Většina stavebníků zná to počáteční nadšení, když se rozhodne rekonstruovat původní objekt. Má představu, co a jak půjde a bude potřeba opravit, čemu se bude nutné raději vyhnout a do poslední chvíle doufají, že je nepotká žádná mimořádnost.

Podobně to mohlo být také u Tomáše Kaštila. Ten vlastnil starý dům v Ledčicích na Mělnicku. Atraktivitě místa přidává výhled na horu Říp a také velký jabloňový sad. Do parádní lokality pro rekreaci se spolu s rodinou natolik zamiloval, že se tam rozhodl přestěhovat, a opustit tak nemalé zázemí Prahy, kde do té doby bydlel.

K domu náleží přírodní jezírko, ve kterém se lze i koupat
Dům snů? Kousek za Prahou vyrostlo působivé stavení podle učení Feng-šuej

Zadání pro Destyl ateliér znělo jasně – dům opravit, pro stavbu jako takovou i interiér využít moderních technologií, udržet požadavky na estetiku a zároveň budově zachovat vesnický charakter a její kouzlo.

Když se však řemeslníci pustili do práce, začala se ukazovat skutečná kondice objektu. „V průběhu bouracích prací se opakovaně naráželo na velice špatný stav budovy. Rozsah plánované rekonstrukce stále narůstal. Nakonec jsme museli jít cestou demolice a dům postavit od základů znova,“ popsal Martin Poledníček z Destyl ateliér.

Jako původní stavba 

Investor si přál, aby se dům co nejvíce podobal původní stavbě. „Proto jsme v projektu zachovali tvar a dispozice původního objektu. Dokonce se podařilo postavit klenby přesně tak, jak byly v původním stavení,“ dodal Poledníček, který projekt přihlásil i do prestižní soutěže Grand Prix architektů – Národní ceny za architekturu.

Novostavba byla stejně jako původní objekt omítnuta, zachovány byly i šambrány (architektonické ozdobné prvky) kolem oken. Část, kde je umístěn hlavní vstup, je obložena kamenem. „Záměrně byla vybrána opuka, která se nedaleko těžila,“ sdělil architekt.

V obývacím pokoje zaujme klenutý strop.V obývacím pokoje zaujme klenutý stropZdroj: se svolením Destyl ateliér a Grand Prix architektů

Nově vybudovaná část, kde se nachází hlavní vstup, je obložena kamenem. Jde o vzor opuky, která se v dané lokalitě těžila. Dům má klasickou bílou fasádu, která zapadá do tamní architektury. Pro střechu vstupní části a vikýře byl použit falcovaný plech v antracitovém odstínu. Na zbytek červené tašky. Upravené venkovní části dominuje bazén.

I při realizaci interiéru se šlo cestou kombinace dobových a moderních prvků. Pro kuchyňskou část byla zvolena kombinace bílé a dřeva. K pohodlí přípravy pokrmů přispívá ostrůvek. Zaujmou různě barevné židle, skvěle vypadají i odhalené trámy.

Je až neuvěřitelné, co se všechno podařilo do velmi omezeného prostoru v dětském pokoji dostat
Akce Malvazinky. Malý dětský pokoj byl pro architekty obrovskou výzvou

Nepřehlédnutelné je i kovové zábradlí se síťovou výplní či knihovna ve stěně podél schodiště. Designově vyvedené jsou i další místnosti.

Přestože jde o novostavbu, z původního domu tu přece jen něco zbylo. Červená pumpa. Ta bude majitelům připomínat doby, kdy do Ledčic jezdili jenom na víkendy a rekreaci.