Pozitivní vzorek pochází z 31. července 2018. To bylo krátce před tím, než Drahotová získala stříbro na evropském šampionátu v Berlíně.

"Jsem v šoku a nechápu to. Nedopuju! Požádám o analýzu B vzorku. Seznámíme se s tím, co jsem měla porušit, a pak se k tomu vyjádřím. Než se věc vyjasní, nebudu startovat na závodech. Prosím pochopte, že k tomu zatím nebudu říkat víc," uvedla pětadvacetiletá chodkyně v prohlášení, které médiím poskytl její advokát Jan Šťovíček.

Drahotová v posledních měsících přišla o pozici české chodecké jedničky. Loni v říjnu ji na republikovém šampionátu těsně porazila Tereza Ďurdiaková, která před deseti dny titul obhájila titul.

Drahotová mistrovský závod v Olomouci nedokončila. Do její další přípravy zasáhla informace o dopingu. "Jedná se o téměř tři roky starou záležitost. Nejprve musíme zjistit detaily případu. Zatím nám nebylo sděleno ani o jakou látku se konkrétně má jednat. Prosím veřejnost i sportovní fanoušky, aby respektovali stanovisko Anežky, že se prozatím nebude dále k věci vyjadřovat, dokud se nedozvíme více informací," uvedl Šťovíček.

Nesrovnalosti v biologickém pase 

Z informací serveru iDNES.cz vyplývá, že se jedná o nesrovnalosti v biologickém pase. Vzorky se skladují několik let a zkoumají neustále novými způsoby, proto trvalo tak dlouho, než se Drahotová o pozitivním nálezu dozvěděla. "My si myslíme, že důkazy jsou jasné, ale to uvidíme," řekl serveru zástupce ředitelky a tajemník Antidopingového výboru ČR Tomáš Vávra.

Podklady dostal Český atletický svaz, který by měl s Drahotovou zahájit disciplinární řízení. Biologické pasy mohou být problematické, jak ukázal vleklý případ cyklisty Romana Kreuzigera. Kvůli podezřelým hodnotám z let 2011 a 2012 přišel o dva roky později o Tour de France a teprve v roce 2015 definitivně prokázal svou nevinu.

Zastupoval ho tehdy Šťovíček, jenž se ujal i Drahotové. Chodkyni hrozí minimálně neúčast na mistrovství Evropy v chůzi družstev, které budou 16. května hostit Poděbrady. Na olympijské hry ještě nemá splněný ostrý limit Světové atletiky, ale mohla by mít šanci na účast díky postavení ve světovém žebříčku.

Kromě stříbra z Berlína má Drahotová ve sbírce také bronz v závodu na 20 km z ME 2014 v Curychu. Před sedmi lety rovněž ovládla juniorské mistrovství světa v Eugene na trati 10 km ve světovém rekordu. O rok dříve se stala juniorskou evropskou šampionkou. V roce 2015 byla osmá na MS v Pekingu, na olympijských hrách v Riu de Janeiro skončila desátá.