Toto je příběh rodiny, která nemá problémy s penězi. Sídlí v Singapuru a jezdí po celém světě. Když byli lyžovat v Japonsku, zjistili, jak příjemné může být bydlení ve velmi malém, ale promyšleném domě. Japonci jsou v tomto opravdu mistři. Napsal o tom časopis Dům a zahrada.

Ve vlastním

Každé léto pak rodina jezdí do Wanaky na Novém Zélandu a po několikaletém pronajímání různých nemovitostí se rozhodli, že si pořídí vlastní prázdninové sídlo. Vzpomněli si na své zimní radovánky v Japonsku a na malý útulný dům. Chtěli si postavit něco podobného. Nic velkého, všechno promyšlené do posledního detailu.

Z Japonska na Nový Zéland

Zadání bylo jasné: dům, který bude malý, příjemný, chytrý, pohodlný… Prostě si vezme zkušenosti z japonského stavitelství a přenese je do novozélandské přírody a tradic.

CONDON SCOTT ARCHITECTS
Novozélandská architektonická kancelář má široké portfolio zakázek – od škol až po rezidenční projekty. Pyšní se celou řadou ocenění, například tento dům získal hned dvě architektonické ceny za Dobrý design 2021 (Austrálie) a první místo v soutěži Australského architektonického institutu v kategorii malých projektů.

Výsledek vlastně nenabízí nic extra. Vždyť podlahová plocha stavby je pouhých 90 m2! Ve spodním patře se nachází obývací pokoj spojený s kuchyní a jídelnou, koupelna a jedna ložnice s palandou pro děti. Ložnici odděluje od společného prostoru schodiště, takže nehrozí, že by rodiče, kteří zůstanou déle vzhůru, rušili děti.

V patře je další ložnice, koupelna a otevřené patro, které slouží jako pracovna nebo herna. Celý interiér je obložený dřevěnou překližkou, která na mnoha místech skrývá skladovací prostory. Třeba i ve schodech je schovaný dostatek úložného místa.

Do detailu

Dům je postavený v pasivním standardu. Základ tvoří SIPS panely, které jsou spojené a izolované tak, aby splnily standardy neprůvzdušnosti a nízkých tepelných ztrát. Dále jsou zevnitř opláštěné zmíněnou překližkou a zvenčí cedrovými došky, které jsou zcela bezúdržbové. Dřevo doplňuje černěný kov, který se objevuje na oknech, vystupujícím zavěšeném komínu i na doplňcích v interiéru.

Dům je skvělou ukázkou promyšlené stavby, která nepotřebuje být rozmařilá ve svém půdorysu, stavebních postupech ani vybavení. Nabízí do detailu dotažený malý prostor a také špičkovou technologii stavby.

Dům a zahrada – Měsíčník, který se komplexně zaměřuje na rodinný dům. Věnuje se zejména jeho architektuře, stavbě, rekonstrukci, vybavení a zařízení interiéru a úpravě zahrady. Přináší návštěvy pozoruhodných rodinných domů, názory architektů a odborníků, ale hlavně praktické informace a tipy pro všechny, kdo rodinný dům staví, bydlí v něm či o bydlení ve vlastním sní.