Věřte nebo ne, trojnásobnému mistru světa v desetiboji chybí domácí titul.

Tomáš Dvořák v dobách své největší slávy na mistrovství republiky zpravidla chyběl. Nyní se chystá prestižní zlato dobýt.

„Poprvé jedu na medaili, ne na výkon. Ale bude to boj,“ vyhlásil bývalý světový rekordman před víkendovou soutěží ve Staré Boleslavi.

Mezi Dvořákovy konkurenty se řadí i početná skupina jeho svěřenců. Adam Nejedlý a Pavel Baar už dokázali v desetiboji nasbírat 7 000 bodů. „K titulu bude stačit 7700,“ odhadl Dvořák. „Takže to rozhodně udělám.“

Závodníky, které slavný desetibojař připravuje, stanuli proti Dvořákovi jako soupeři při červnovém mítinku v Kladně. „Tam jsem si ale boj s nimi moc neužil,“ připomněl šestatřicetiletý atlet svůj nedokončený závod.

Startovní listina víceboje ve Staré Boleslavi registruje propastný věkový rozdíl mezi Dvořákem a některými jeho svěřenci. Například Nejedlý a Nešvera se narodili o šestnáct let později.

„Budu v závodě podlej, říkat klukům, že si mají dát rozběh o stopu dopředu, aby udělali přešlap,“ smál se Dvořák. „Ba ne, takový soupeř určitě nebudu.“

Atletická veřejnost se v případě Dvořákova startu soustřeďuje i na nominační metu pro olympijské hry. Do Pekingu pošle českého desetibojaře zisk osmi tisíc bodů. „Výkon je teď pro mě podřadná záležitost, chci titul,“ zopakoval bronzový z olympiády v Atlantě.

Dvoudenní soutěž na stadionu v Houštce startuje sprintem na 100 metrů v sobotu v 11,15 hodin.