit jako dům. A nakonec trvalo více než tři desetiletí, než se původní myšlenka stala realitou. Výsledkem je obdivuhodný dům, který váží přes sto tun. Obytná plocha pak přesahuje 200 metrů čtverečních.

„Brun nestavěl proto, že by chtěl postavit dům. Měl ale rád práci s ocelí a sochy a tohle je výsledek,“ konstatoval web Double stone steel.

Podívejte se dovnitř tohoto úžasného domu:

Zdroj: Youtube