Rekordní účast, smělé ambice. Zrak fanoušků atletiky se v těchto dnech upírá na britské ostrovy. Na halové mistrovství světa do Birminghamu vyrazilo třiadvacet českých reprezentantů. Šéftrenéra Tomáše Dvořáka vysoký počet jeho svěřenců pochopitelně potěšil.

„Naše špička se předvedla. Ostatní Evropané vysílají dramaticky menší výpravy. Třeba Francouzi jen osm závodníků. Počet navyšují obě štafety, ale nevymysleli jsme si je. Do atletiky patří. Patnáct závodníků v individuálních disciplínách jsme však nikdy neměli,“ pochvaloval si bývalý slavný vícebojař.

Od koho si Dvořák slibuje útok na medaili?

„Nejvyšší ambice má Tomáš Staněk. Je světovou jedničkou, hodil český rekord, ale nebude to mít snadné. Má ovšem šanci napravit loňské čtvrté místo z letního šampionátu v Londýně,“ prohlásil Dvořák o letos neporaženém koulaři.

Vrhač si je vědomý své dominance, ale snaží se mírnit optimismus. „Forma je neskutečná. Těší mě, že jsem první na světě, ale nepřikládám tomu žádnou důležitost. V Birminghamu se medaile nebudou dávat za tabulkové pořadí. Na medaili budu muset nejlepší výkon potvrdit,“ zmínil Staněk rekordní vrh 22,17.

Šampionát začíná už dnes, kdy se skáčou obě výškařská finále, a na startu nebude chybět Michaela Hrubá. Vysoko v tabulkách (šestý) je i překážkář Petr Svoboda. Zkraje sezony držel nějakou dobu nejrychlejší čas roku, ale kvůli zranění na ostravském mítinku a ulití startu při mistrovství republiky víc nezávodil.

Titul bude v Birminghamu obhajovat čtvrtkař Pavel Maslák, ale čeká ho těžká šichta. Letos má nebývalou konkurenci a také jeho forma není taková jako v minulých sezonách. Mílař Jakub Holuša byl před dvěma roky v Portlandu druhý. U něj bude záležet hlavně na tom, jakým stylem se poběží finále (pokud do něj postoupí). Víc by mu seděl takticky vedený závod.

„Překvapit může dálkař Radek Juška, který se umí prosadit v mezinárodní konkurenci. V tabulkách jsou vysoko vícebojaři. Jan Doležal je čtvrtý, ale v jeho případě se jedná o premiérový start mezi dospělými na velkém šampionátu. Eliška Klučinová je dokonce třetí. Rád se nechám překvapit,“ dodal Dvořák.

Co myslíte, bude se v neděli večer reprezentační kouč usmívat?