Majitel bytu toužil po otevřeném prostoru, ale zároveň cítil, že místnosti by nějak oddělené být měly. Ke spolupráci přizval architektku Markétu Bromovou, která vymyslela elegantní řešení v podobě vestavěných boxů se šatníky a knihovnou.

Nejprve však bylo třeba celý byt zbavit všech nežádoucích stavebních prvků a nánosů omítek. Markéta Bromová se rozhodla využít stávající konstrukční a technické parametry bytu a odhalit stropní konstrukci železobetonových průvlaků s žebírky a výrazné betonové sloupy.

Pohled do koupelny.
Lehčí a vzdušnější byt. Inspirace pro ty, kteří chtějí rekonstruovat i svépomocí

Díky nim získal letenský byt nádech industriálního designu.

„Nosným tématem našeho konceptu se stal výběr podlahy, která měla být v celém bytě jednotná, tedy i v koupelnách a ve sprchových koutech. Jednou z možností byla terazzová podlaha, ale po statickém posouzení jsme se s klientem rozhodli pro broušenou betonovou stěrku,“ vysvětluje architektka.

Dělícím prvkem je zelený vroubkovaný box

Boxy umožnily, aby se místnosti od sebe vyčlenily a také byla oddělená soukromá část bytu od společenské. Jsou vytvořeny z různých materiálů a struktur. 

Hlavním dělicím prvkem prostoru se stal zelený vroubkovaný box, který v sobě skrývá část kuchyně s lednicí, myčkou nebo vestavnou troubou a šatními skříněmi. Ukrývá se za ním ložnice. Na kuchyni s ostrůvkem navazuje otevřený prostor jídelny a obývacího pokoje.

Koupelnu je v zadní části pražského bytu.Koupelnu je v zadní části pražského bytu.Zdroj: Se souhlasem Veroniky Raffajové

U vstupu do bytu mají majitelé k dispozici malou komoru a vestavěnou skříň v tmavém obložení, která postupně přechází v knihovnu.

Jediné dveře, které v letenském bytě najdete, vedou do koupelny a toalety. Hygienické zázemí je v zadní části obytného prostoru. Hosté mají k dispozici menší koupelnu a toaletu, ukryté za jídelnou.

Obývací část zajímavého domu v pražských Malešicích.
Impozantní schodiště předurčilo ráz domu. Je plný inspirativních zvláštností

Průhledy, které vznikly po odstranění většiny příček, jsou někdy překvapivé, a to díky propojení řady materiálů. Beton využila architektka kromě podlahy a stropu také pro atypické umyvadla a desku na kuchyňském ostrůvku. Díky obložení patinovými mosaznými panely se z ostrůvku stal nepřehlédnutelný solitér.

Nábytek je vyrobený z masivního dřeva. Celý prostor sjednocují bílé stěny.